ALUIZNI

 • Edhe një javë kohë që ndërtuesit të legalizojnë objektet

  Edhe pse gjatë konferencës për shtyp, Artan Lame doli për të treguar listën e gjatë prej qindra familjeve që kanë rinisur përfitimin e lejeve të legalizimit, pas bllokimit të procesit një vit më parë për efekte elektorale, ai ka paralajmëruar ndërtuesit që kanë braktisur pronat pa i legalizuar ato....
 • Si do të veprojë task–forca për pronat në bregdet

  Vala e abuzimeve me tokat e bregdetit nga disa njësi vendore e grupe të interesuara për të përfituar padrejtësisht parcela në këto zona ka bërë që Këshilli i Ministrave të ndërmarrë një moratorium për dhënien e titujve të pronësisë përgjatë vijës bregdetare, për ata që kërkojnë të përfitojnë në...
 • Digjet zyra e drejtorit të ALUIZNI-t në Fushë Krujë

  Mbrëmjen e së shtunës është djegur zyra e drejtorit të ALUIZNI-t në zonën e Fushë Krujës. Burimet i thanë ABC News se zjarrëvënia dyshohet të ketë qenë e qëllimshme. Forcat e policisë dhe zjarrfikëset kanë mbërritur në vendngjarje dhe po punojnë për zbardhjen e ngjarjes. Njoftimi i policisë: Më...
 • Dokumentet për legalizim/ ALUIZNI lehtëson qytetarët, marrëveshje me Ujësjellësin

  Më datë 22 Janar 2017, Drejtoria e Përgjithshme e ALUIZNI-t nënshkroi një marrëveshje me Ndërmarrjen Ujësjellës Kanalizim Tiranë, për t’i dhënë këtij të fundit të drejtën të ketë akses në bazën e të dhënave të aplikuesve për legalizim. Sipas kësaj marrëveshje, çdo qytetar, abonent i UKT-së, që do të...
 • 10 mijë euro për certifikatën e legalizimit

  Një tjetër rast korruptiv zbulohet nga emisioni investigativ “Stop” që transmetohet në TV Klan. Përmes një kamere të fshehtë zbulohet se si për të marrë një lejë legalizimi të një objekti me probleme  duhet të paguash 10 mijë euro.  Na videon e transmetuar qytetari, objektit të cilit i janë...
 • STOP – EMISIONI 78 (SEZONI 3)

  Lamtumira parlamentare për këtë vit… Sot ishte një ditë e bukur me diell dhe qetësinë e ditës e shtoi edhe mungesa e të enjtes parlamentare. Parlamenti mbylli punimet me seancën e së hënës mes tymit e flakës, ku u zgjodh kryeprokurorja Arta Marku.”Stop” sjell disa nga momentet më pikante...
 • ALUIZNI kalon në varësi të Ministrisë së Drejtësisë

  Agjencia e Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit të Zonave/Ndërtimore Informale (ALUIZNI) ka kaluar në varësi të Ministrisë së Drejtësisë. Ky vendim është marrë ditën e sotme nga Këshilli i Ministrave. Nën drejtimin e Kryeministrit Edi Rama, Qeveria vendosi që emërtimet “Ministri i Zhvillimit Urban” dhe “Ministria e Zhvillimit Urban” në...
 • Kërkohen 16 drejtorë, kriteret e nevojshme

  ALUIZNI ka hapur konkursin për vendet vakante të drejtimit të 16 drejtorive rajonale të Agjencisë së Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit të zonave informale. Lajmi është bërë i ditur nga Kryeministri Edi Rama me anë të një postimi në rrjetet sociale, ky kujtoi se afati i fundit i aplikimeve është...
 • KLSH kallëzon 11 ish – punonjës të ALUIZNI -t dhe ZRPP

  Kontrolli i Lartë i Shtetit, kallëzoi në Prokurori 11 ish – punonjës të ALUIZNI -t dhe Zyrës Vendore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme të Korçës. Ata akuzohen se i kanë shkaktuar një dëm prej 57 milionë lekësh buxhetit të shtetit. Këta ish – punonjës të ALUIZNI -t Korçë...
 • Rama shkarkon drejtorin e ALUIZNI-t në Berat

  “Nesër o merr legalizimin ajo ose ikën ti nga detyra.. sepse e the mire që në 1912, se ajo që pret nga 2012, i duket që… Nesër jepi dokumentet në dorë ose përgatit ti dorëheqjen”. Pa kaluar 24 orë nga ky paralajmërim, kryeministri Rama ka shkarkuar nga detyra drejtorin...
 • Artan Lame rikthehet në detyrën e drejtorit të ALUIZNI-it

