Blushi

 • Blushi: Zgjedhja e Presidentit po nëpërkëmbet

  Kreu i Libra-s, Ben Blushi, deklaroi nga Korça se, kjo që po ndodh me zgjedhjen e presidentit të ri është fyerje dhe poshtërim për shqiptarët të cilëve duan t’ju japin një president të pamerituar. Blushi është një ata që ka propozuar që dy vjet më parë zgjedhjen e kreut...
 • Blushi: Çadra e PD arriti një sukses, futi në krizë PS-LSI

  Kreu i LIBRA-s, Ben Blushi  ka deklaruar nga studio e emisionit “Opinion”, se çadra e Partisë Demokratike ka arritur një sukses të madh dhe ai është futja në krizë e koalicionit mes PS dhe LSI.   Gjithashtu Blushi u shpreh se Rama dhe Meta janë duke bërë lojë, përsa...
 • Blushi: Rama e Meta, skenar për zgjedhje të parakohshme

  Në procesin e zgjedhjes së Presidentit të ri të Republikës, Ben Blushi sheh një skenar të mazhorancës për zgjedhje të parakohshme. Kryetari i LIBRA –s thotë se nuk po jepet kohë opozitës, por kjo është kohë që u shërben Kryeministrit dhe Kryetarit të Parlamentit për koalicionin e tyre. “Koalicioni...
 • Blushi, thirrje të mëdhenjve për dialog

  Pas një mbledhje me themeluesit e LIBRA-s, Ben Blushi fton palët të ulen sa më shpejt në një tryezë, për zgjidhjen e ngërçit politik, që sipas tij po kërcënon procesin zgjedhor. Kreu i LIBRA-s i kërkon partive politike, atyre të vjetra, siç i quan ai, të gjejnë gjuhën e dialogut,...
 • Pas PD, edhe Blushi braktis Kuvendin

  Pas Partisë Demokratike, punimet e Kuvendit i ka braktisur edhe kreu i Partisë Libra, Ben Blushi të paktën për këtë të enjte. Në një postim në rrjetet sociale, Blushi shpjegon se e ka marrë këtë vendim për t’i treguar të gjithëve sesi funksionon një parlament pa ide, debate e...
 • Blushi: Shtyrja e zgjedhjeve vështirëson zgjidhjen e krizës

  Ben Blushi e sheh shtyrjen e zgjedhjeve te përgjithshme si zgjatje dhe thellim të krizës. Kreu i LIBRA –s thotë në parlament se zgjedhjet janë e vetmja mënyrë që Shqipëria të ndryshojë. Blushi: “Të gjithë ata që vonojnë zgjidhjen e kësaj krize e shtyjnë 18 qershorin dhe e vështirësojnë...
 • Blushi: Mbështes çdo mocion mosbesimi ndaj qeverisë

  Kreu i LIBRA-s Ben Blushi në një takim me strukturat e partisë së tij bëri një tjetër propozim. Sipas Blushit, ata që kanë votat në parlament, përfshirë dhe Lëvizjen Socialiste për Intergrim, nëse duan mund të bëjnë një mocion për të rrëzuar qeverinë dhe ai do ta mbështeste. “Partitë...
 • Blushi takon 18 ambasadorë të BE-së

  Gjetja e një zgjidhje që të afrojë mazhorancën me opozitën për të zhbllokuar procesin e vettingut e me 18 qershor të zhvillohen zgjedhje të lira e të ndershme ka bërë bashkë 18 ambasadorë të vendeve të Bashkimit Evropian dhe Ben Blushin e “Listës së Barabartë”. Takimi u organizua nga...
 • Blushi: Partitë e mëdha pas 3 javësh do bashkëqeverisin

  Ben Blushi paralajmëron një marrëveshje mes PS dhe PD, që sipas tij do të sigurojë që opozita të votojë për ngritjen e komisioneve të Vetting -ut dhe në shkëmbim, socialistët do t’i japin qeverinë teknike. Skenari, sipas Blushit është duke u negociuar dhe do të bëhet publik jo më...
 • Blushi: Ministrat ikën si taksë për koalicionin me Metën

  Ndryshimet e propozuara në qeveri kanë përplasur kryetarin e LIBRA-s, Ben Blushi me kryeparlamentarin, Ilir Meta në seancën e kësaj të enjteje. Shkak është bërë deklarata e Blushit, i cili ndryshimet në qeveri i sheh si një taksë për koalicionin që Rama duhet të paguante tek bashkë-kryetari Meta. “E...
 • Kuvendi/Blushi: Fajin nuk e kanë ministrat, Rama fshihet pas çdo koncesioni!

