athine

 • “Lindi, vrau foshnjen dhe publikonte foto në Facebook”. Dëshmia rrënqethëse për vajzën shqiptare në Athinë

  Opinioni publik në Greqi është tronditur nga rasti i një 19-vjeçareje shqiptare, e cila hodhi në koshin e plehrave foshnjen e saj. Ngjarja ka ndodhur në Shkurt të vitit të kaluar në Athinë. Foshnja u gjet e vdekur, ndërsa sot u arrestua 19-vjeçarja shqiptare dhe e ëma e saj...
 • Krim i tmerrshëm në Greqi, shqiptarja hedh në plehra foshnjen e saj

  Dy gra me origjinë shqiptare, por me dokumente greke, janë arrestuar në Athinë për rastin e një foshnje të gjetur të vdekur koshat e plehrave në Shkurt të vitit të kaluar. Sipas mediave greke, të arrestuarat janë një vajzë 19-vjeçare dhe e ëma e saj 54-vjeçare. Nga hetimet e...
 • Bisedimet për emrin hyjnë në fazën finale

  Bisedimet për çështjen e emrit kanë hyrë në fazën finale dhe në ditët në vijim pritet të shihet nëse do të ketë ose jo marrëveshje për mbylljen e kontestit më se 27 vjeçar. Palët ende nuk kanë kumtuar detaje nga takimi i së shtunës në afërsi të Athinës mes...
 • Kotzias e Dimitrov takohen për herë të katërt në Athinë

  Ministrat e jashtëm të Greqisë dhe Maqedonisë zhvilluan sot takimin e katërt mes tyre në Athinë, me ndërmjetësimin e Methju Nimiç. Ministrat përcaktuan datën e takimit mes kryeministrave Tsipras e Zaev, që do të zhvillohet më 17 Maj në Sofje, krahas samitit mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit...
 • Emrat – Video/ Aksident tragjik në Greqi, dy shqiptarë të vdekur dhe një i plagosur

  Një aksident tragjik ka ndodhur në Greqi ku dy shqiptarë kanë humbur jetën dhe një tjetër ka mbetur e plagosur. Sipas mediave greke, një kamion që drejtohej nga një 64-vjeçar i dehur, humbi kontrollin dhe përplasi dy makina në aksin rrugor Athinë – Pire. Për pasojë, kanë humbur jetën...
 • Foto/ Atentat me armë shqiptarit në mes të Athinës

  Një 38-vjeçar shqiptar është qëlluar me armë në sheshin “Viktoria” në Athinë pasditen e sotme, duke mbetur i plagosur. Sipas mediave vendase, kanë qenë tre persona të maskuar të cilët dolën nga një makinë dhe qëlluan pesë herë në këmbë shqiptarin dhe më pas u arratisën. Ngjarja ndodhi brenda...
 • Shpërndanin drogë në Athinë, arrestohen tre shqiptarë

  Tre shqiptarë, anëtarë të një grupi kriminal, janë arrestuar në Greqi gjatë një aksioni anti-drogë të policisë greke. Shqiptarët e arrestuar janë të moshës 25, 41 dhe 49 vjeç, të cilët shpërndanin lëndë narkotike në disa lagje të Athinës. Ata u kapën me 45 kg kanabis të ndarë në...
 • Vritet 23-vjeçari shqiptar në Greqi

  Një 23-vjeçar shqiptar në Athinë është vrarë në lagjen Exarchia pak para mesnatës mes së mërkurës dhe të enjtes. Viktima është me dokumente greke, por me origjinë shqiptare. Sipas mediave helene, i riu u qëllua me 5 thika dhe u dërgua në spital në gjendje të vdekur. Sipas dyshimeve...
 • Video-dokument/ Shqiptari qëllon me armë policinë greke

  Mediat greke kanë publikuar pamje të kamerave të sigurisë kur një 32-vjeçar shqiptar qëllon me armë ndaj policisë në Athinë. Ngjarja ka ndodhur në orët e para të së mërkurës më 25 Prill në lagjen “Kalithea” të kryeqytetit grek. Autoritetet ishin sinjalizuar për një automjet të dyshimtë në zonë....
 • “Xhuliani e qëlloi me thikë në gjoks”. Dëshmitari tregon vrasjen nga 3 shqiptarët

  Vrasja e një 19-vjeçari në Athinë ka tronditur opinion grek, ndërsa si autorë të dyshuar policia ka shpallur në kërkim 3 shqiptarë. Njëri prej tyre është personi që ka goditur direkt me thikë për vdekje 19-vjeçarin nga Athina të quajtur Thoma. Një dëshmitar okular, shok i viktimës, tregon çfarë...
 • Foto/ Zbulohet një prej shqiptarëve që vrau 19-vjeçarin grek

