Erdogan: Holanda “do e paguajë shtrenjtë” që përjashtoi ministrin turk

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka thënë se Holanda “do e paguajë shtrenjtë” për trajtimin “e paturp” që i bëri ministrit turk.

“Mendoja se nazizmit i kishte ardhur fundi, por u gabova shumë rëndë. Nazizmi është akoma i pranishëm në Perëndim”, është shprehur ai.

“Ata do paguajnë çmimin dhe do të kuptojnë çfarë është demokracia. Do u mësojmë diplomacinë ndërkombëtare”, deklaroi Erdogan në një fjalim të mbajtur në një ceremoni çmimesh në Stamboll.

Ai shprehu se kishte akuzuar qeverinë holandeze si “naziste dhe fashiste”, duke thënë se vetëm ato lloj regjimesh do mund t ndalonin ministrat e huaj të udhëtonin brenda shteteve të tyre.

“Lufta” midis fushatës politike në Ankara dhe emigrantëve turkë në Holandë dhe Gjermani ka përshkallëzuar ditët e fundit, sidomos në momentin kur Erdogan etiketoi holandezët “mbetje naziste” pasi ata ndaluan politikanët turkë të mbërrinin në Holandë.

Qeveria holandeze ndaloi si fillim ministrin e jashtëm turk Mevlut Cavusogly të shkonte në Rotterdam dhe më pas ndaloi ministren e familjes Fatma Betul Sayan Kaya të hynte në konsullatën atje, para se ta shoqëronte në Gjermani.

Policia holandeze përdori qentë dhe topat me rërë për të shpërndarë qindra protestues të mbledhur jashtë konsullatës turke në Roterdam.

Një dëshmitar tha për Reuters se disa demonstrues u rrahën nga policia me shkopinj gome, ndërsa të tjerët u hodhën atyre shishe dhe gurë.

Kancelarja Gjermane Angela Merkel ka thënë se do të bëjë gjithçka mundet për të parandaluar tensionet politike turk në tokën gjermane./tvklan.al

 

 

 

 

Kategori
BotaTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione
Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...