arben ahmetaj

 • Ndahen korsitë e udhëtarëve dhe bizneseve në Han të Hotit

  Pika kufitare e Hanit të Hotit është ndarë në dy korsi: një për kalimin e udhëtarëve dhe një tjetër për transportin e mallrave. Kjo doganë deri tani është vlerësuar pikë e kategorisë së parë, pasi është një urë kalimi për mallrat në disa shtete të Ballkanit dhe Itali, por...
 • Përmbytjet, ende pa faturë financiare

  Fatura financiare e përmbytjeve nuk është përgatitur akoma. Ministri i Financave tha në Komisionin e Ekonomisë se qeveria është në fazën e verifikimit të dëmeve dhe se është shpejt për të nxjerrë një faturë të plotë. Opozita kërkoi të dijë ecurinë e dëmshpërblimit për përmbytjet e vitit 2015-të. Mazhoranca...
 • Ahmetaj: Projektet e inceneratorëve shpëtim për ndotjen

  Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj ka reaguar menjëherë pas deklaratës së kreut të opozitës. Ahmetaj thotë në një deklaratë për shtyp se projektet për inceneratorët do t’i bëjnë pas disa vitesh pronarë të investimit si Bashkinë e Elbasanit, ashtu edhe atë të Fierit, ndërsa për atë të...
 • Ahmetaj: Pajisuni me NIPT që të merrni rimbursimin e TVSH-së

  Kreu i Ministrisë së Financave Arben Ahmetaj u ka bërë thirrje fermerëve të pajisen me NIPT, në mënyrë që të marrin rimbursimin e tatimit mbi vlerën e shtuar. Në një takim me fermerët në Dibër, Ahmetaj tha se për shumëkënd kjo mund të duket si një burokraci që i...
 • Përplasje Ahmetaj-Haxhinasto për paratë e rrugëve

  Debati për detyrimet e prapambetura  në projektet e rrugëve përplasi ashpër në komisionin e Ekonomisë ministrin e Financave Arben Ahmetaj dhe ish-ministrin e Transporteve, Edmond Haxhinasto. Për ministrin e Financave kërcënimi i borxhit vjen nga detyrimet e prapambetura, të cilat fatkeqësisht, sipas tij, nuk janë ndalur edhe gjatë viteve...
 • Biznesi familjar nuk kreditohet, huatë janë me kosto të lartë

  90% e aktivitetit financiar në Shqipëri dominohet nga bankat, duke sjellë alternativa të pakta për kreditimin e bizneseve familjare. Shqetësimin e ka ngritur kreu i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko në konferencën vjetore të zhvillimit të tregut financiar. Ai tha se më shumë se 1/3 e ndërmarrjeve të vogla...
 • Socialistët kërkojnë të monitorohet tregu i karburantëve

  Sa do të realizohen të ardhurat për vitin 2018-të? Jo vetëm deputetët e opozitës, por edhe ata të mazhorancës kërkuan që qeveria të rrijë montorimin në tregun e karburantëve. Kreu i Ministrisë së Financave, Arben Ahmetaj pranoi se risqet për mbledhjen e plotë të taksave varen nga dy elementë:...
 • Shqipëri-Slloveni shkëmbime tregtare minimale

  Shkëmbimet tregtare Shqipëri-Slloveni janë në nivele minimale. Të dhënat e Institutit të Statistikave nxjerrin në pah fuqinë e dobët konkuruese të vendit tonë. Ne importojmë thuajse 2-fish më shumë mallra sesa eksportojmë në Slloveni. Vendi ynë merr nga ky shtet kryesisht produkte kimike, plastike apo dhe makineri e pjesë...
 • Tone të larta në diskutimet për buxhetin

  Heqja e taksave dhe ulja në 6% për të gjitha llojet e shërbimeve në sektorin e turizmit ka ngritur tonet në diskutimet e Komisionit të Ekonomisë për buxhetin. Demokratët qëndruan për të diskutuar vetëm për një nga projektligjet e paketës fiskale dhe më pas braktisën punimet e Komisionit. Opozitën...
 • Opozita braktis diskutimet për projekt-buxhetin

  Për herë të parë diskutimet për projekt-buxhetin e vitit të ardhshëm kanë zgjatur më pak se një orë në Komisionin e Ekonomisë. Opozita e braktisi mbledhjen që në nisje. “Sa kohë që mazhoranca mori në mbrojtje z.Tahiri duke mos i hequr imunitetin, gjendja në vend nuk është normale, për...
 • PD-PS përplasje për ekonominë e kanabisin

