Edhe Anglia i trembet Rusisë për zgjedhjet

Pas Shteteve të Bashkuara, Gjermanisë dhe Francës, është Anglia ajo që është shqetësuar për një sulm të mundshëm kibernetik, i cili mund të ndikojë në zgjedhjet e Nëntorit. Alarmi vjen nga shefi ekzekutiv i Qendrës Kombëtare të Sigurisë Kibernetike.

Në një letër drejtuar partive politike në Britani, Ciaran Martin i bëri thirrje politikanëve të jenë të kujdesshëm ndaj një piratimi të mundshëm nga ana e Rusisë.

“Sulmet kundër proceseve demokratike mund të përfshijnë sulmet ndaj parlamentit, zyrat e deputetëve, grupet e ekspertëve”, shkruan Martin në letrën e tij. Disa seminarë janë planifikuar të zhvillohen me qëllim informimin e politikanëve mbi metodat mbrojtëse ndaj piratimit.

Më herët, zyrtarët e inteligjencës amerikane kanë akuzuar Kremlinin për përdorimin e sulmeve kibernetike për të ndikuar në zgjedhjet e Nëntorit.

Edhe Gjermania paralajmëroi në Dhjetor “se spiunazhi kibernetik po bëhet gjithnjë e më agresiv”, ndërsa zyrtarë gjermanë thanë se një grup piratësh të rrjetit besohet se janë në kontrollin e shtetit rus, më qëllim ndikimin në zgjedhjet e përgjithshme të Gjermanisë.

Rusia është akuzuar gjithashtu për sulme kibernetike në stacionet televizive franceze dhe si përgjegjëse e një grushti shteti në tentativë në Malin e Zi, por i ka hedhur poshtë këto akuza.

Tv Klan

Kategori
BotaTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione
Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...