albin kurti

 • Kosovë, të larguarit nga Lëvizja Vetëvendosje me subjekt të ri politik

  Grupi i Deputetëve të Pavarur, të larguar nga Lëvizja Vetëvendosje thanë të martën se kanë hedhur hapat e parë për krijimin e një subjekti të ri politik. Deputeti i këtij grupi, Visar Ymeri, shpalosi një deklaratë, që siç tha, është pikënisje për mënyrën e themelimit të subjektit të ri....
 • Albin Kurti: Nuk ka përçarje në Vetëvendosje

  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në një konferencë për shtyp tha se brenda partisë nuk ka përçarje. Ai gjithashtu kërkon që të mos ketë sharje dhe ofendime ndërmjet anëtarëve të kësaj force politike.  Pasi doli fitimtar në një proces ku ishte kandidat i vetëm, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje...
 • Albin Kurti rimerr kreun e “Vetëvendosje”

  Albin Kurti është rizgjedhur në krye të lëvizjes Vetëvendosje. Në zgjedhjet e së dielës brenda kësaj partie, ku Kurti ishte kandidat i vetëm, ai ka marrë më shumë se 98% të votave. Në procesin zgjedhor brenda partisë nuk kanë marrë pjesë figurat e dorëhequra pak ditë më parë. Ish-kryetari...
 • Vetëvendosje sot zgjedh kryetarin e ri

  Lëvizja Vetëvendosje në Kosovë sot i nënshtrohet procesit të zgjedhjes së kryetarit të ri të saj. Për këtë pozicion ka vetëm një kandidat, Albin Kurti. Ndërkohë që po mbahen zgjedhjet e brendshme në këtë parti, ajo po kalon nëpër një periudhë të pazakontë, kur deri tani kanë dhënë dorëheqjen...
 • Vetëvendosje në udhëkryq

   Më 11 Qershor të vitit 2017, ditën kur u mbajtën zgjedhjet e parakohshme parlamentare, Lëvizja Vetëvendosje pati shënuar rezultatin më të mirë të saj në zgjedhje dhe njëherësh, kishte fituar si parti politike, pa llogaritur koalicionet, më së shumti ulëse në Kuvend. Meqë nuk kishte krijuar koalicion parazgjedhor, Vetëvendosje...
 • Deputeti Albin Kurti dënohet me 1.6 vite burg

  Deputetët e Vetëvendosjes, Albin Kurti, Donika Kadaj-Bujupi, Albulena Haxhiu dhe Faton Topalli janë gjetur fajtorë lidhur me hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës. Albin Kurti dhe Donika Kadaj-Bujupi kanë marrë dënim me kohëzgjatje prej 1 vjet e gjashtë muaj  derisa deputetja Albulena Haxhiu po ashtu me dënim...
 • Deputeti Albin Kurti lirohet nga qelia

  Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë, Albin Kurti dhe Donika Kadaj-Bujupi kanë lënë qelitë e paraburgimit. Ata janë lënë të lirë pasi nuk ka arsye ligjore për mbajtjen e tyre në qeli. Deputetët Kurti dhe Bujupi akuzohen për hedhjen e gazit lotësjellës në Kuvendin e Kosovës. Në seancë, Albin...
 • Albin Kurti kandidon nga burgu

  Përkrahësit e ish-kryetarit të burgosur Albin Kurti kanë konfirmuar kandidimin e tij për t’u rikthyer pas tre vitesh në krye të kësaj partie. Komisioni Zgjedhor i Pergjithshëm i Vetëvendosjes ka miratuar pas verifikimit, deklaratën e kandidimit te Albin Kurtit. Tashmë ka nisur zyrtarisht grumbullimi i nënshkrimeve pro kesaj kandidature....
 • Albin Kurti dhe Donika Bujupi mbesin në paraburgim

  Deputetët e Vetëvendosjes, Albin Kurti dhe Donika Kadaj-Bujupi do të mbesin në paraburgim, pasi trupi gjykues ka refuzuar kërkesën për ndërprerjen e kësaj mase. Në ndërkohë deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu ka propozuar që në procesin gjyqësor ndaj saj dhe tre deputetëve të tjerë të kësaj partie të ftohen...
 • Përplasjet në Vetëvendosje!, Albin Kurti letër nga burgu i Lipjanit

  Pas bërjes publike të mosmarrëveshjeve në Lëvizjen Vetëvendosje!, ditën e diel është mbledhur Këshilli i Përgjithshëm i partisë më të madhe në Kosovë.  Lideri i Vetëvendosjes!, Albin Kurti u është drejtuar me një letër delegatëve në mbledhje, mes të cilëve nuk ishte kryetari aktual Visar Ymeri, deputeti Dardan Molliqaj...
 • Albin Kurti mbetet në paraburgim

