Banka

 • Më të pasurit shtojnë pasurinë

  3.7% e depozituesve në bankat shqiptare kanë më shumë se gjysmën e parave. Pabarazia në Shqipëri në fund të vitit 2017-ë është thelluar më shumë, sipas raportit të dërguar në Kuvend nga Agjencia e Sigurimit të Depozitave. Kjo shifër individësh që kanë para në banka, zotëron një pasuri në...
 • Individët më pak kursime në banka për 2017-ën

  Viti 2017-të u mbyll me një bilanc negativ për sektorin bankar, jo në aspektin e fitimeve të kësaj industrie, por mbi depozitat bankare. Kursimet e qytetarëve në banka shënuan rënien më të madhe në 6 vitet e fundit, duke u zbritur me 94 miliardë lekë, ose 700 milion euro...
 • Unionet e kursim – kreditit kërkojnë të kthehen në banka

  Institucionet financiare jo banka dhe unionet e kursim – kreditit, kërkojnë licensimin nga autoritetet shqiptare që të kthehen në banka. Kërkesën shoqata e mikrofinancës e bazon në shtimin e kredisë në ekonomi dhe zgjerimin e këtij tregu. Deri më sot këto fonde kanë dhënë kredi, por nuk lejohen që...
 • Bonot e thesarit në dorë të disa bankave

  Banka Botërore dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar kanë filluar punën intensive për të krijuar një treg të ri të mënyrës se si do të blihet borxhi i qeverisë. Në parashtrimet që këto dy institucione i kanë dhënë Ministrisë së Financave dhe Bankës së Shqipërisë, propozojnë që tregu primar i bonove...
 • Alarm gjithë natën për grabitjen e bankës

  Rënia e vazhdueshme e sistemit të alarmit të këtij filiali banke në rrugën “Komuna e Parisit”, ka vënë në panik personelin e sigurisë së bankës, por edhe Policinë e Shtetit. Kjo situatë nisi prej orës 3:30 të mëngjesit të të shtunës dhe zgjati deri rreth orës 9:00,  të mëngjesit....
 • 750 milionë euro kredi jashtë vendit

  Kursimet e shqiptarëve janë duke ikur me shpejtësi jashtë vendit, por këtë herë në formë kredie. Mungesa e alternativave të investimeve ka shtuar prirjen e bankave për të dhënë hua për bizneset e huaja. Në fund të shkurtit, kredia për jo- rezidentët arriti në 102 miliardë lekë ose 750...
 • Grabitjet e Rinasit, arrestohet i gjashti. Kishte rol organizatori

  Dash Kupa, personi që duket në këtë foto është i arrestuari i gjashtë, i dyshuar si organizator dhe pjesëmarrës në grabitjet e transfertave bankave në Qafë Kashar. 41 vjeçari, banues në Krujë, pjesëtar i fisit Kupa u kap këtë të martë, në pikën e kalimit kufitar në Morinë teksa...
 • 9 arsyet e pa thëna pse ndodhi grabitja e parave të bankës dhe teoria spirale e krimit

  Nga: Spartak Koka Ngjarja më e fundit e ndodhur të enjten në mesditë, ku u grabitën paratë e një banke teksa po transportoheshin drejt Rinasit riktheu edhe njëherë debatin e mungesës së elementëve të sigurisë në këtë fushë. Si një “Déjà vu”, e cila përsëritet brenda 14 muajve disa...
 • Hetimet për grabitjen e Qafë-Kasharit, dyshohet për bashkëpunëtorë nga brenda bankës

  Prokuroria e Tiranës pritet të kërkojë masën e sigurisë “arrest me burg” për 6 të arrestuarit e grabitjes së 2.7 milion eurove në Rinas. Kjo për faktin se ka dyshime se ata mund te kenë bashkëpunuar me grabitësit. Megjithatë hetimet pritet të përfshijnë edhe veprimet e përfaqësuesve të bankës...
 • Nga Blendi Fevziu/ Kush i vjedh paratë e Bankave?

