BE

 • Erdogan: Marrëdhëniet e tensionuara turko-greke tashmë një “histori”

  Presidenti i Turqisë  Rexhep Tajip Erdogan tha për mediat greke se marrëdhëniet e tensionuara mes Greqisë dhe Turqisë, thashmë janë pjesë e së kaluarës. Mendohet se vizita e tij dy ditore në Athinë do të përmirësojë marrëdhënien që shpesh ka qenë e ftohtë midis aleatëve të NATO-s. Sipas Euronews...
 • 27 500 shqiptarë kërkuan azil në BE për 2017

  Rreth 27 500 shqiptarë kërkuan azil në vendet e Bashkimit Europian gjatë 2017-ës. Një shifër që tregon një fluks të lartë të shqiptarëve që vijojnë të braktisin vendin në kërkim të një jetë më të mirë në vendet europiane. Referuar një shkrimi të mediat gjermane Dojçe Vele, Gjermania ishte...
 • Tusk: Rruga drejt BE, e varur nga reformat

  Për Presidentin e Këshillit Europian, Donald Tusk, reformat janë thelbësore për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian. “Duhet të mbahet vrulli me reformat e sundimit të ligjit në mënyrë që të ketë progres në rrugën drejt Bashkimit Europian”, ishte mesazhi i Tusk për Shqipërinë, në një postim në Twitter. Tusk vlerësoi...
 • Juncker për DW: Të hapen rrugë legale për në Europë

  Në sfondin e “tregtisë me skllevër” që po bëhet me migrantët në Libi, BE nuk duhet të heshtë, thotë për DW, kryetari i Komisionit, Jean-Claude Juncker. Ai bën thirrje për hapjen e rrugëve legale për imigrimin në BE.  Të enjten (30.11) takohen në Abixhan kryetarët e shteteve dhe të...
 • Presidenti Meta, pritje në Pallatin e Brigadave

  Festat për 105 vjetorin e Pavarësisë mbyllen në Pallatin e Brigadave. Si çdo vit, Presidenti i Republikës organizon një pritje. Mesazhi që u dha nga kreu i shtetit ishte bashkimi i shqiptarëve. “Gjergj Kastrioti dhe Ismail Qemali, së bashku me mbështetësit e tyre, janë faktuesit më të rëndësishëm të...
 • Një në pesë shqiptarë merr oferta në këmbim të votës

  Një raport i shtatorit 2017, i financuar nga Bashkimi Europian, mbi aktivitetet informale të partive politike në shoqëritë e Ballkanit Perëndimor, ka dalë në përfundimin se një në pesë shqiptarë, të paktën një herë, u është ofruar diçka në këmbim të votës së tyre. Ky raport, i ardhur mbase...
 • BE, kritika për ngecjen e reformave

  Qeveria e Maqedonisë thotë se po punon intensivisht për përmbushjen e reformave të kërkuara nga bashkësia ndërkombëtare pa komentuar një raport të Komisionit Evropian me kritikat e para drejtueseve të ekzekutivit të ri për reforma të ngadalësuara. Në raportin që i është dërguar misionit të Maqedonisë në Bruksel thuhet...
 • Eurodeputeti Kukan: Nga Shqipëria presim arrestimin e “peshqve të mëdhenj”

  Në një intervistë ekskluzive për ABC News, raportuesi në hije për Shqipërinë, Eduard Kukan ka deklaruar, se institucionet europiane po përdorin një retorikë shumë pozitive, konstruktive dhe të bukur për anëtarësimin e vendeve të Ballkanit, por kjo duhet vijuar me rezultate konkrete, se përndryshe do t’i kthehet si bumerang...
 • AFP: Skandali i drogës me Saimir Tahirin dobëson Shqipërinë përballë BE-së

  Agjencia franceze e lajmeve AFP, në një artikull të saj për rastin e Saimir Tahirit, shkruan sot se kjo çështje dëmton Shqipërinë në rrugën e saj drejt Bashkimit Europian. “Aktakuza ndaj ish-ministrit të Brendshëm në trafikun ndërkombëtar të kanabisit minon pozicionin e Shqipërisë për afrimin e saj me Bashkimin...
 • BE u tërheq veshin ballkanasve

  Parlamentarët e gjashtë shteteve ballkanike nuk e kanë patur të lehtë ballafaqimin me kolegët e tyre në Parlamentin Europian. I pari Eduart Kukan dhe më tej David McAllister, Knut Fleckenstein u kanë thënë ballkanasve se integrimi nuk do të jetë dhuratë pavarësisht entuziazmit dhe sukseseve që renditen ballkanasit. Kritikat...
 • “Shqipëria nuk mund të zhvillohet pa bashkitë”