  Gjykata e Apelit ka vendosur që deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti dhe Donika Kadaj-Bujupi të mbeten në paraburgim. Kësisoj kjo gjykatë e  ka refuzuar si të pa bazuar ankesën e avokatit mbrojtës të Kurtit kundër aktvendimit  mbi caktimin e masës së paraburgimit prej 1 muaji, të nxjerrë nga...
 • Lirohen nga paraburgimi deputetët e Vetëvendosjes

  Gjykata e Apelit në Kosovë liroi nga paraburgimi 3 deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin, Albulena Haxhiun dhe Donika Kadaj- Bujupin. Lajmi u konfirmua nga zyrtarët e gjykatës, të cilët sqaruan se Albin Kurti dhe Donika Kadaj Bujupi do qëndrojnë në arrest shtëpiak ndërsa deputetja Albulena Haxhiu është e...
 • Policia e Kosovës arreston Albin Kurtin

  Është shoqëruar me përplasje fizike, përpjekja e policisë kosovare për të arrestuar Albin Kurtin dhe dy deputetet e tjera të Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu dhe Donika Kadaj-Bujupi. Gjykata Themelore e Prishtinës lëshoi të enjten ndaj tyre urdhër-arrestet, pasi nuk u paraqitën për të dëshmuar për akuzat për hedhje të...
 • Rama u përgjigjet kritikave të Albin Kurtit: Unë nuk fal as det dhe jo më tokë

  Kryeministri Edi Rama i ka kthyer përgjigje kritikave të deputetit kosovar të Vetëvendosjes Albin Kurti sa i përket demarkacionit Kosovë-Mal i Zi. Në një postim në rrjetin social Twitter, Kryeministri shkruan se kufijtë nuk ndërtohen mbi bazë opinionesh dhe i kujton deputetit kosovar se nuk fal as det dhe...
 • Kurti: Kosova po merret peng “jo vetëm nga Kadrija, por dhe nga Serbia”

  Albin Kurti ka komentuar zgjedhjen e Kadri Veselit kryeparlamentar të Kosovës, duke thënë se 62 vota për Veselin teknikisht janë shumicë, por realisht s’janë, për arsye se s’janë shumica e votave shqiptare, njofton Klan Kosova.  “Ato 62 vota të cilat votuan dje kryeparlamentarin e nesër duan ta votojnë kryeministrin,...
 • Kurti: Qeveria e Kosovës në dorë të Vuçiçit

  Disa orë pas zyrtarizimit të marrëveshjes për qeverinë e re të Kosovës kanë ardhur edhe reagimet e palëve që mbeten në opozite. Lëvizja Vetëvendosja, e cila mori përfaqësimin më të madh në parlament si subjekt i vetëm politik, do të jetë në opozitë së bashku me Isa Mustafen, koalicioni...
 • “Vetëvendosja” dhe LDK-ja, gjithnjë e më afër

  Takimet mes LDK-së e Lëvizjes “Vetëvendosje” duket se i kanë kthjelluar edhe më shumë qëndrimet e të dy taborëve politikë. Ata kanë vendosur të hapin një kaptinë të re që lë pas të gjitha kundërshtimet politike që i kishin në të kaluarën, duke i hapur rrugë bashkëpunimit. Të paktën...
 • Kurti më shumë vota në Prishtinë se Ahmeti

  Albin Kurti ka mposhtur goxha mirë Shpend Ahmetin, në garën e pashpallur për më të votuarin në Prishtinë. I pari e triumfoi të dytin, që është kryetar i kryeqytetit, për gati 10 mijë vota. Në fakt, Kurti e Ahmeti janë kandidatët që morën besimin më të madh të prishtinasve,...
 • Qeveri e re apo zgjedhje të reja?

  Tre kandidatët për kryeministër të Kosovës, Albin Kurti nga VV, Ramush Haradinaj nga koalicioni PAN dhe Avdullah Hoti nga koalicioni LAA. Nuk ka arsye që Kosova të shkojë nga zgjedhjet në zgjedhje, thonë përfaqësuesit e partive politike dhe analistët. Ndonëse nuk i përjashtojnë si mundësi, sipas tyre, zgjedhjet e...
 • Haradinaj apo Kurti, kryeministër i ardhshëm i Kosovës?

  Rezultatet preliminare të zgjedhjeve të 11 qershorit në Kosovë, krijuan një situatë të vështirë rreth formimit të qeverisë së re. Asnjë koalicion apo parti politike nuk doli fituese bindëse e zgjedhjeve, me çka janë kushtëzuar koalicionet e reja paszgjedhore, për formimin e qeverisë së re. Koalicioni i Partisë Demokratike...
Emisione