ALUIZNI

 • ALUIZNI kalon në varësi të Ministrisë së Drejtësisë

  Agjencia e Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit të Zonave/Ndërtimore Informale (ALUIZNI) ka kaluar në varësi të Ministrisë së Drejtësisë. Ky vendim është marrë ditën e sotme nga Këshilli i Ministrave. Nën drejtimin e Kryeministrit Edi Rama, Qeveria vendosi që emërtimet “Ministri i Zhvillimit Urban” dhe “Ministria e Zhvillimit Urban” në...
 • Kërkohen 16 drejtorë, kriteret e nevojshme

  ALUIZNI ka hapur konkursin për vendet vakante të drejtimit të 16 drejtorive rajonale të Agjencisë së Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit të zonave informale. Lajmi është bërë i ditur nga Kryeministri Edi Rama me anë të një postimi në rrjetet sociale, ky kujtoi se afati i fundit i aplikimeve është...
 • KLSH kallëzon 11 ish – punonjës të ALUIZNI -t dhe ZRPP

  Kontrolli i Lartë i Shtetit, kallëzoi në Prokurori 11 ish – punonjës të ALUIZNI -t dhe Zyrës Vendore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme të Korçës. Ata akuzohen se i kanë shkaktuar një dëm prej 57 milionë lekësh buxhetit të shtetit. Këta ish – punonjës të ALUIZNI -t Korçë...
 • Rama shkarkon drejtorin e ALUIZNI-t në Berat

  “Nesër o merr legalizimin ajo ose ikën ti nga detyra.. sepse e the mire që në 1912, se ajo që pret nga 2012, i duket që… Nesër jepi dokumentet në dorë ose përgatit ti dorëheqjen”. Pa kaluar 24 orë nga ky paralajmërim, kryeministri Rama ka shkarkuar nga detyra drejtorin...
 • Artan Lame rikthehet në detyrën e drejtorit të ALUIZNI-it

  Ibrahim Morina zëvendësoi për disa javë Artan Lamen në krye të ALUIZNI –it, ndërsa sot ai është pezulluar nga detyra duke i lënë vendin ish- drejtorit të mëparshëm. Ndryshimi i Drejtorit të kësaj Agjencie të rëndësishme ishte pjesë e marrëveshjes Rama-Basha të 18 Majit. Kjo është një tjetër lëvizje...
 • STOP – EMISIONI 214 (SEZONI 2)

  Thirrja e dëshpëruar e qytetarit: kërkoj legalizimin për kredi për mbesën e sëmurë… Zeni Kajo kërkon të bëjë legalizimin e shtëpisë një orë e më parë e për këtë i drejtohet emisionit “Stop”, pasi është endur zyrave të shtetit.Mbesa e tij është e sëmurë dhe mund të trajtohet në...
 • Denoncimi i Berishës për gaz lotsjellës tek Aluizni, reagon policia

  Pas denoncimit të ish-kryeministrit Sali Berisha për gaz lotsjellës tek zyrat e Aluiznit në Durrës, ka reaguar edhe policia e qytetit bregdetar. “Më datë 22.05.2017, rreth orës 15: 30 jemi njoftuar se në Zyrat e Aluiznit, Durrës personat e pranishëm kanë ndjerë një aromë mbytëse”, tha policia, duke shtuar...
 • Berisha denoncon “sulmin me gaz lotsjellës në Aluiznin e Durrësit”

  Ish-kryeministri Sali Berisha ka denoncuar një “sulm kriminal mafioz me gaz lotsjellës në Aluiznin e Durrësit”, të mbërritur nga “qytetari dixhital”. “Lexoni më poshtë mesazhin e sapo-mbërritur. Qytetari dixhital denoncon: Sulm kriminal mafioz me gaz lotsjellës ne Aluiznin e Durrësit. Lexoni me poshtë mesazhin e sapo-mbërritur. 22/05/2017, 15:40:33: ‪Përshëndetje...
 • Vodhi 58 mln lekë duke u hequr si Zv/Drejtor i ALUIZNI –t

  Një i ri nga Tirana përfundoi në prangat e sektorit të Krimit Ekonomik në kryeqytet, për akuzën e mashtrimit. Artan Laci, një 23 – vjeçar nga Tirana, u prezantua si Zv/drejtori i Përgjithshëm i ALUIZNI –t dhe arriti t’i merrte një gruaje 58 milionë lekë. Ka qenë vetë kjo...
 • Godet punonjësin e ALUIZNI-t, arrestohet

  Një 51-vjeçar ka rënë në prangat  e policisë së Elbasanit. Agim Islami banues në fshatin Kusarth të Elbasanit është arrestuar, pasi ka goditur me sende të forta punonjësin e Drejtorisë Rajonale të Aluiznit, 60-vjeçarin me inicialet M.Ç. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan për veprime të mëtejshme...
 • “Opinion”/ Objektet e ndërtuara pas 24 Qershorit 2014 nuk do legalizohen

  Mbrëmjen e sotme, i ftuar në emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut është Artan Lame, Drejtori i Përgjithshëm i ALUIZNI –t. Duke folur për procesin e legalizimeve në vend dhe objekteve që nuk janë legalizuar, Lame deklaroi se shifra është rreth 320 mijë ndërtime pa leje, të cilat kanë hyrë në proces, por...
 • Lame: Bashkia s’bashkëpunon për legalizimet

  Kreu i ALUIZNI-t Artan Lame ka akuzuar Bashkinë e Tiranës për mos bashkëpunim me ALUIZNI-n për zgjidhjen e ngërçit e krijuar nga ligji i legalizimeve i vitit 2006 dhe planin urbanistik të Bashkisë, të miratuar në vitit 2013, të cilat bëjnë të pamundur legalizimin e qindra banesave. Ligji i...
 • Vlorë, Prokuroria dërgon për gjykim dy ish-zyrtarë të ALUIZNI-t

  Prokuroria dërgoi për gjykim dy ish-drejtues të zyrës së ALUIZNI –t në Vlorë. Roland Tafilaj dhe ish-përgjegjësi i sektorit të Urbanistikës dhe Legalizimit, Besnik Zërra akuzohen nga prokuroria se kanë legalizuar në kundërshtim me ligjin, në favor të disa shtetasve, hapësira publike në zonën e njohur “Tre Racat” në...
 • Prezantohet skema e re e legalizimeve

  Kreu i ALUIZNI-t Artan Lame ka prezantuar skemën e re të legalizimeve e cila pritet të hyjë në fuqi brenda gjysmës së parë të këtij viti. Ai tha se qeveria është e vendosur që këtë proces ta çojë deri në fund, ndryshe siç tha ai, nga qeveria Nano dhe...
 • ALUIZNI, rishikim dosjeve të legalizimeve

  Mijëra qytetare rrezikojnë të humbin tapitë e objekteve që kanë legalizuar. Agjensia e legalizimeve ka filluar verifikimet për çertifikatat që janë dhënë deri në fund të vitit 2013. Kreu i ALUIZNIT Artan Lame foli për një numër të madh shkeljesh të evidentuara, që do t’i kalojnë për hetim prokurorise...
Publicitet
Emisione