AKU

 • Bllokohet 50.2 ton mish Brazili me salmonelë

  Autoriteti Kombëtar i Ushqimit bllokon 50.2 ton mish i importuar në 2 kontenierë nga Brazili. Nga analizimi i mostrave u konstatua se kjo sasi ishte e prekur me “salmonele”. Autoritetet shqiptare sqarojnë se në portin e Durrësit kanë nisur procedurat për kthimin mbrapsht të kësaj sasie mishi. Kjo nuk...
 • Shqipëria në “alarm” për mishin e importuar nga Brazili

  AKU ka nisur një hetim administrativ për të nxjerrë në pah vendin përgjegjës për ngarkesën e fundit me 53 tonë mish pule, gjedhi dhe derri që u kap një ditë më parë. Aktualisht çdo ngarkesë me mish që ka si vend origjine Brazilin kontrollohet. Në një intervistë për Televizionin...
 • AKU kallëzon penalisht dy importuesit më të mëdhenj të miellit

  Skandali me deklarimin fiktiv të nivelit të proteinës në miellin që importohet në Shqipëri,  ka çuar përpara përgjegjësisë penale dy prej kompanive më të mëdha importuese të këtij produkti: “Vëllezërit Hallaçi” dhe “Besniku sh.p.k.” të cilët zënë rreth 40% të tregut. Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar gjatë kontrollit...
 • Bllokohen 395 kg djathë

  Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 395 kg djathë të bardhë lope dhe gjizë për tregtim të pasigurt të produkteve ushqimore në tregun Agroushqimor përgjatë Autostradës Tiranë Durrës. Trupa inspektuese e Drejtorisë Rajonale Tiranë në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të AKU-së, kanë kryer inspektim në dy subjekte në...
 • Ndalohet për shpërdorim detyre inspektori i AKU

  Një punonjës i Autoritetit të Kontrollit Ushqimor në Shkodër dhe një ish-punonjës i këtij autoriteti janë ndaluar nga policia për shpërdorim detyre.   Ata janë Adnan Gradeci, 51 vjeç, me detyrë Inspektor pranë AKU-së Dega Shkodër dhe Abdyl Bajraktari, 53 vjeç, me detyrë ish-Inspektor, po në AKU. Ndalimi i tyre vjen...
 • STOP – EMISIONI 132 (SEZONI 3)

  Mirëqenia ekonomike, që na vjen nga droga??? Një nxënës i klasës së dytë, i quajtur Gelmo Serreqi ka sjellë në “Stop” karikaturën e bërë prej tij, me mënyrën, sesi ai i sheh Saimirin e Gentin. Në Portin e Durrësit kanë mbërritur agjentë të DEA-s amerikane, për të parë procedurat...
 • Skandali/ Nga kazanët e plehrave, kavanozët kalojnë në fabrikat e salcave dhe në markete

  Objekt i kamerës së fshehtë të emisionit “Stop” është bërë shitja e kavanozëve nga kazanët e plehrave, direkt në fabrikat e salcave dhe produkteve të tjera ushqimore. Emisioni “Stop” ka provuar me zë dhe figurë, sesi kavanozët, që mblidhen në kazanët e lagjeve të Tiranës e Durrësit, shiten nëpër...
 • Cilësia e qumështit/Peleshi ultimatum: Tërhiqni produktet jashtë standardeve!

  Ministria e Bujqësisë ka nisur mbledhjen e mostrave të qumështit dhe nënprodukteve të tij në të gjithë vendin. Në fokus të kontrollit janë supermarketet, dyqanet, fabrikat dhe baxhot që bëjnë përpunimin e tij. Mostrat po dokumentohen, për të shmangur çdo pretendim të markave prodhuese pas përfundimit të analizave. Problemin...
 • Tregtim mishi jashtë çdo standardi

  Një kioskë krejtësisht jashtë kushteve higjeno-sanitare ka shërbyer për të therur dhe më pas tregtuar mish tek  qytetarët. Vendi i improvizuar si thertore ndodhet në qytetin e Laçit, në Sanxhak. Denoncimi për subjektin që ushtronte aktivitet jashtë çdo standarti të sigurisë ushqimore, është bërë nga vetë qytetarët. Autoriteti Kombëtar...
 • Largohen drejtoret e AKU-së në Korçë, Dibër e Lezhë

  Largohen nga puna tre drejtorët e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit në qarkun e Korçës, Dibrës dhe Lezhës. Largimi i tyre nga puna erdhi pas evidentimit të dy ditëve të fundit të shkeljeve të vazhdueshme në zhvillimin e funksioneve të tyre dhe mospërmbushjen e objektivave për garantimin e sigurisë ushqimore....
 • Peshk i hedhur në tokë tregtohej për konsumatorët

