Basha: S’ka për të patur Reformë në Drejtësi me Ramën Kryeministër

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, tha në Lushnje se një nga pasojat më të rënda të qeverisjes së Edi Ramës me krimin është kriza ekonomike, efektet e të cilës po i ndjen çdo familje shqiptare. Sipas një njoftimi të selisë blu, Basha tha më tej se Lushnja është një nga qytetet ku bandat përcaktojnë kush punon, kush merr tendera dhe se të njëjtin pushtet bandat kanë në qytetet kryesore të vendit, si pjesë e aleancës së Ramës me krimin. 

“247 biznese  të mbyllura javën e parë të janarit. 13 mijë të mbyllura gjatë vitit të kaluar, po të heqësh të shtunat e të dielat, i bie që janë mbyllur 50 biznese në javë. Edi Rama i ka shpallur luftë njerëzve të thjeshtë të këtij vendi. Rinia është në dëshpërim dhe 70% e atyre që largohen janë të moshës 19 deri në 35 vjeç. Fermerët shqiptarë asnjë kacidhe nuk kanë parë dhe asnjë mbështetje nga shteti.” – u shpreh Basha. 

Kreu i opozitës tha se pakti i Edi Ramës me krimin po shkatërron reformën në drejtësi për të mbrojtur pushtetin e vet, të cilin e bleu me paratë e drogës së Saimir Tahirit, Vangjush Dakos, Qazim Sejdinit dhe të korrupsionit të ministrave të tij Arben Ahmetaj, Damian Gjiknuri, Ilir Beqja etj. Kryetari i Partisë Demokratike vuri në dukje se edhe emërimi i Prokurorit të Përgjithshëm pa vetting dhe kundër Kushtetutës është pjesë e projektit të Edi Ramës për kontrollin politik të drejtësisë dhe mbylljen e dosjeve të krimit dhe korrupsionit qeveritar. 

“Nuk ka për të patur reformë në drejtësi me Edi Ramën Kryeministër. Ndaj protesta e 27 janarit është edhe një thirrje për reformën në drejtësi, për drejtësinë e pakapur. Është një thirrje dhe një bashkim që Saimir Tahiri të shkojë në burg, siç duhet të shkojë në burg çdo ministër, çdo pushtetar vendor apo qwndror i faktuar në lidhje me krimin e organizuar dhe i korruptuar deri në palcë me paratë dhe asetet e shqiptarëve.”- theksoi Basha. 

Kreu i opozitës tha se 27 janari është dita e një rrugëtimi që nis me një goditje të fuqishme dhe do të vazhdojë me të gjitha format e kryengritjes popullore deri në çmontimin e qeverisë dhe aleancës me krimin, të kryesuar nga Edi Rama, i cili po e mban larg Shqipërinë nga Europa. 

“Pjesëmarrja masive në protestën e 27 janarit është sinjali më i qartë, treguesi më i drejtpërdrejt për çdo shqiptar, për zullumqarët dhe për miqtë e Shqipërisë, se ora e Edi Ramës në Shqipëri ka marrë fund. Se një orë e re ka nisur të trokasë. Dhe se ky vend dhe qytetarët e këtij vendi nuk e pranojnë më aleancën me krimin dhe janë të vendosur t’i shkojnë deri në fund betejës për Shqipërinë europiane”.- tha Basha. 

Basha tha se largimi i Edi Ramës do t’i hapë rrugë një qeverie antimafia, e aftë për të zbatuar reformën në drejtësi, që nuk mbron, por ndëshkon kriminelët e veshur me pushtet dhe ministrat e korruptuar. /tvklan.al

Kategori
PolitikaTe funditTë gjithaVideo
4 Komente
 • Elsa
  12 Janar 2018 at 13:46
  Përgjigju

  BRAVO ZOTI BASHA , KESHTU DUHET POPULLI DO U NDJEK NE PROTEST PER TA LARGUAR EDIN SE NA MORI SHPIRTIN

 • johana
  12 Janar 2018 at 13:48
  Përgjigju

  TE GJITH TE BASHKUAR PER TE VEN PARA DREJTSIS KETE QEVERI QE E KA CUAR POPULLIN NE MJERIM

 • elona
  12 Janar 2018 at 13:49
  Përgjigju

  per te rrezuar enverin e dyt ne daten 27 ne shesh per nje Shqiperi me te mir

 • elbasani
  12 Janar 2018 at 19:36
  Përgjigju

  EDI RAMA I ZGJEDHUR NGA SHQIPTARET
  KUSH THOT SE EDI I MORI VOTAT ME PARATE E DROGES ,DO TE THOTE SE E KA BERE DHE AI VETE
  PERNDRYSHE NGA E DI
  FRIKA TE KA HYRE NE PALSE O LULO
  SA LEKE DO TE HARXHONI PER PROTESTEN?KETE RRADGHE DO HUDHNI SHUM MILIONA LULI
  JANE MILIONAT QE KENI VJEDHUR
  SIGURISHT EDHE SERBET E RUSET TE KANE DHENE SHUM MILIONA PER TE RREZUAR KETE QEVERI
  TURP TJU VIJ JUVE TE .P.D. TE .L.S.I JENI TE PA …..

 • Përgjigju

  *

  *

  Emisione