Basha: DASH dhe Indeksi Bazelit, Shqipëria vend i pastrimit të parave

“Rama është gati të zhvishet lakuriq për të mbrojtur Tahirin”

Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit dhe ai i Indeksit të Bazelit për Lulzim Bashën janë dëshmi e kthimit të Shqipërisë në vendin ku krimi e mafia po pastrojnë paratë e drogës.

 “Në mars 2017, Departamenti Amerikan i Shtetit e vendosi Shqipërinë në listën e zezë të vendeve kryesore të pastrimit të parave në botë, e quajtur zyrtarisht Lista e Vendeve Kryesore të Pastrimit të Parave. Në gusht të 2017 indeksi i Bazelit e renditi Shqipërinë në tre ndër vendet që pastrohen para”.

Depërtimi i krimit në sektorin bankar, atë të ndërtimit dhe në projektin 1 miliard euro janë skema që Lulzim Basha thotë se kyeministri po përdor për pastrimin e parave të drogës, lidhje që sipas tij duhet të hetohen. Në kundërpërgjigje të thirrjes që kryeministri Rama I bëri shqiptarëve për të mos i marrë seriozisht akuzat e opozitës, Basha I kujtoi denoncimet e Partisë Demokratike që sipas tij rezultuan të verteta.

“Herën e fundit që dëgjuam Ramën kur na tha të qeshnim, Shqipëria u kthye në hambar droge dhe zonë të lirë të krimit. Tani po na fton përsëri të qeshim. Në fakt është koha të shqetësohemi dhe t’i themi ndal Edi Ramës dhe krimit në politikë dhe në ekonomi”.

I pyetur në lidhje me qëndrimin e mazhorancës për shkarkimin e kryetarit të KQZ-së, Klement Zguri si dhe atë të kryebashkiakut të Mallakastrës Kapllanaj, Basha dha këtë përgjigje.

“Rama është gati të zhvishet lakuriq, për t’iu shmangur pyetjes pse e mbrojti Tahirin, nuk thotë asnjë fjalë për paratë e drogës dhe patentat e lundrimit të tahirit të kapura, ka dy javë që hesht që t’i shmanget kësaj pyetje”.

Tv Klan

Kategori
PolitikaTe funditTë gjithaVideo
0 Komente

Përgjigju

*

*