  Vjedhja e shumave të konsiderueshme të eurove që transportohen nga Banka drejt aeroportit, ose nga një pikë bankare ne tjetrën, po kthehet në një mallkim për sigurinë në Shqipëri. Përtej zhurmës dhe shqetësimit të brendshëm, është kthyer edhe në lajm botëror, duke krijuar imazhin e një vendi pa stabilitet...
 • Zbulohet itinerari i grabitësve, u larguan me dy mjete në dy drejtime të kundërta

  6 grabitësit që sulmuan dy mjetet e blinduara të enjte në rrugën Tiranë- Rinas, janë ndarë në dy makina, pasi dogjën ato të përdorur në grabitjen. Me 2.2 milionë eurot me vete, kanë ndjekur dy rrugë të ndryshme. Një mjet i panjohur është nisur drejt rrugës Vorë – Fushë...
 • Policia: Kompania shkeli disa rregulla të sigurisë

  Një tjetër punonjës i shoqërisë private të sigurisë fizike u arrestua për grabitjen e 2.2 milionë eurove. Fatmir Gapi mbante detyrën e administratorit dhe drejtuesit teknik të shoqërisë “Jaguar”. 5 punonjës të tjerë qe shoqëronin paratë u arrestuan pak ore pas ngjarjes. Kompanisë i është hequr edhe licenca, pasi...
 • Grabitja e 8 thasëve me para, i hiqet licenca Shoqërisë Private të Sigurisë Fizike

  Një ditë pas grabitjes së dy automjete që transportonin paratë e një banke të nivelit të dytë policia e Tiranës ka dhënë detaje të reja në lidhje me ngjarjen. Po ashtu autoritetet i kanë hequr licencën kësaj Shoqërie Private të Sigurisë Fizike.  Policia thotë se rreth orës 13:24, të...
 • Vodhi 150 mln lekë, pezullohet sekretari i prefekturës së Lezhës

  Altin Jaku, sekretari i prefekturës së Lezhës është pezulluar nga detyra pas denoncimit të bërë mbrëmë nga një qytetar në emisionin investigativ STOP. Altin Baruti e akuzon se i ka vjedhur një llogari bankare prej 150 milionë lekësh të vjetra të depozituara në vitin 2013 në filialin e një...
 • Grabitja e bankës në Tiranë, detaje nga hetimet

  Më tepër se dy javë pas grabitjes së filialit të një banke të nivelit të dytë, në kryeqytet, nga dy persona të armatosur, ekspertët kriminalistë kanë përfunduar ekzaminimin e armës e cila iu ra autorëve gjatë grabitjes. Edhe pse hetuesit kishin shpresa të mëdha në analizimin e gjurmëve që...
 • Rreziku i sistemit bankar në rast krizash, bankat krijojnë Fondin e Ndërhyrjes së Jashtëzakonshme

  Shumë qeveri kanë përdorur paratë e taksapaguesve për të shpëtuar bankat nga falimenti në kohë krize. Për të shmangur këtë, qeveria shqiptare në bashkëpunim me Bankën e Shqipërisë kanë hartuar rregulla të reja, që parashikojnë krijimin e një fondi të veçantë nga bankat për t’u përdorur në rast rreziku....
 • Vodhi 1.3 milionë euro nga banka, arrestohet nëndrejtori

  Një 47-vjeçar ka rënë në pranga të policisë së Fierit. Gjergji Xhaho është arrestuar pasi duhet të bëjë 12 vite burg, i shpallur fajtor për vjedhjen e rreth 1.3 milionë eurove nga një bankë e nivelit të dytë në qytetin e Fierit. Gjykata e Lartë me Vendimin e datës...
 • Vjedhja e bankës në ish-Bllok, gjykata lë të lirë drejtorin

  Ky është Luigj Gjonaj, Drejtori i filialit të bankës e cila u grabit në qendër të Tiranës të shtunën. Ai u arrestua nga policia si një nga personat që kishte neglizhuar detyrën dhe si pasojë grabitësit arritën të marrin 20 milion lekë të reja nga kasaforta. Por pas këqyrjes...
 • Gjendet makina e grabitësve të bankës në Vlorë, morën 6 mln lekë dhe mbi 33 mijë euro

  Një Benz i bardhë me targa suedeze dyshohet se është përdorur nga autorët e grabitjes së filialit të bankës, një ditë më parë në qendër të Vlorës. Në një njoftim zyrtar të policisë thuhet se Benzi 250 është parë në videot e kamerave të sigurisë bankës apo bizneseve, pranë...
 • Grabitet një bankë në qendër të Vlorës, persona të armatosur marrin dy thasë me para

  Dy persona të armatosur grabitën në mesditë filialin e një banke të nivelit të dytë, në qendër të qytetit të Vlorës. Ka qenë ora 13 e 56 minuta, kur dy autorët të maskuar dhe të armatosur me pistoleta, kanë neutralizuar më parë policin e vetëm privat që ndodhej në...
Emisione