  Gjatë prezantimit të buxhetit të vitit 2018-të në Komisionin e Ekonomisë, ministri i Financave Arben Ahmetaj ironizoi herë pas here opozitën mbi akuzat e saj per kanabizimin e ekonomisë. “Buxheti është me rritje si pasojë e formalizimit dhe rritjes ekonomike. Ku është kanabisi këtu? Pse përfshin qytetarët e ndershëm...
 • Opozita braktis prezantimin e projek-buxhetit dhe paketës fiskale

  Prezantimin e projekt-buxhetit dhe paketës fiskale për vitin 2018, ministri i Ekonomisë dhe Finanacave Arben Ahmetaj e bëri vetëm në prani të deputetëve socialistë, pasi opozita e braktisi konferencën e kryetarëve pa nisur ende diskutimi. Në një sallë gjysëm bosh, Ahmetaj argumentoi se rritja ekonomike dhe ulja e borxhit...
 • KLSH: Borxhi në 2016-ën 72.4% e PBB-së. Ahmetaj: Borxhi ka rënë

  Një raport i cili zgjati më shumë se dy orë në Komisionin e Ekonomisë gjatë raportimeve të buxhetit faktik nga kreu i Kontrollit të Lartë të Shtetit Bujar Leskaj dhe ministri i Financave Ahmetaj, fillimisht u la jashtë vëmendejes për shkak të largimit të opozitës. Jorida Tabaku tha se...
 • “Porositë” përpara se të nisin kontrollet tatimore

  Një ditë përpara nisjes së aksionit anti-informalitet, ministri i Financave dhe Ekonomisë ka organizuar një takim me zyrtarë të administratës së Tatimeve, Doganave dhe Inspektoriatit të Punës, për t’u dhënë atyre fokusin e punës në terren. Arben Ahmetaj tha se nuk do të tolerohet asnjë sjellje e padenjë apo...
 • Më 1 Tetor fillon aksioni anti-informalitet

  Në 1 Tetor grupe me inspektorë të Tatimeve, Doganave dhe Inspektoriatit të Punës do të fillojnë në terren aksionin për të kontrolluar të gjithë bizneset. Kjo është faza e 3-të e aksionit anti-informalitet e cila do të zgjatë 1 vit dhe do të synojë zhdukjen e evazionit fiskal duke...
 • Fotot e para të Arben Ahmetaj pas aksidentit në Maqedoni

  Ministri i Financave Arben Ahmetaj është shfaqur për herë të parë publikisht në media rreth 1 muaj pas aksidentit të rëndë në Maqedoni. Ahmetaj u shfaq në Asamblenë Parlamentare të Partisë Socialiste duke prezantuar raportin për lehtësimin e procedurave burokratike. Para 1 muaj, automjeti Range Rover me të cilin...
 • Plagoset ish-ministri Arben Ahmetaj, u aksidentua në Maqedoni

  Ish-ministri i Financave Arben Ahmetaj është plagosur në një aksident automobilistik në Maqedoni. Media maqedonase “Telma” shkruan se aksidenti ka ndodhur në autostradën Tabanovc-Kumanovë. “Zhurnal” shkruan se në aksident u përfshinë një autobus dhe dy makina. Në total janë plagosur 14 persona, mes të cilëve edhe Ahmetaj, i cili po...
 • Ahmetaj: PS po bën tranzicion politik me partitë e vogla

  Marrëveshja që socialistët dhe demokratët bënë për të kandiduar të vetme në këto zgjedhje dhe të mos i japin mundësi koalicioneve të partive politike, konsiderohet nga ministri në detyrë i Financave Arben Ahmetaj si një erë e re në historinë e Shqipërisë, të cilën po e bën Partia Socialiste....
 • 58 milionë euro fatura energjie të papaguara

  Vetëm në 1 vit, institucionet publike dhe kompanitë që janë në pronësi të shtetit kanë krijuar 58 milionë euro borxhe ndaj Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë. Edhe pse 2 vite më parë, me anë të një vendimi, qeveria bëri shlyerjen e të gjitha borxheve që sektori publik kishte për...
 • Debate në parlament për Zharrëzën, Blushi përplaset me Ahmetajn e Gjiknurin

  Vendimi i qeverisë për dëmshpërblimin e banorëve të fshatit Zharrzë i dhe fund protestës së tyre, por jo debateve në Parlament që kanë dominuar ne seancën e kësaj të enjte. Ben Blushi i kërkoi llogari qeverise përse po e bën dëmshpërblimin me taksat e shqiptarëve dhe s’po ja merr...


Emisione