  Mediat greke kanë publikuar foton dhe inicialet e një prej shqiptarëve, të akuzuar për vrasjen e një adoleshenti grek, ngjarje e ndodhur muajin e shkuar. Ai është një 23-vjeçar dhe dyshohet se është vrasësi direkt i 19-vjeçarit. Ngjarja e rëndë ndodhi më 18 Mars në lagjen Marousi të Athinës...
 • Goditet rrjeti i prostitucionit në Greqi, 8 shqiptarë të arrestuar

  Policia greke ka goditur një rrjet shqiptar të shfrytëzimit të prostitucionit. Tetë shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë në Athinë, të cilët shfrytëzonin për prostitucion vajza të huaja, kryesisht nga Bjellorusia të cilat kërkonin azil në Greqi. Të arrestuarit janë të moshës nga 25 deri në 68 vjeç....
 • Kosova hap zyrën e parë diplomatike në Athinë

  Greqia është një prej pesë vendeve të Evropës që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës. Por në Athinë, pritet që Kosova të hapë zyrë diplomatike. Politika.rs, raporton për diçka të tillë në prag të vizitës së ministrit të Jashtëm të Greqisë, Nikos Kotsias, në Serbi. Kotzias, me synimin për...
 • Shkatërrohet rrjeti i kokainës në Athinë, kapet shqiptari “koka” e grupit

  Një operacion antidrogë i policisë greke i koduar “Fundi”, ka çuar në pranga 8 persona, nga të cilët 5 shqiptarë dhe 3 grekë. Në kërkim janë shpallur edhe tre persona të tjerë, një shqiptar dhe dy grekë. Grupi kriminal drejtohej që nga një 35-vjeçar shqiptar, shpërndante lëndë narkotike, kryesisht...
 • Hipën nga ballkoni për të vjedhur, shqiptari rrëzohet dhe thyen këmbët

  Ky rast ka ndodhur në kryeqytetin grek, në Athinë, ku 26-vjeçari shqiptar kishte hipur në ballkonin e një shtëpie për të vjedhur. Duke kaluar nga njëri ballkon në tjetrin, ai humbi ekuilibrin dhe u rrëzua duke pësuar lëndime. Mediat greke thonë se 26-vjeçarit iu thyen të dyja këmbët. Në...
 • Greqi, i moshuari qëllon me armë grabitësin shqiptar

  Tentativa për të grabitur një shtëpi ka përfunduar keq për grabitësin shqiptar. Ngjarja ka ndodhur në lagjen Glyfada të Athinës mëngjesin e djeshëm. Shtypi grek raporton se një 28-vjeçar shqiptar dhe bashkëpunëtori i tij, një 18-vjeçar grek, hynë në banesën e një të moshuari 88-vjeçar për të grabitur. Duke...
 • Tragjike/ 19-vjeçari vritet përpara syve të së dashurës

  Një ngjarje tragjike ndodhur në orët e para të mëngjesit në lagjen Marousi të Athinës, në Greqi. Një 19-vjeçar është vrarë nga tre persona të paidentifikuar. I riu ishte nën shoqërinë e të dashurës së tij. Ata po qëndronin në një park rreth orës 05:00 të mëngjesit të sotëm,...
 • Kapen ‘baronët’ e drogës në Athinë: 21 të arrestuar, shumica shqiptarë

  Policia greke ka shkatërruar një bandë trafikantësh droge, e cila mbahet përgjegjëse edhe për disa vjedhje në distriktin e Exarchias në Athinë. Operacioni i gjerë policor që solli arrestimin 21 personave, shumica prej të cilëve shqiptarë, mësohet se është zhvilluar orët e para të mëngjesit të së premtes. “Protothema” raporton se...
 • Zbardhet vrasja e shqiptarit në mes të Athinës, zbulohet ekzekutori

  Pas gjashtë vitesh, Policia e Athinës ka zbardhur vrasjen e një 29-vjeçari shqiptar që u ekzekutua brenda makinës së tij. 29-vjeçari u gjet i vrarë në makinë në lagjen Peristeri më 21 Gusht 2012. Nga hetimet rezulton se autor i vrasjes është një 38-vjeçar shqiptar, i cili tashmë ndodhet...
 • Foto/ Shkatërrohet grupi i kokainës në Athinë, 3 shqiptarë të arrestuar

  Policia greke ka arrestuar tre shqiptarë dhe një grek si pjesë e një rrjeti kriminal që shpërndante kokaine në rajonin e Atikës në Athinë. Shqiptarët e arrestuar janë të moshës 24, 33 dhe 36 vjeç, ndërsa shtetasi grek i moshës 61-vjeçare. Gjatë aksionit antidrogë, autoritetet greke sekuestruan 3.9 kg...
1 2 3 5
Emisione