Basha

 • Basha akuzon Ramën se po përpiqet të gënjejë shqiptarët

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, akuzoi kryeministrin Shqiptar se po përpiqet t’i gënjejë sërish shqiptarët pasi në pasi nuk mbajti asnjë premtim që kishte dhënë katër vite më parë. “Edi Rama mendon se, meqë i gënjeu njerëzit njëherë, mund t’i gënjejë përsëri. Pasi nuk mbajti asnjë premtim, qoftë...
 • Kuvendi miraton ndryshimet në qeveri

  I mbledhur në një seancë të jashtëzakonshme, Kuvendi ka votuar këtë të hënë shkarkimet dhe emërimet e reja në qeveri, në bazë të marrëveshjes së 18 Majit. Në seancë ishin të pranishëm 126 deputetë dhe çdo kandidaturë mori më shumë se 100 vota pro. Kështu, në postin e Zëvendëskryeministres...
 • Rama: Europa s’do ketë më punë në sherret tona të brendshme

  Kryeministri Edi Rama tha se sipas marrëveshjes së fundit me kryedemokratin Basha, fituesi i zgjedhjeve do të mbështetet për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Europian dhe se Brukseli s’do ketë më punë në grindjet e brendshme. “Në marrëveshje e kemi vënë se kush fiton mbështetet siç e mbështet shqiptari...
 • Meta komenton deklaratat e Ramës për 71 mandate

  Deklaratës së kryeministrit në Korçë se Partia Socialiste do të marrë e vetme 71 mandate Ilir Meta iu përgjigj në studion e emisionit “Zonë e Lirë”, ku ndonëse i përmbajtur shpjegoi me nota humori se nga buron ky optimizëm i kryeministrit. I bindur se LSI do të dalë forcë...
 • Ministrat teknikë dhe kandidatët për deputetë, PD hedh poshtë emrat që qarkullojnë në media

  Partia Demokratike ka hedhur poshtë sot emrat e përmendur nga disa media si kandidatë për ministra teknikë pas marrëveshjes Rama-Basha për zgjidhjen e krizës politike në vend, si dhe emrat në listat e pretenduara të kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 25 qershorit. Zyra e shtypit të Partisë Demokratike...
 • Meta në “Zonë e Lirë”, komenton marrëveshjen dhe arsyet përse u tërhoq Basha

  I ftuar këtë të premte në emisionin “Zonë e Lirë”, në Televizionin Klan, për të folur për aktualitetin politik të javës Kreu i Kuvendit në detyrë, njëkohësisht Presidenti i zgjedhur, Ilir Meta tha se LSI është e vendosur për të dalë forcë e parë në zgjedhje. Ai komentoi edhe...
 • Basha mbledh aleatet, u propozon të jenë në listat e PD-së

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha mblodhi në selinë blu aleatët e opozitës për të diskutuar me ta marrëveshjen e arritur mes tij dhe kryeministrit Rama për zgjedhjet e 25 qershorit. Në takimin e zhvilluar në selinë blu, mësohet se kreu i demokratëve ka propozuar idenë e daljes nën...
 • PD-ja pritet të dërgojë Kryeministrit emrat e ministrave

  Partia Demokratike pritet t’i dërgojë kryeministrit Rama propozimet e saj për emrin e  zv/kryeministrit, 6 ministrave teknikë dhe krerët e drejtorive, të cilët janë pjesë e marrëveshjes politike të firmosur nga të dyja palët. Nëse kryeministri Rama do të bjerë dakord me këto propozime atëherë lista me emrin e...
 • Marrëveshja Rama-Basha, Peleshi: Faqe e re në historinë e Shqipërisë!

  Zv/kryeministri që do të lërë postin në kuadër të implementimit të marrëveshjes Rama-Basha për zgjidhjen e krizës politike në vend, Niko Peleshi, ka reaguar duke e vlerësuar këtë si një faqe të re në historinë e Shqipërisë. “Dje u kthye faqja e tranzicionit të stërgjatë dhe një faqe e...
 • Çmontohet pas 90 ditësh “Çadra e lirisë”

  Pas 90 ditësh është çmontuar edhe çadra e protestës së opozitës në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Përpara mbylljes së protestës së opozitës kreu i PD-së Lulzim Basha shkoi edhe një herë në çadër ku u tha mbështetësve të pranishëm që kurajën dhe besimin e treguar tani duhet ta përhapin...
 • Duka: Rama erdhi kur nuk e prisnim, mesazhet që shkëmbyem

  Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka, i ftuar sonte në “Opinion” ka rrëfyer detaje nga takimi i shumëpritur mes kreut të qeverisë Edi Rama dhe kryetarit të opozitës Lulzim Basha. Sipas Dukë, fillimisht të pranishme në takim ishin të gjithë kryetarët e partive politike, por pas 1 orë...
 • Basha: Marrëveshja u arrit falë qëndresës tonë në çadër

  Kreu i opozitës Lulzim Basha mbajti këtë të enjte një fjalim mes qytetarëve të pranishëm në çadër, e cila pas arritjes së marrëveshjes politike do të mbyllet. Basha ka falënderuar të gjithë ata që kanë marrë pjesën në protestë për 90 ditë dhe netë. Ai komentoi marrëveshjen duke thënë se...
 • Kukan “shumë i lumtur” për marrëveshjen Rama-Basha

  Eurodeputeti Eduard Kukan ka përshëndetur sot marrëveshjen e arritur mes kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha për zgjidhjen e krizës politike në vend. “Shumë i lumtur të shoh lajmin e mirë nga Shqipëria këtë mëngjes pasi Kryeministri Rama dhe Lulzim Basha arritën marrëveshjen për zgjedhjet”,...
 • Partia Socialiste hap sot fushatën për Tiranën para çadrës së opozitës

  Partia Socialiste hap sot fushatën për Tiranën pak metra para çadrës së opozitës në Bulevardin Dëshmorët e Kombit. Lajmi fillimisht u njoftua nga Kryeministri Edi Rama mëngjesin e sotëm, ku tha se pavarësisht sa është bërë, “Ende ka shumë për të bërë për Tiranën që duam por shumë ka...
 • Basha në çadër pas marrëveshjes: Nisim përgatitjet për zgjedhjet

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, foli në “Çadrën e Lirisë” në Bulevard pas arritjes së një marrëveshje me kryeministrin Rama që i jep fund ngërçit politik në vend dhe i hap rrugë pjesëmarrjes së opozitës në zgjedhjet e ardhshme, data e të cilave nuk është bërë publike ende....
 • Arrihet marrëveshja

  “Kemi një marrëveshje bazuar në paketën McAllister Plus. Marrëveshja do të detajohet në 24 orët e ardhshme dhe vetëm pas kësaj do të kemi një komunikim publik. ” “Sa më përket mua më lejoni që të jem një qind përqind dakord me kreun e opozitës”. Me këto fjalë, kreu...
 • Rama – Bashës: Ofertën e ke në tavolinë, kanë mbetur shumë pak orë

  Në një takim që zhvilloi gjatë pasdites me gratë socialiste në Elbasan, Kryeministri Edi Rama u shpreh se kreu i opozitës Lulzim Basha ka në tryezë një ofertë që mbështetet nga partnerët ndërkombëtarë dhe e ftoi atë që ta pranojë. Kryeministri e konsideroi krizën artificiale dhe theksoi se opozita...
 • Opozita i thotë po paketës McAllister Plus, “topi” në fushën e Ramës

  Opozita i ka thënë “po” paketës McAllister Plus dhe i bëri thirrje kryeministrit Rama të pranojë propozimet e ndërkombëtarëve e t’i japë fund krizës politike në vend. Në një njoftim për mediat të mërkurën, Partia Demokratike tha se zyrtari amerikan “Hoyt Yee insistoi në pranimin e kësaj pakete nga...
 • Pa marrëveshje negociatat e së martës, palët nuk bien dakord për disa pika

  Mazhoranca dhe opozita nuk kanë arritur të përmbyllin një marrëveshje për zgjidhjen e krizës politike në vend. Negociatat e zhvilluara gjatë ditës nuk prodhuan dakordësi për disa nga çështjet që palët pranuan të rinegocionin, pas takimeve që zhvilluan me Zv/ndihmës sekretarin amerikan Hoyt Brian Yee. Opozita i dorëzoi të...
 • Basha takon për herë të tretë aleatët para vendimit përfundimtar

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha takoi për herë të tretë brenda ditës aleatët, para vendimit përfundimtar lidhur me paketën McAllister, që parashikon zgjidhjen e krizës politike në vend nëpërmjet shtyrjes së zgjedhjeve me disa javë, aprovimit nga PD-ja të një zv/kryeministri dhe katër ministrave. Aleatët opozitarë u mblodhën...
1 2 3 18
PublicitetEmisione