Ambasadori Lu: SHBA ofron prokurorë të FBI për hetimin ndaj Saimir Tahirit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të gatshme të ofrojnë ekspertizën e tyre nëpërmjet prokurorëve tëFBI për çështjet hetimore të korrupsionit në nivele të larta, një prej të cilave dhe ajo ku është e përfshirë ish-ministri i Brendshme Sajimir Tahiri.

Lajmi është konfirmuar për TV Klan nga ambasada e SHBA në Tiranë.

Pikërisht kjo çështje duket se është diskutuar dhe në takimin që Ministri i Brendshëm ka zhvilluar pas mesdite me 2 ambasadorët, Donald Lu dhe Romana Vlautin.

Sipas ambasadës amerikane këto çështje kërkojnë një hetim të plotë dhe proces ligjor të paanshëm, ndaj SHBA vetëofrohen për të ndihmuar organin shqiptar të akuzës me ekspertët e saj të FBI.

Burimet brenda kësaj ambasade bëjnë të ditur se po vazhdojnë të ndjekim me vëmendje proceset gjyqësore për Emiliano Shullazin apo atë të Lulzim Berishës dhe 3 gjyqtarëve të apelit të Durrësit.

Takimi i ambasadorëve me Ministrin e Brendshëm ka zgjatur rreth 90 minuta dhe nga zyra e shtypit e këtij dikasteri nuk ka asnjë njoftim zyrtar.

 Tv Klan

Kategori
AktualitetLajmet KryesoreTe funditTë gjithaVideo
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione