biznes

 • Bizneset, në “hall” me fushatat e partive politike

  Gjatë fushatave elektorale, partitë politike në Kosovë, vizitat më të shpeshta i bëjnë te bizneset vendore. Liderë e përfaqësues të partive politike vizitojnë së paku tri biznese në ditë, gjatë fushatave të tyre zgjedhore. Premtimet që ata iu bëjnë këtyre bizneseve, janë nga më të ndryshme, duke filluar nga...
 • Grabitet biznesi i mishit në autostradë

    Kasaforta e një biznesi të produkteve të mishit u grabit mëngjesin e kësaj të enjteje në rrugën dytësore Tiranë – Vorë, në kilometrin e pestë. Ngjarja ndodhi rreth orës 05:00, kur dy persona ende të paidentifikuar hynë në pjesën e pasme të  biznesit tij dhe thyen bravat e...
 • Nuk ka me investime të reja nga Austria

  Investimet e bizneseve austriake në Shqipëri nuk kanë ndryshuar. Në një anketë që komuniteti i këtij biznesi prezantoi në Tiranë, problem kryesor vijon të mbetet korrupsioni dhe mosfunksionimi i gjyqësorit. Peter Hasslacher, ashtu tregtar i Austrisë për Shqipërinë i sheh këto si pengesa të vjetra por që kanë frenuar...
 • Kriza politike godet sektorin e biznesit në Maqedoni

  Sektori i biznesit për çdo ditë e më shumë merr goditje të rënda, si pasojë e zvarritjes së procesit të zgjidhjes së krizës politike në Maqedoni, theksojnë përfaqësuesit odave ekonomike të vendit. Kryetari i Federatës së biznesit në Maqedoni, Mile Boshkov, për Radion Evropa e Lirë thotë se kriza...
 • Emrat/ Ja kush janë gjobëvënësit e bizneseve në Shkodër

  Shtatë janë të arrestuarit në operacionin policor të zhvilluar këtë të shtunë në qytetin e Shkodrës. Policia e këtij qyteti ka dhënë detaje për këtë grup të strukturuar kriminal, të cilët me anë të dhunës i vinin gjoba bizneseve në këtë qytet. Të arrestuarit janë Muhamet Lici 25 – vjeç, i dënuar...
 • Bankat ulin besimin te biznesi

  Kushtet për miratimin e një kredie janë shtrënguar ndjeshëm, sidomos për bizneset e mëdha. Banka e Shqipërisë ka vërejtur në raportin e aktiviteti kreditues, pesimizmin e bankave për të besuar “të mëdhenjtë”. Ky fenomen vjen si pasojë e rritjes së kredive të këqija, pikërisht në linjën e korporatave të...
 • Gratë e përjashtuara nga biznesi

  Institucionet qeveritare në Kosovë nuk kanë ndërmarrë masa të përshtatshmepër forcimin e pozitës së gruas në biznes dhe ato nuk janë “në agjendat qeveritare”, thonë përfaqësues të organizatave joqeveritare. Sipas tyre, pavarësisht miratimit të ligjeve për forcimin e pozitës së gruas në shoqëri, gratë nuk kanë qenë të pranishme...
 • Sërish grabitje me armë zjarri, vidhet kasaforta e një biznesi

  Një tjetër grabitje ka ndodhur përgjatë 24 orëshit të fundit. Këtë herë ngjarja ka ndodhur në fshatin Bulgarec, të Korçës, rreth orës 01.35 të natës së shkuar. Burime të policisë bëjnë të ditur se pre e grabitësve ka rënë një biznes privat, prodhime materialesh ndërtimi, në pronësi të L.L. Dy...
 • Bizneset “falimentojnë” njëri – tjetrin

  Nga mungesa e ideve dhe kreativitetit në Kosovë janë krijuar biznese me veprimtari të ngjashme, duke krijuar konkurrencë të panevojshme mes njëri tjetrit, duke shkaktuar më pas probleme të ekzistimit të një biznesi, thonë përfaqësues të bizneseve dhe ekspertë të fushës së ekonomisë. Ata thonë se në Kosovë ka...
 • Shpërthen biznesi, do largohemi në tregjet rajonale

  Shoqatat e mbrojtjes së tregtarëve paralajmërojnë largimin e biznesit vendas nga Shqipëria për shkak të taksave të larta dhe politikave jo miqësore që sipas tyre qeveria po aplikon me biznesin. Shqetësimet e biznesit u mbështetën edhe nga këshilltarët e djathtë në bashki, të cilët ftuan maxhorancën të ndjekë një...
 • Shuarja e bizneseve shënon rritje, nuk e përballojnë konkurrencën

  Trendi i shuarjes së bizneseve në Kosovë, viteve të fundit, po shënon rritje. Sipas të dhënave zyrtare, nga janari i këtij viti e deri më tani, janë mbyllur mbi 2,200 biznese. Përderisa në vitin 2015 ishin rreth 2,200 biznese të shuara, ndërsa në vitin 2014, sipas Ministrisë se Tregtisë...
 • Pse në Shqipëri pagat janë më të ulëtat në rajon?