  Ky peshk i hedhur në tokë, jashtë kushteve higjeno-sanitare mund të përfundonte në tryezat e qytetarëve, duke rrezikuar edhe shëndetin e konsumatorëve. Plot 27 kg peshk që shitej në këtë pikë tregtare në rrethrrotullimin e Grabjanit në Lushnje, u bllokua nga Autoriteti Kombëtar i Ushqimit. Prej vitit 2000, ky...
 • Kontroll shitjes së mishit dhe peshkut

  Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka gjobitur sot me 850 mijë lekë 3 subjekte që tregtonin mish dhe peshk në zonën e Kombinatit për mungesë të kushteve të higjieno – sanitare. Për tre subjekte të tjera është vendosur bllokim i aktivitetit ndërkohë që u konfiskuan edhe 434 kilogramë peshk. Dy...
 • Kryeministri Rama i paralajmëroi, arrestohen dy inspektorë të AKU-së

  Gjatë prezantimit të drejtorit të ri të AKU-së, Kryeministri Rama ishte i prerë të hënën kur tha se  “AKU-ja nuk do të duket më në dogana” pasi po abuzojnë, ndërkohë që në krahun tjetër tha se institucioni është kthyer në një grup gjobëvënësish. Të njëjtën ditë, sipas Policisë së...
 • Rama: AKU, institucion gjobëvënës

  Brenda 100 ditëve do të mbyllen të gjitha thertoret që nuk përmbushin standardet higjieno-sanitare. Paralajmërimin e bërë gjatë Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste, kryeministri e përsëriti gjatë prezantimit të drejtorit te ri të AKU-së. “Fillimi i punës është që brenda 100 ditëve në Republikës e Shqipërisë nuk duhet të...
 • Mungesa e sigurisë ushqimore

  Një tjetër denoncim tregon gjendjen skandaloze të sigurisë ushqimore në Shqipëri. Emisioni investigativ “Stop” denoncon fabrikimin e markave të ushqimeve dhe mënyrën primitive të ambalazhimit të tyre. Më herët, Klan Plus ka denoncuar abuzimin me prodhimin e nënprodukteve të qumëshit, duke përdorur qumësht pluhur, apo pijet alkoolike që prodhohen...
 • (Pa)siguria ushqimore, “vrasësi” ynë i përditshëm

  Në fund të Gushtit, një raport i KLSH nxorri në pah se AKU nuk kontrollonte dot 1/3 e produkteve që hyjnë në Shqipëri e tregtohen në supermarkete e dyqane. Kamera e fshehtë e emisionit “STOP” monitoroi për disa ditë mënyrën e tregtimit të produkteve, që kërkojnë kushte frigoriferike. Kosi...
 • STOP – EMISIONI 6 (SEZONI 3)

  Parlamenti i ri dhe e munguara e madhe…Joleza Koka. Këto ditë nisi punimet parlamenti i ri i dalë nga zgjedhjet e 25 qershorit.Njëlloj si në ditën e parë të shkollës, deputetët ishin veshur me kujdes e shfaqnin emocionet e fillimit të rrugëtimit.Gazetarët e “Stop” kanë realizuar intervista me humor...
 • Auditimi i AKU-së, shkelje dhe mungesë inspektimesh

  Autoriteti Kombëtar i Ushqimit nuk arrin të garantojë sigurinë ushqimore në vend. Një auditim i Kontrollit të Lartë të Shtetit ka gjetur një sërë shkeljesh dhe parregullsish që lidhen me mungesën e inspektimeve dhe kontrolleve për produktet që shiten apo ato që  hyjnë në vendin tonë. Një nga shkeljet...
 • Gjobë dhe paralajmërime për 384 restorante

  Autoriteti Kombëtar i Ushqimeve ka gjobitur 384 subjekte që funksionojnë si bare, restorante dhe fast-foode.  Sipas AKU këto subjekte nuk plotësonin kushtet higjeno sanitare, mungesë dokumentacioni shoqërues, mungesë të librezave shëndetësore të personelit,  dhe mungesën e planit për të disifektuar vendin kundrejt brejtësve dhe insekteve. Restorantet dhe fast food-et ...
 • STOP – EMISIONI 185 (SEZONI 2)

  Kriza politike dhe një “happy and” shqiptar…?! Pas 3 muajsh krizë politike dhe qëndrimit të opozitës në cadër, mazhoranca dhe opozita arritën marrëveshjen për zgjedhjet.Në orët e para të mëngjezit Rama e Basha thanë se kanë gjetur dakordësinë e plotë.” Stop” sjell disa nga deklaratat më “pikante” të 3...
Emisione