BE

 • Lojërat në Ballkan dhe Ballkani si lodër

  “Me tërheqjen e diplomatëve të saj nga Shkupi, Serbia i ka acaruar shumë raportet me vendin fqinj Maqedoninë dhe ka shkaktuar një krizë të thellë mes këtyre dy vendeve ballkanike”, shkruan “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, duke iu referuar shkrimit të agjencisë së lajmeve DPA. Presidenti Aleksandar Vuçiç tha se “shkaku i tërheqjes...
 • Rreziku rus dhe turk, Austria thirrje BE-së për përshpejtimin e anëtarësimit të Ballkanit

  Në një kohë që Turqia dhe Rusia po rrisin shpejt influencën e tyre në Europën juglindore, ministri austriak i Punëve të Jashtme i bën rritje Bashkimit Europian ta fusë Ballkanin në orbitën e tij. Kriza e radhës në Europë, sikundër sa e sa më parë, mund të nisë në...
 • Brexit, Britania ka një propozim për BE -në

  Britania e Madhe propozon një bashkim të përkohshëm doganor me Bashkimin Europian. Bëhet fjalë për një propozim të përbashkët nga ministri i financave Filip Hamond dhe ai i tregtisë Lajam Foks, të cilin grupi britanik i negociatorëve pritet t’ia parashtrojë Brukselit për diskutim. Propozimi është që pasi të përfundojë...
 • Planet e Londrës për Brexit: Jemi gati

  Deri më tani mes ministrit britanik të Financave, Philip Hammond dhe atij të Tregtisë Liam Fox nuk kishte ujdi lidhur me negociatat e Brexit. Hammond, që konsiderohet si proeuropian është për rrugën e “butë” të daljes nga BE, Fox është një kundërshtar i pasionuar i BE-së dhe pro Brexit...
 • Serbi: Më e rëndësishme Kosova apo ligji?

  Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe raportuesi i Parlamentit Evropian për Serbinë David McAllister u takuan në Beograd të shtunën (12.08). Si përfundim shihet qartë se ata kanë perceptim të ndryshëm, se cilat janë kriteret për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian. Pas takimit, McAllister si kërkesë kyçe nga...
 • Zjarret, BE: Solidaritet i plotë me Shqipërinë

  “I kuptoj mirë sfidat e mëdha për t’i ndalur zjarret”, thotë Christos Stylianides, komisioneri i BE. Rreziku i zjarreve që po u afrohet shtëpive është i madh. Greqia dërgoi dy avionë të tjerë zjarrfikës të tipit PZL. Deutsche Welle: Z. Stylianides, BE po mbështet Shqipërinë në situatën shumë të vështirë të...
 • Britania, e gatshme të paguajë 40 miliardë Euro

  Britania është e gatshme t’i paguajë deri në 40 miliardë euro Bashkimit Europian për të zgjidhur divorcin me Unionin. Këtë të paktën pretendon britanikja The Telegraph. Çështja e detyrimeve financiare të Britanise ndaj Bashkimit Europian është shoqëruar me debate në distancë mes krerëve të Brukselit dhe britanikëve. Megjithatë, The Telegraph...
 • Në 2019, Britania i jep fund lëvizjes së lirë me BE

  Britania vendos t’i japë fund lëvizjes së lirë me Bashkimin Europian. Lajmin e bëri të ditur ministri britanik për migracionin Brandon Ljuis, i cili tha se rregullat e reja do të hyjnë në fuqi në mars të vitit 2019, periudhë që përkon edhe me përfundimin e procesit të daljes...
 • BE ultimatum Polonisë

  Bashkimi Europian lëshoi një tjetër paralajmërim ndaj Polonisë, duke i bërë thirrje të mos e votojnë reformën e debatuar në drejtësi, përndryshe do të përjashtohet nga votimet në Samitet e unionit. Frans Timmermans (zv/president i Komisionit Europian) Komisioni i rekomandon autoriteteve polake të zgjidhin të gjitha problemet e ngritura...
 • Teatri absurd i Brexit

  Ndërsa BE-ja ka prej kohësh një përfytyrim për Brexitin, pala britanike nuk ka asnjë. Mos vallë në fund nuk do të ketë Brexit? Ja ku janë përballë njëri-tjetrit negociatorët e Brexitit: në të majtë, përfaqësuesit e BE-së me pirgje dosjesh para tyre, në të djathtë, britanikët me tryezën bosh....
 • Mcallister: Shqipëria në 2018 mund të çelë negociatat

