Britani

 • Vdekja misterioze e dy trinjakëve

  Dy trinjakë vetëm 5 muajsh humbën tragjikisht jetën, ndërkohë që ndodheshin në shtëpinë e tyre në Bridgend, Uells. Noah dhe Charlie, u gjetën nga nëna e tyre Sarah Owen pa frymë. Fatmirësisht trinjaku tjetër, Ethan, sipas të përditshmes “The Sun” ndodhet në gjendje të mirë shëndetësore Zyrtarët e policisë...
 • May propozon ujdi të re me BE

  Në një kohë kur bisedimet mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Europian, për kushtet e Brexit janë në hapat përmbyllës, kryeministrja britanike Theresa May propozoi një periudhë dy vjeçare tranzicioni me Brukselin, pas shkëputjes në Mars të 2019-ës. “Britania e Madhe ka vendosur të largohet nga Bashkimi Eruopian, por...
 • Në radhë për të blerë një iPhone

  Në Britani dolën në shitje dy nga tre llojet e iPhone që Apple që u prezantuan në 12 Shtator. Dyqani i Apple në Londër është “pushtuar” nga klientë të cilët kanë pritur në radhë vetëm për të siguruar një iPhone të ri që vlen të paktën deri në 700...
 • U kap me kokainë në Britani, shqiptari rrëfen përse merrej me drogë

  Një shqiptar, i cili u kap me drogë në rrugët e Brighton dhe Hove do të deportohet nga shteti britanik. Fatjon Gjini, 28 vjeç, kishte hyrë në Britani ilegalisht, duke përdorur një mjet identifikues të falsifikuar. “Gjini u dënua me 16 muaj burg të mërkurën dhe do të dëbohet nga...
 • Londër, arrestohet një 18-vjeçar për bombën në metro

  Një ditë pas sulmit në metronë e Londrës, policia britanike arrestoi një 18-vjeçar i dyshuar për lidhje me ngjarjen. I riu u arrestua në qytezën portuale të Doverit,  pranë kryeqytetit britanik. Autoritetet britanike nuk japin detaje rreth identitetit të personit të arrestuar, apo nëse ai është i lidhur me...
 • Trump “dekonspiron” policinë britanike

  Në një koment të postuar në “Twitter,” Presidenti Donald Tump duket se di diçka për sulmin në Parsons Green, të cilën policia nuk e ka publikuar akoma. Ai ka shkruar se terroristët kanë qenë para syve të policisë, duke hedhur idenë se personi që ka planifikuar sulmin ka qenë...
 • Britania në alarm, 50 kriminelë shqiptarë arrestohen çdo javë

  Policia britanike po përballet me një valë kriminelësh shqiptarë, duke vënë në pranga rreth 50 kriminelë çdo javë, në sajë të intensifikimit të luftës kundër bandave të lidhura me trafikun e drogës. Në një shkrim të “DailyMail”, të dhënat e reja flasin për mijëra shqiptarë të ndaluar në Mbretërinë...
 • Pedofili kapet në flagrancë para takimit me 13-vjeçarin

  Një pedofil kishte planifikuar të merrte në hotel një djalë 13-vjeçar për marrëdhënie seksuale, teksa u kap në flagrancë nga gjuetarët e pedofilëve. Britaniku Michael Aldridge, ishte tashmë i akuzuar për pedofili pasi u përpoq të takonte një vajzë, edhe ajo 13 vjeç, me të cilën bisedonte, por ai...
 • Video/ Sfidoi veten duke u mbyllur në dhomë, nuk do ta besoni çfarë i ndodhi më vonë

  Të rrish e izoluar, brenda katër mureve, pa parë njëri me sy, pa përdorur telefonin dhe asnjë komunikim me persona të tjerë është një sfidë që jo të gjithë mund ta bëjnë. Një 36- vjeçare vendosi të marrë pjesë në një projekt të një kanali televiziv në Britani të...
 • Akuzohen se vranë fëmijën e tyre 8  ditësh, pranga prindërve

  Një çift të rinjsh janë arrestuar në Britaninë e Madhe pasi akuzohen se kanë vrarë fëmijën e tyre 8 ditësh. Një zëdhënës i policisë së Lancashire tha se nëna 26-vjeçare dhe babai 27-vjeçar ishin vënë në pranga pasi hetimet zbuluan se fëmija kishte vdekur si pasojë e dëmtimeve në...
 • Vdekja tronditëse në festivalin e seksit

