Ermal Meta, shqiptari fitues i Sanremos

Ai është një nga tre zërat më të mirë në Sanremo 2017, festivali më i rëndësishëm i muzikës së lehtë italiane. Shqiptari Ermal Meta, me pasaportë italiane, fitoi vendin e tretë, me këngën “Vietato Morire”, “E ndaluar të vdesësh”.

“Ia dedikoj këtë çmim nënës time, e cila më ka mësuar të mos bindem. Ashtu siç ndodh gjithnjë, mbase vlerësohen këngët dhe jo zëri, ky është festivali i këngës. Kam përshtypje shumë të mira. Unë erdha si nga jashtë dhe tani që ndodhem këtu, në këtë skenë, ndihem pjesë e tij”.

Triumfi i Ermal Metës është i trefishtë. Përveç së është një nga finalistët e Sanremos, ai u vlerësua më çmimin e kritikës “Mia Martini”, për tekstin dhe mesazhin që përcjell kënga dhe “Coverin më të mirë 2017”,

Fituesi i festivalit është Francesco Gabbani me “Occidentali’s Karma”, por në rrjetet sociale, kënga e kantautorit shqiptar është cilësuar si një kryevepër, që do të qëndrojë përgjithnjë në muzikën italiane.

Edicioni i 67 vendosi një rekord të ri në audiencë.

Prej 2002-it, nuk arrinte një shikueshmëri kaq të madhe, 58 përqind. E përkthyer në shifra,Sanremo, u ndoq nga 12 milionë telespektatorë. Meritë për këtë ka edhe bashkë-prezantuesja e Carlo Contit, Maria de Filippi, një nga drejtueset e programeve më të pëlqyera në Itali, madje edhe në Shqipëri.

Tv Klan

 

Kategori
KulturëLajmet KryesoreTe funditTë gjithaVideo
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione
Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...