Bashkia Tirane

 • Nis ndërtimi i dy rrugëve në Kashar

  Një investim i rëndësishëm ka nisur nga Bashkia e Tiranës në zonën e Kasharit që do të lehtësojë lëvizjen e mijëra banorëve të cilët jetojnë në këtë zonë që është populluar së tepërmi vitet e fundit. Favorizuar edhe nga koha e mirë, mjetet e Bashkisë po vijojnë punët me...
 • Veliaj: Projektet e kundërshtuara dalin më të mirat

  Para pak muajsh, pjesa mes bllokut të pallateve në rrugën “Shefqet Musaraj”, në zonën e njohur si ish NSHRAK-u, ishte një hapësirë e degraduar, që shërbente si vendparkim makinash. Sot, falë ndërhyrjes së Bashkisë së Tiranës, e gjithë kjo hapësirë i është kthyer banorëve të zonës, si një kënd...
 • Veliaj vlerësohet nga kryebashkiaku i Athinës, Yiorgos Kaminis: Po e transformon Tiranën në qytet modern

  Mes Tiranës dhe Athinës fillon një erë të re bashkëpunimi. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj zhvilloi një vizitë dy ditore në Athinë, ku u prit në një vizitë zyrtare nga homologu i tij grek, Yiorgos Kaminis. Dy kryebashkiakët ranë dakord të çojnë në një nivel tjetër marrëdhëniet...
 • Foto/ “Mural Fest” në Tiranë, hapësirat urbane kthehen në vepra arti

  Fasadat e pajeta dhe ngjyrë gri të qytetit janë kthyer në vepra arti, duke e kthyer Tiranën në një nga destinacionet më të rëndësishme murale për turizmin në rajon. Artistë nga e gjithë Europa dhe jo vetëm, patën mundësinë të njihen me Tiranën dhe me punimet e tyre murale...
 • Teatri i ri Kombëtar, Veliaj: Do kemi një tjetër xhevahir në Tiranë, i bindur se do të triumfojë arsyeja

  Pas sheshit Skënderbej dhe Pazarit të ri, Tirana do të ketë  një tjetër xhevahir që quhet Teatri i ri Kombëtar. Kjo është garancia që dha sot Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj në një takim falenderimi të organizuar nga kryeministri Rama për të gjithë ata që ideuan dhe...
 • Nisma për “Fondin e Komunitetit”/ Veliaj: Këtë vit e kemi dyfishuar

  Banorët e një tjetër lagje në kryeqytet shfrytëzuan mundësinë e ofruar nga Bashkia e Tiranës për të rikonstruktuar pallatin e tyre përmes Fondit të Komuniteteve. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe deputeti i PS, Sadri Abazi, inspektuan një pallat parafabrikat në rrugën “Njiazi Meka” Njësinë 4, i...
 • Turi i llogaridhënies, Veliaj dhe ministri Ahmetaj bashkëbisedim me banorët e Bërzhitës

  Turi i llogaridhënies në Bashkinë Tiranë u ndal kësaj here në Bërzhitë, ku kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i shoqëruar nga Ministri për Financat dhe Ekonominë, Arben Ahmetaj dhe deputetët e PS, Blerina Gjylameti dhe Xhemal Qefalia, bashkëbiseduan me banorët e zonës për projektet infrastrukturore dhe përmirësimin...
 • Veliaj: Bashkia shpenzoi 0 Lekë për të koncertet e Rita Orës dhe Ermal Metës

  Në mbledhjen e sotme të Këshillit Bashkiak, kryebashkiaku Erion Veliaj deklaroi se Bashkia e Tiranës nuk ka shpenzuar asnjë qindarkë nga buxheti i saj për të sjellë në Tiranë, këngëtarët me famë botërore, Rita Ora dhe Ermal Meta, të cilët perfomuan në sheshin “Skënderbej” duke dhuruar spektakël për banorët...
 • Bashkia e Tiranës shtron iftar për njerëzit në nevojë në mensën sociale në Kombinat

  Familjet dhe njerëzit në nevojë mund ta kalojnë muajin e Ramazanit në qendrat sociale të kryeqytetit. Bashkia e Tiranës është kujdesur që në muajin e sakrificës dhe solidaritetit, askujt të mos i mungojë një vakt i ngrohtë, teksa çdo mbrëmje shtron iftar për njerëzit e pamundur. Kryetari i Bashkisë...
 • Dita Botërore e Mjedisit, të rinjtë e Tiranës shpërndajnë llamba ekologjike dhe trasta

  Mbjellja e mbi 120 mijë pemëve, nisma për reduktimin e qeseve plastike dhe shtimi i korsive të biçikletave e kanë kthyer Tiranën në një qytet miqësor me mjedisin. Ardhja e biçikletave të para Mobike do të sjellë një revolucion në mënyrën se si do të lëvizim në Tiranë, duke...
 • Veliaj priti në takim Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj

  “Ne mburremi me arritjet e Tiranës”, ishin fjalët e Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, në takimin që zhvilloi dje pasdite me kryebashkiakun Erion Veliaj. Kreu i qeverisë kosovare vlerësoi zhvillimin dhe ndryshimet që po ndodhin në kryeqytetin e të gjithë shqiptarëve dhe theksoi se puna e kryer prej Bashkisë...
 • Rita Ora merr “Çelësin e Qytetit” të Tiranës

  Prania e Rita Orës në koncertin e organizuar nga Bashkia e Tiranës ka mbledhur mijëra vetë në sheshin “Skënderbej”. E para performoi këngëtarja kosovare Kida. Edhe më shpërthyes u bë publiku kur në skenë u ngjit këngëtarja me famë botërore Rita Ora. Krahas hiteve te saj, Rita Ora surprizoi...
 • Tirana, qyteti i parë në Ballkan që sjell sistemin e biçikletave pa stacion “Mobike”

  Pas revolucionit të gjelbër me mbjelljen e mbi 120 mijë pemëve, Tirana është gati të bëhet qyteti i parë në Ballkan që sjell sistemin e biçikletave pa stacion “Smart Bike Share”. Gjiganti “Mobike”, kompania që zbaton me sukses në shumë qytete të mëdha të botës, si Parisi apo Firence,...
 • Kryebashkiaku i Tiranës i dhuron “Çelësin e Qytetit” këngëtarit Ermal Meta

  Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj priti sot në një takim të veçantë fituesin e Sanremos, këngëtarin shqiptar Ermal Meta, i cili së bashku me disa nga artistët më të mirë të skenës kombëtare, do të sjellë sot në mbrëmje një eksperiencë të paharrueshme në Sheshin “Skënderbej”. Kryebashkiaku...
 • Hapet Amfiteatri i Tiranës, Veliaj: Ditët më të mira, i kemi përpara

  Pas 27 vitesh, Teatri i Hapur i Tiranës i është kthyer dinjitoz parkut të Liqenit Artificial, artistëve, kulturës, publikut dhe brezave. Tingujt e magjishëm të Bandës së Forcave të Armatosura shënjuan edhe fillimin e një epoke të re kulturore për kryeqytetin. Për herë të parë, bashkë në një natë,...
 • Free Wi-Fi në sheshin “Skënderbej”

  Kushdo që zgjedhë të kalojë nga sheshi “Skënderbej”, tashmë mund të përfitojë edhe internet falas. Bashkia e Tiranës në bashkëpunim me Albtelecom ka startuar nismën “Tirana Smart City” për ofrimin e shërbimit “Free Wi-Fi” në sheshin “Skënderbej”, ndërsa së shpejti do të vijë edhe në disa nga hapësirat publike...
 • Forumi i arkitekturës në Milano, ndryshimet që ka pësuar kryeqyteti shqiptar

  Në ditën e dytë të vizitës në Itali, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ishte i ftuar në forumin e arkitekturës dhe urbanizmit në Milano, i organizuar nga fondacioni “Giangiacomo Feltrinelli”, ku morën pjesë arkitektë, urbanistë dhe ekspertë të mjedisit nga disa vende të botës. Kryebashkiaku Veliaj gjeti...
 • Federata Europiane e Atletikës çmim për kryebashkiakun Veliaj

  Pak javë më parë prestigjiozja britanike “The Guardian” e konsideronte Tiranën si një nga qytetet më miqësore me fëmijët. Vlerësim ky i bazuar te investimet dhe vëmendja e Bashkisë së Tiranës për të shtuar infrastrukturën në shërbim të tyre, përfshi këndet rekreative, si mënyra më e mirë për t’u...
 • Veliaj dhe ambasadori japonez në edicionin e dytë të Festivalit të Resë

  Prej dy vitesh, “Reja” është shndërruar jo vetëm në një prej instalacioneve më të fotografuara nga turistët e huaj, por edhe një hapësirë unike, ku qytetarët e Tiranës takohen, diskutojnë  dhe shijojnë aktivitete të ndryshme artistike. Prej një jave, në edicionin e dytë të saj, Reja është kthyer në...
 • Veliaj thirrje opozitës: Mjaft e sabotuat integrimin, kemi humbur shumë kohë

  Njësia Administrative 8 në kryeqytet ishte ndalesa e radhës e kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në vijim të turit të bashkëbisedimit me qytetarët. Së bashku me ministrin për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, zv. ministrin e Drejtësisë Toni Gogu, kryetaren e Partisë Socialiste për Tiranën,...
1 2 3 9
Emisione