avion

 • Ditë e hidhur për familjarët e 239 pasagjerëve të MH370

  Kërkimet për fluturimin MH370 të Malaysia Airlines do të përfundojnë të martën e ardhshme dhe nuk do të ketë kërkime shtesë, tha ministri i ri i transportit të Malajzizë. Avion i Malajzisë u zhduk në Mars të vitit 2014 me 239 njerëz në bord, pjesa më e madhe kinezë...
 • Video/ Humbet fluturimin, “çmenduria” e pasagjerit

  Ky është momenti kur një pasagjer vrapoi në pistë në aeroportin e Melburnit dhe u përpoq të hipte në një avion Jetstar, pasi ishte me vonesë. Skenat e jashtëzakonshme tregojnë burrin që po përpiqej të hipte në avion pasi kishte humbur fluturimin, ndërkohë që avioni pritej të ngrihej. Ai mund të...
 • Video/Askush nuk do të donte të ishte brenda këtij avioni

  Një video e publikuar së fundmi në internet tregon momentin kur një avion komercial performon një ngjitje në ajër gati vertikale, duke arritur në këtë pozicion thuajse menjëherë pas shkëputjes nga toka. Avioni në fjalë është një A350-900XWB, i pajisur me motorë Rolls-Royce, ndërsa akrobacitë e tij u filmuan...
 • Trafiku i drogës me avion nga Shqipëria drejt Italisë, 7 në pranga

  7 shqiptarë kanë përfunduar në prangat e policisë italiane mëngjesin e kësaj të premteje, pasi akuzohen për trafik droge nga Shqipëria drejt vendit fqinj. Sipas agjencisë italiane të lajmeve Ansa, operacioni i autoriteteve policore të Riccione, në Rimini të Italisë, nën drejtimin e prokurorisë së Bolonjës, çoi në shkatërrimin...
 • Video/ Bie xhami i dritares, momente paniku në avion

  Ky është momenti i tmerrshëm kur një stjuardesë përpiqet të rregullojë xhamin e një dritareje që ka rënë gjatë një fluturimi, në më pak se 24 orë pasi një grua ndërroi jetë kur ajo u thith nga një dritare avioni.   Pamjet tregojnë pasojat e ngarjes së rëndë që...
 • Tragjedi në avion, vdes i riu shqiptar

  Një i ri shqiptar ka ndërruar jetë në avion pak minuta përpara se aeroplani të nisej nga Aeroporti i Shkupit në drejtim të Baselit, raportojnë mediat maqedonase. Deri më tani nuk bëhet ende i ditur identiteti i shqiptarit nga Tetova. Pasagjerët kanë filmuar disa momente nga ngjarja e rëndë....
 • Avioni bie mbi shtëpi, shuhet familja

  10 persona humbën tragjikisht jetën këtë të shtunë, pasi një avion i vogël përfundoi në një shtëpi në Filipine, duke shuar një familje të tërë, teksa këta të fundit po drekonin. Avioni 6 vendësh, Piper PA-23 u rrëzua në Plaridel, pranë kryeqytetit Manila, pak kohë pasi ishte ngritur në...
 • Harrojnë derën hapur, vdes anëtarja e ekuipazhit të avionit

  Një grua ka vdekur pasi ka rënë  nga dera e emergjencës e një avioni në aeroportin e Entebbe të Ugandës, shkruan BBC. Gruaja, shtetësia e së cilës nuk është zbuluar, u dërgua menjëherë në spitalin Kisubi por vdiq shpejt pas, tha një zëdhënës. Autoritetet e aviacionit të Ugandës thonë...
 • Dita e Verës show me avion në qiellin e Tiranës

  Atmosfera festive ndihet sot kudo në rrugët dhe në sheshet e qytetit të Tiranës. Kryeqyteti ka veshur ngjyrat e festës, ndërkohë që koha e mirë dhe aktivitetet e shumta të parashikuara nga Bashkia e Tiranës kanë bërë që mijëra qytetarë të dalin shëtitje bashkë me familjet dhe miqtë. Sot...
 • Avioni del nga pista, 50 të vdekur

  Pak sekonda pas uljes në pistën e Aeroportit Ndërkombëtar të Katmandusë, ky avion pasagjerësh që ishte nisur nga Bangladeshi drejt Nepalit shpërtheu në flakë. 50 pasagjerë humbën jetën, dhjetëra të tjerë shpëtuan gjallë dhe u dërguan në spital për të kuruar plagët. Kërkimet vijojnë për trupat e pasagjerëve të...
 • Momente dramatike në avion, pasagjerët rrihen me grushte