  Shqipëria nuk mund të zhvillohet pa bashkitë, tha nga Mirdita Ambasadorja e Bashkimit Evropian në vendin tonë Romana Vlahutin. Ajo garantoi se BE do ta mbështesë Mirditën jo vetëm me grande, por që të ketë dhe kapacitet e duhuara për të marrë fonde nga Bashkimi Europian. “Ju keni sfida...
 • BE: Shkurtime buxhetore për Turqinë

  Në një marrëveshje buxhetore për vitin 2018, Bashkimi Evropian, njoftoi se fondet e destinuara për Turqinë do të zvogëlohen, duke ngritur dyshime rreth angazhimit të Ankarasë për demokracinë dhe të drejtat e njeriut. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, kishte bërë thirrje për një shkurtim të fondeve, të cilat janë të...
 • Ultimatumi i BE: May ka dy javë kohë të paguajë paratë

  Britania e Madhe ka kohë deri në fund të këtij muaji për të nisur bisedimet për marrëdhëniet e reja tregtare me Bashkimin Europian, në kuadër të Brexit-it, dhe për këtë duhet të paguajë faturën e kripur të divorcit prej 60 milionë eurosh. Ultimatumi vjen nga presidenti i Këshillit të...
 • Frenoni antibiotikët!

  E ardhmja e njerëzimit është në rrezik nga përdorimi me tepricë i antibiotikëve. Mendohet se pas 30 vjetësh çdo 3 sekonda mund të humbë jetën një person si pasojë e ndonjë superbakteri rezistent ndaj antibiotikëve. Objektivi i BE, i shprehur gjatë konventës që u mbyll sot në Bruksel për...
 • BE krijon ushtrinë e saj

  Njëzet e tre shtete anëtare të BE-së kanë nënshkruar zyrtarisht në Bruksel krijimin e ushtrisë evropiane. Ministrat e Jashtëm dhe ata të Mbrojtjes, në prani edhe të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, i dhanë jetë PESCO kësaj strukture ushtarake, që do të sigurojë kufijtë e jashtëm të familjes evropiane...
 • Hahn: Shqipëria në rrugën e duhur, presim rezultatet e Vettingut

  Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn tha se Shqipëria është në rrugën e duhur për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian. Ai theksoi se BE pret rezultatet e para të implementimit të vettingut, ndërsa përsëriti rëndësinë e përmbushjes së 5 prioriteteve kyçe. “Një nga rezultatet e para është ai që njihet si...
 • Reagime të BE për “Paradise Papers”

  Si reagoi BE ndaj zbulimeve të “Paradise Papers”, një strategji e mënjanimit të tatimeve në stil të gjerë? Sipas qëndrimit të eurodeputetit të Gjelbër, Sven Giegold, zbulimet e publikuara së fundmi nga Paradise Papers kanë arritur një shkallë të re. “Për herë të parë kemi parë dokumentet e një...
 • Raporti i ushtrisë gjermane: BE mund të shpërbëhet

  Bashkimi Europian mund të ketë hyrë në rrugën e shpërbërjes. Dhe për këtë skenar, Gjermania po përgatitet. Këtë e konfirmojnë mediat gjermane, të cilat kanë zbuluar një dokument prej 120 faqesh. Një strategji e hartuar nga ekspertët e ushtrisë gjermane, për të ndërtuar sistemin e mbrojtjes dhe sigurisë në...
 • “Ndaloni autokratët në Ballkan”

  Në emër të stabilitetit në rajonin, Brukseli ka mbështetur edhe udhëheqës autokratë në Ballkanin Perëndimor. Por Këshilli Europian për Marrëdhëniet me Jashtë sugjeron se BE duhet të ndërhyjë për të mos lejuar qeverisje të tilla, vetëm në emër të asaj që e kanë cilësuar si “stabilokraci”. Këshilli Europian për...
 • Në BE në vitin 2050!

  Dy studiuesit e Shkollës së Studimeve Ekonomike në Londër Tina Freyburg dhe Tobias Böhmelt kanë prezantuar përfundimet e një studimi të kryer mbi mundësitë e vendeve kandidate nga Ballkani Perëndimor për të përmbushur kriteret e anëtarësimit ne BE.  Ata parashikojnë në këtë studim se vetëm njëri nga vendet kandidate dhe...
1 2 3 15


Emisione