Arrestimi i Haradinajt, Lunaçek thirrje BE

luka

Raportuesja për Kosovën në Parlamentit Europian, Ulrike Lunaçek i kërkon Bashkimit Europian të ushtrojë presion ndaj Serbisë për të tërhequr urdhër arrestet e vjetëruar, duke iu referuar arrestimit në Francë të Ramush Haradinaj.

“Mbajtja në fuqi e urdhër – arresteve ndërkombëtare të vjetëruar që prej 2004 është papranueshme”.

Në të njëjtën kohë është e vështirë për të kuptuar pse Franca ka ndjekur shembullin e këtij urdhër arresti, duke qenë se është një vend që e ka njohur  e Pavarësisë së Kosovës një ditë pas shpalljes së saj, ka deklaruar ajo.

Lunaçek i bën thirrje shefes së diplomacisë europiane Federika Mogerini, Komisionit Europian, si dhe qeverive të 28 shteteve anëtare të BE-së dhe veçanërisht 23 qeverive që kanë njohur Pavarësinë e Kosovës që t’i bëjnë të qartë Serbisë, që urdhër arreste si këto duhet të tërhiqen.

Tv Klan

Kategori
KosovaTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Të Lidhura

 • policia-bruksel

  Çfarë po ndodh në Belgjikë?

  Rrugët e “kryeqytetit europian xhihadist” janë bllokuar, pasi njësitë anti – terror po zhvillojnë këtë të shtunë një operacion masiv. Zona të gjera janë mbyllur në Molenbeek të Brukselit,...
 • stuhi

  Moti, çfarë na pret në fundjavë

  Temperaturat e ulëta nuk do të largohen edhe për disa kohë. Kështu gjatë fundjavës pritet që e gjithë Europa Juglindore të përfshihet nga era të forta polare, të cilat...
 • chelsea

  Chelsea kthehet te fitorja

  Premier League bëhet gjithmonë e më interesante. Chelsea është kthyer përsëri te fitorja në kampionat, pas disfatës në derbin me Tottenham. Blutë e Londrës mundën Leicester me rezultatin 3...
 • e dashura

  Hedh të dashurën nga shkëmbi dhe e filmon

  Një video shqetësuese është postuar në internet, ku një djalë shfaqet duke shtyrë një vajzë nga shkëmbi. Siç shkruan e përditshmja britanike “Mirror”, nuk dihet nëse bëhet fjalë për një...