  Studimi i Eurostat: Një orë pune në ekonominë shqiptare kushton mesatarisht 2.2 Euro, dy herë më e ulët se në vendet e tjera të rajonit dhe 11 herë më e ulët se në BE. Përse ndodh kështu? Ekspertë flasin për DW-në. Orientimi i investimeve të huaja në tregun Ballkanik...
 • Anëtarësimi me detyrim i bizneseve pranë Dhomave Publike të Tregtisë, Konfindustria: Ligj absurd, antikushtetues

  Shoqatave të Biznesit që janë bërë bashkë në kërkesën drejtuar Presidentit të Republikes për të mos dekretuar Ligjin për Anëtarësimin e Detyrueshëm të Bizneseve pranë Dhomave Publike të Tregtisë në 12 qarqe në vend, i është bashkuar edhe Konfindustria, që ka mbi 300 biznese anëtare. Kreu i Konfederatës së...
 • Biznesi në alarm: Largimi i kompanisë që do investonte 450 mln dollarë do të frenojë investimet e huaja

  Largimin e kompanisë “Omnix Albania” nga Shqipëria dhe tërheqjen e investimit të saj prej 450 milionë dollarësh, përfaqësuesit e biznesit vendas e të huaj e quajnë një këmbanë alarmi. Ikja e saj për arsyen se përfaqësuesi i saj në Shqipëri u dhunua barbarshit, konsiderohet si dëmi më i madh...
 • Biznesi dhe opozita kundër çmimit të taksimit të rrugës Durrës – Kukës

  Bërja me pagesë e kalimit në Rrugën e Kombit për 30 vite kundërshtohet fort nga bizneset, të cilat thonë se do të dëmtojë rëndë shkëmbimet tregtare Shqipëri – Kosovë. Edhe pse ende nuk është përcaktuar, për automjetet e mëdha tarifa e kalimit pritet të jetë 10 euro, ndërsa për...
 • Basha: Paketë lehtësuese për biznesin

  Për t’i ardhur në ndihmë industrisë së prodhimit, përveç taksës së sheshtë 9%, demokratët po punojnë për një paketë lehtësuese. Nga Durrësi, ku u takua me sipërmarrës të këtij qytetit, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha tha se përmes kësaj pakete synohet rigjallërimi i ekonomisë. “Për biznesin në tërësi...
 • Nis puna për “ Sportelin e vetëm Doganor” për bizneset

  Bizneset që duan të kryejnë një procedurë doganore, së shpejti nuk do të kenë me nevojë të trokasin në mbi 20 agjenci për të finalizuar një procedure doganore, por kjo gjë do të kryhet me anë të një “Sporteli të vetëm doganor”. Lajmin e jep Drejtoresha e Doganave Pranvera...
 • Prezantohet paketa e thjeshtimit të procedurave tatimore. Rama: Kjo është qeveria më pro biznesit në 25 vite

  Bizneset që nuk lëshojnë kupona apo fatura tatimore nuk do të gjobiten, por do të mbyllen brenda një afati kohor 10 ditor. Ky është një nga ndryshimet që propozohet në paketën e thjeshtimit të procedurave tatimore, pjesë e paketës së re fiskale, që pritet t’i çohet Kuvendit për miratim brenda...
 • FMN liron kredinë 36.1 mln euro për Shqipërinë

  Fondi Monetar Ndërkombëtar ka dhënë dritën jeshile për tërheqjen e këstit të radhës prej 36.1 milionë eurosh nga kredia për qeverinë shqiptare. Në një raport mbi performancën ekonomike të Shqipërisë thuhet se strategjia e konsolidimit fiskal duhet të synojë zgjerimin e bazës tatimore, duke kufizuar përjashtimet nga taksat dhe...
 • Basha: Do të rrisim pagën minimale

  Nga Vora, ku u takua me disa biznese fason, kreu i opozitës, Lulizm Basha prezantoi programin ekonomik të Partisë Demokratike. Rritja e pagës minimale, ulja e çmimit të energjisë për familjet, që konsumojnë më pak se 300 kw/h, tha Basha, janë dy nga shtyllat e platformës së demokratëve. “Që...
Publicitet

Emisione