  BE është i gatshëm e me vullnet, megjithë problemet që ka, t’i pranojë shtetet e Ballkanit Perëndimor. Një Ballkan i stabilizuar sjell stabilitet në të gjithë Evropën, thotë eurodeputeti David McAllister për DW. Deutsche Welle: Ekonomia në shtetet e Ballkanit Perëndimor po zhvillohet mjaft pozitivisht, megjithëse kuota e papunësisë...
 • Rama: Shqipëria e para për projektet e fituara në Trieste

  Samiti i Triestes mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Europian u mbyll me firmosjen e Traktatit të Komunitetit të Transporteve, që synon lehtësimin e lidhjeve tregtare dhe bashkëpunimin më të ngushtë mes vendeve në rajon. Paketa e investimeve infrastrukturore, si edhe krijimi i një zone të përbashkët ekonomike...
 • Erdogan: Turqit nuk e duan BE-në

  Turqia nuk e kërkon me çdo kusht anëtarësimin në Bashkimin Europian, madje për të do të ishte shumë më mirë nëse BE nuk do t’i humbiste më shumë kohë. Me ton të ashpër, presidenti turk Rexhep Taip Erdogan u përgjigj pyetjeve të gazetares, Zeinab Badawi  në emisionin Hard Talk...
 • BE pret përshpejtim të kursit të reformave nga Kosova

  Shefja e zyrës së BE-së në Kosovë, Apostolova, thotë pas çertifikimit të rezultateve të zgjedhjeve se është përgjegjësi e udhëheqësve politikë të dëgjojnë qytetarët e tyre e të formojnë një qeveri të qëndrueshme. Shefja e zyrës së BE-së në Kosovë, Natalia Apostolova, tha se pavarësisht se kush e formon...
 • BE përkrah Qeverinë e Maqedonisë për realizimin e reformave

  Ekspertët për çështje të integrimeve duke komentuar kapacitete e Qeverisë së Maqedonisë, për të realizuar reformat e paralajmëruara përmes planit, siç e kanë quajtur 3- 6-9, si kusht për hapjen e negociatave për anëtarësimin e vendit në BE dhe NATO, thonë se strategjia është e mirë por suksesi do...
 • BE, fajtore për vdekjen e migrantëve në Mesdhe

  Organizata për të drejtat e njeriut Amnesty International (AI) fajësoi “dështimin e politikave të Bashkimit Evropian” për numrin e madh të vdekjeve të refugjatëve dhe migrantëve në Detin Mesdhe. Në një raport të publikuar sot, Amnesty tha se “marrëveshjet cinike” me Libinë përballen mijëra njerëz me rrezikun e mbytjes,...
 • Juncker e quan “qesharak” Parlamentin Europian, përplaset me Tajanin

  Presidenti i Komisionit Europian Jean Claude Juncker ka sulmuar ashpër deputetët e Parlamentit Europian, pjesa më e madhe e të cilëve sot mungoi në seancë. Duke qëndruar në sallën gjysmë bosh të Parlamentit Europian, Juncker i quajti eurodeputetët “qesharakë, tërësisht qesharak”. Ai tha se pranoi në sallë e rreth...
 • Rikthehen tensionet mes vendeve në BE mbi emigrantët

  Kriza e emigrantëve ka rikthyer tensionin mes vendeve të Bashkimit Europian të cilat prej vitesh nuk kanë arritur t’i japin një zgjidhje situatës. Italia vijon të mbetet me e dëmtuara, fluksi i emigrantëve që vijnë nga brigjet e Mesdheut zbarkojnë pikërisht në shtetin fqinj. Situata jashtë kontrollit ka bërë...
 • Junker uron Ramën: Keni mbështetjen tonë për reformat e nisura!

  Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker ka uruar kryeministrin Edi Rama për fitoren në zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit. “Urime Edi Rama. Ju keni marrë një mandat të qartë për të vazhduar reformat e nisura tashmë. Keni mbështetjen e vazhdueshme të Komisionit Europian”, shkroi Juncker në një postim në...
 • Helmut Kohl shkruan edhe njëherë histori

  Me ceremoninë e parë të përmortshme në historinë europiane që u zhvillua në Strasburg, Bashkimi Europian përulet para veprës së Helmut Kohlit. Kjo ceremoni është një moment historik, komenton Ines Pohl Që në të gjallë të tij, Helmut Kohl kishte një ndjesi të shkëlqyer për të nuhatur momentin e...
1 2 3 13
Publicitet
Emisione