  Një ngjarje aspak e zakonshme ka ndodhur në linjën e fluturimit të Southwest Airlines në Los Anxhelos. Një sherr mes dy pasagjerëve ka degjeneruar në ushtrimin e dhunës. Edhe pse udhëtarët kanë tentuar të ndalojnë ushtrimin e dhunës ka qenë e pamundur, pasi situata kishte dalë jashtë kontrollit. Një...
 • Momente paniku në avion, pasagjeri sulmon ekuipazhin

  Pasagjerët e një fluturimi në Egjipt kanë përjetuar momente paniku pasi një prej pasagjerëve thuhet se ka sulmuar ekuipazhin dhe kabinën e një avioni. Sipas The Sun, avioni duket se po fluturonte nga kryeqyteti i Omanit, Muscat, në Egjipt kur ndodhi incidenti. Vetëm në 26 minutat e para të një...
 • Vajzën nuk e lejojnë të hipë në avion, ja arsyeja

  “Kam dhimbje barku, pasi jam me menstruacione”. Këto kanë qenë fjalët që i ka thënë 24-vjeçarja, Beth Evans të dashurit të saj, Joshua Moran, vetëm disa minuta para se avioni të nisej. Një nga stjuardesat e ka dëgjuar dhe pasi është konsultuar me pjesëtarët e tjerë të ekuipazhit kanë...
 • Nga Nju Jorku në Londër për 3 orë

  Administrata Trump i hap rrugë një epoke të re në aviacionin civil. Rreth 20 miliardë dollarë janë akorduar nga buxheti federal amerikan për projektin e NASA-s për avionin SuperSonic, që redukton në 3 orë kohën e fluturimit nga Nju Jorku në Londër. Bëhet fjalë për një gjeneratë avionësh, që...
 • Goditet avioni rus, merret peng piloti

  Aktivistët opozitarë në Siri deklarojnë se rebelët kanë goditur një avion luftarak rus, në verilindje të vendit. Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, sipas asaj që shkruan “The Independent”, tha se avioni u godit pasditen e së Shtunës, në afërsi të qytetit të Sarqeb, i cili është nën...
 • Video/ Zjarr në bordin e avionit

  Një avion i mbushur me pasagjerë përjetoi momente paniku këtë javë, pasi një karikues i jashtëm shpërtheu, duke shkaktuar zjarr. Incidenti, i cili u filmua në kamera, tregon flakët mes dy sediljeve në kabinën e avionit të Aeroflot, që ishte nisur nga Moska për në Volgograd. Në videon shfaqen pasagjerët të...
 • Avioni me 224 pasagjerë pëson defekt në motor: “Do vdesim të gjithë…”

  Pasagjerë të terrorizuar menduan se do të vdisnin të gjithë, kur një fluturim i Malaysia Airlines u detyrua të bënte një ulje emergjente, pasi u dëgjua një zhurmë që pasoi me lëkundje të forta. Udhëtarët u kapën përdore dhe nisën të luteshin e të qanin, ndërsa stjuardesat u thanë...
 • Video/ Lutje në ajër… momente paniku në avion

  Këto pamje tregojnë momentin e tmerrshëm kur avionë të ndryshëm u përballën me erëra të forta prej 144 km/h, ndërkohë që përpiqeshin të uleshin në aeroportet nëpër Europë. Në një video shihet momenti kur një avion lëkundet nga njëra anë në tjetrën, ndërkohë që zbret në pistën e aeroportit...
 • Kthehen me avion 30 shqiptarë

  30 shqiptarë, të cilët shkelën rregullat e Shengenit janë kthyer nga Franca e Belgjika me një avion të posaçëm. Në një deklaratë për mediat, Ministria e Brendshme thotë se, së bashku me institucionet përgjegjëse po hartojnë një dokument politikash për migracionin, që parashikon ofrimin e më shumë mundësive të zgjidhjes...
 • NASA flet për rreziqet e të udhëtuarit me avion

  Të udhëtosh përmes ajrit, për disa njerëz të privilegjur në botë, është bërë tashmë rutinë. Procedura e të udhëtuarit me avion, është e thjeshtë, pothuajse një gjë e përditshmërisë, gjë që i ka bërë njerëzit të tregojnë eksperienca të ndryshme rreth saj. Ajo për të cilën ju mund të...
1 2 3 5
Emisione