  Policia britanike po heton vdekjen e dyshimtë të një 50-vjeçari në “Flamefest sex Festival” në qytetin e Kentit. Burri u gjet i vdekur mëngjesin e së Martës pas “Flamfest”-it, festival i cili u mbajt në Tunbridge Wells përgjatë fundjavës. Ndërkohë, policia e Kentit tha se një grua në të...
 • Britania prodhon aeroplanmbajtësen e re

  Britania e Madhe tregon muskujt ushtarakë me prodhimin e fundit të aeroplanmbajtësës, “HSM Mbretëresha Elizabete”, një gjigant lundrues që i kushtoi buxhetit britanik 3 miliard Stërlina. Aeroplanmbajtësja ka një ekuipazh prej 700 personash dhe peshon plot 65 mijë ton. Pasi përfundoi trajnimet dymujore në det, aeroplanmbajtësja mbërriti këtë të...
 • Big Ben do të “heshtë” për 4 vjet

  Për më shumë se 150 vjet, Big Ben nuk ka rreshtur kurrë së rëni, në kohë lufte e paqeje. As bombat naziste nuk mundën ta heshtnin simbolin e britanikëve. Por duket se koha ka ardhur që kjo këmbanë e madhe, e cila nuk pushon që prej 1859 -ës, të...
 • Pretendoi se ishte portugez pa ditur gjuhën, 4 vjet e 6 muaj burg për shqiptarin në Britani

  Një trafikant shqiptar droge, i cili pretendoi se ishte portugez, por dështoi dy herë në testin e gjuhës, është dënuar me burg nga një gjykatë në Britani. 20 – vjeçari Artinis Hajdarmataj, i cili jetonte në Windmill Road, Croydon u dënua me 4 vjet e 6 muaj burg nga...
 • Britani/ Bosi shqiptar i drogës urdhërohet të paguajë 54 mijë £ para se të deportohet

  Një shqiptar, i cilësuar si koka e një bande kriminale, i cili përfitoi mbi 365 mijë paund nga furnizimi me kanabis i bandave në Plymouth, duhet të paguajë 54 mijë paund përpara se të deportohet. 31 – vjeçari Laver Sakaj, u dënua me 4 vite e 6 muaj burg në...
 • Tragjike/ Nxënësi shkon në ekskursion, por humbet jetën

  Një nxënës 17-vjeçar ka humbur jetën teksa kishte shkuar për ekskursion me shokët e tij të klasës. Ngjarja ka ndodhur në Ekuador, dhe sikurse raportojnë mediat, 17-vjeçari Matthew Hitchman u rrëzua nga varka teksa po bënte rafting. Mësuesit dhe nxënësit që ishin së bashku me 17-vjeçarin thanë se u...
 • “Mami im ka vdekur”, vajza e vogël troket në derën e fqinjëve

  Një vajzë e vogël, e tmerruar nga çfarë kishte dëshmuar, trokiti në derën e fqinjëve dhe i tha: “Mami im ka vdekur”. Trupi i nënës së saj 26 – vjeç dhe i bashkëshortit 30 u zbuluan pasi fqinjët dëgjuan të qarat e tre fëmijë të tyre të vegjël. Ngjarja...
 • Zbulohet një gjarpër i ri bari

  Shkencëtarët kanë zbuluar një lloj të ri gjarpri. Bëhet fjalë për një tjetër specie të gjarprit të barit, të quajtur Natrix helvetica, që sipas shkencëtarëve britanikë është tërësisht ndryshe nga ai i zakonshmi, i njohur me emrin shkencor Natrix natrix. Deri më tani besohej se kishte vetëm një lloj...
 • 17 vjet burg për bosin shqiptar të kokainës, futi mbi 60 mln paund drogë në Britani

  Një bos shqiptar droge, përgjegjës për futjen e një sasie kokaine me vlerë 60 milion paund në perëndim të Londrës është dënuar me 17 vite burg nga një gjykatë britanike. 30 – vjeçari Klodian Copja u dënua nga Kingston Crown Court, pasi u shpall fajtor për 3 akuza, atë të...
 • Publikohen fotot e modeles që u rrëmbye për t’u shitur në internet

  Mediat britanike kanë zbuluar identitetin e modeles 20-vjeçare angleze që u rrëmbye në Itali dhe u mbajt peng për një javë në Milano. Ajo është Chloe Ayling, e cila gjatë muajit korrik u mashtrua nga një fotograf i rremë, i cili e drogoi dhe e mbajti peng për një...
1 2 3 9
Publicitet
Emisione