  Ibrahim Morina zëvendësoi për disa javë Artan Lamen në krye të ALUIZNI –it, ndërsa sot ai është pezulluar nga detyra duke i lënë vendin ish- drejtorit të mëparshëm. Ndryshimi i Drejtorit të kësaj Agjencie të rëndësishme ishte pjesë e marrëveshjes Rama-Basha të 18 Majit. Kjo është një tjetër lëvizje...
 • STOP – EMISIONI 214 (SEZONI 2)

  Thirrja e dëshpëruar e qytetarit: kërkoj legalizimin për kredi për mbesën e sëmurë… Zeni Kajo kërkon të bëjë legalizimin e shtëpisë një orë e më parë e për këtë i drejtohet emisionit “Stop”, pasi është endur zyrave të shtetit.Mbesa e tij është e sëmurë dhe mund të trajtohet në...
 • Denoncimi i Berishës për gaz lotsjellës tek Aluizni, reagon policia

  Pas denoncimit të ish-kryeministrit Sali Berisha për gaz lotsjellës tek zyrat e Aluiznit në Durrës, ka reaguar edhe policia e qytetit bregdetar. “Më datë 22.05.2017, rreth orës 15: 30 jemi njoftuar se në Zyrat e Aluiznit, Durrës personat e pranishëm kanë ndjerë një aromë mbytëse”, tha policia, duke shtuar...
 • Berisha denoncon “sulmin me gaz lotsjellës në Aluiznin e Durrësit”

  Ish-kryeministri Sali Berisha ka denoncuar një “sulm kriminal mafioz me gaz lotsjellës në Aluiznin e Durrësit”, të mbërritur nga “qytetari dixhital”. “Lexoni më poshtë mesazhin e sapo-mbërritur. Qytetari dixhital denoncon: Sulm kriminal mafioz me gaz lotsjellës ne Aluiznin e Durrësit. Lexoni me poshtë mesazhin e sapo-mbërritur. 22/05/2017, 15:40:33: ‪Përshëndetje...
 • Vodhi 58 mln lekë duke u hequr si Zv/Drejtor i ALUIZNI –t

  Një i ri nga Tirana përfundoi në prangat e sektorit të Krimit Ekonomik në kryeqytet, për akuzën e mashtrimit. Artan Laci, një 23 – vjeçar nga Tirana, u prezantua si Zv/drejtori i Përgjithshëm i ALUIZNI –t dhe arriti t’i merrte një gruaje 58 milionë lekë. Ka qenë vetë kjo...
 • Godet punonjësin e ALUIZNI-t, arrestohet

  Një 51-vjeçar ka rënë në prangat  e policisë së Elbasanit. Agim Islami banues në fshatin Kusarth të Elbasanit është arrestuar, pasi ka goditur me sende të forta punonjësin e Drejtorisë Rajonale të Aluiznit, 60-vjeçarin me inicialet M.Ç. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan për veprime të mëtejshme...
 • “Opinion”/ Objektet e ndërtuara pas 24 Qershorit 2014 nuk do legalizohen

  Mbrëmjen e sotme, i ftuar në emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut është Artan Lame, Drejtori i Përgjithshëm i ALUIZNI –t. Duke folur për procesin e legalizimeve në vend dhe objekteve që nuk janë legalizuar, Lame deklaroi se shifra është rreth 320 mijë ndërtime pa leje, të cilat kanë hyrë në proces, por...
 • Lame: Bashkia s’bashkëpunon për legalizimet

  Kreu i ALUIZNI-t Artan Lame ka akuzuar Bashkinë e Tiranës për mos bashkëpunim me ALUIZNI-n për zgjidhjen e ngërçit e krijuar nga ligji i legalizimeve i vitit 2006 dhe planin urbanistik të Bashkisë, të miratuar në vitit 2013, të cilat bëjnë të pamundur legalizimin e qindra banesave. Ligji i...
 • Vlorë, Prokuroria dërgon për gjykim dy ish-zyrtarë të ALUIZNI-t

  Prokuroria dërgoi për gjykim dy ish-drejtues të zyrës së ALUIZNI –t në Vlorë. Roland Tafilaj dhe ish-përgjegjësi i sektorit të Urbanistikës dhe Legalizimit, Besnik Zërra akuzohen nga prokuroria se kanë legalizuar në kundërshtim me ligjin, në favor të disa shtetasve, hapësira publike në zonën e njohur “Tre Racat” në...
 • Prezantohet skema e re e legalizimeve

  Kreu i ALUIZNI-t Artan Lame ka prezantuar skemën e re të legalizimeve e cila pritet të hyjë në fuqi brenda gjysmës së parë të këtij viti. Ai tha se qeveria është e vendosur që këtë proces ta çojë deri në fund, ndryshe siç tha ai, nga qeveria Nano dhe...
Emisione