  Deputeti Ben Blushi ka folur më tonë të forta dhe nuk ka kursyer as seancën e sotme parlamentare akuzat ndaj kryeministrit, Edi Rama. Kryetari i LBRA-s tha se nuk e kanë fajin ministrat për situatën në vend, pasi për kanbizimin për varfërinë dhe koncesionet fajin e ka vetëm Rama. ...
 • Blushi: Kënaqësi që Rilindja po shkërmoqet

  Ndryshimet e mundshme në qeveri i ka komentuar edhe kreu i LIBRA-s, Ben Blushi. Në një reagim në rrjetet sociale që e quan “për mbetjen e qeverisë”, Blushi thotë se është kënaqësi kur shoh sesi Rilindja po shkërmoqet. “Kishim një Qeveri Publike, u kërkua një Qeveri Teknike do kemi...
 • Blushi: Bojkoti i zgjedhjeve s’është alternativë

  Ben Blushi bojkotin e zgjedhjeve nuk e shikon si në alternativ që duhet përqafuar edhe pse sipas tij  partitë e vjetra kanë në dorë numërimin votave të shqiptareve, që për të nuk jep garanci se zgjedhjet e 18 do të jenë të lira dhe të ndershme. Blushi thotë se...
 • Blushi: Nëse opozita nuk merr pjesë në zgjedhje, situata përkeqësohet

  Deputeti Ben Blushi nëpërmjet një reagimi në rrjetin social në “Facebook” shprehet se nëse opozita nuk merr pjesë në zgjedhje, situata në vend do të përkeqësohet se tepërmi. “Na presin 4 vjet krizë e thellë, e cila sipas tij do të jetë me e keqe së në Rumani dhe...
 • Blushi në Vlorë: Qeveria që kemi është një qeveri teknike

  Kryetari i Partisë “Libra”, Ben Blushi, nga Vlora deklaroi se vendi nuk ka nevojë për qeveri teknike pasi e ka një të tillë. I vetmi premtim që ka mbajtur kjo qeveri teknike, sipas tij, është kanabizimi i Shqipërisë.  “Kjo qeveri është qeveri teknike s’kemi nevojë ta zëvendësojmë me një...
 • Debate në parlament për Zharrëzën, Blushi përplaset me Ahmetajn e Gjiknurin

  Vendimi i qeverise për dëmshpërblimin e banorëve të fshatit Zharrëz i dhe fund protestës së tyre, por jo debateve në parlament që kanë dominuar në seancën e kësaj të enjte. Ben Blushi i kërkoi llogari qeverisë perse po e bën dëmshpërblimin me taksat e shqiptareve dhe s’po ja merr...
 • Blushi përgëzon Tahirin

  Deputeti Ben Blushi dhe kryetari i LIBRA-s, nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook, ka përgëzuar Policinë e Shtetit lidhur me arrestimet e 4 të dyshuarve të grabitjes të parave. Blushi shkruan: Kur policia nuk bën politikë bën detyrën Besoj se është rasti për të përgëzuar forcat e policisë...
 • Blushi: SHBA të shpallë listën e zezë të politikanëve

  Ben Blushi pozicionohet pro përpjekjeve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të çuar përpara reformën në drejtësi dhe luftën kundër korrupsionit. Teksa prezantoi programin për një republikë të re, kreu i Libras tha se nuk janë vetëm gjyqtarët e prokurorët të përfshirë në krim e korrupsion, por edhe...
 • Blushi: Manjani tha të vërtetën!

  “Ylli Manjani tha të vertetën prandaj u shkarkua”, i këtij mendimi është Deputeti Ben Blushi. Në një postim në rrjetet sociale, Blushi shkruan se sot Republika është me e kërcënuar e më e kanabizuar. “Njerëzit që e hoqën janë prapë bashkë. Edi Rama është më i frikësuar. Ilir Meta...
 • Blushi: Nëse Kosova ndahet në veri, pasoja do ishte bashkim i Shqipërisë me Kosovën

  Deputeti, Ben Blushi në fjalën e mbajtur në seancën parlamentare paralajmëroi  se në rast se Kosova do të ndahet në veri, atëherë mund të rrjedhë si pasojë bashkimi i Shqipërisë me Kosovën. Pasojë kjo e arsyeshme dhe e vetme sipas Blushit në rast se ndodh ndarja në Kosovë. “Dua...
Publicitet


Emisione