Bruksel

 • Çfarë po “pleqëron” Rama me Erdoganin në Bruksel?

  Një ditë pas samitit të NATO-s në Bruksel, ku mori pjesë edhe Kryeministri shqiptar, Edi Rama, një detaj që nuk ka kaluar pa u vënë re ka qenë momenti kur kreu i qeverisë shqiptare shfaqej krah më krah me Presidentin turk, Receep Tayyip Erdogan. Në këtë video të publikuar...
 • Vjen ultimatumi i parë nga Brukseli për Ivanovin dhe klanin e VMRO-së

  Eurodeputetët, Ivo Vajgëll, Knut Flenkeshtajn dhe Eduard Kukan përmes një komunikate i bënë thirrje presidentit Gjorge Ivanov që ta respektojë vullnetin e shumicës parlamentare dhe apeluan që të gjenden fajtorët për dhunën në Kuvend dhe të njëjtin të përgjigjen përpara drejtësisë. “Ne jemi të angazhuar më shumë se dy...
 • Kosova pa viza, Mustafa niset për Bruksel

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa sot do të udhëtojë për në Bruksel, ku edhe do të provojë përsëri që të gjejë një zgjidhje sa më të shpejt që qytetarët e Kosovës të udhëtojnë pa viza në Evropë. Kreu i ekzekutivit ka paralajmëruar se do të kërkojë që fillimisht të...
 • Mustafa në Bruksel do të kërkojë liberalizim me kusht për Kosovën

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, pritet që të udhëtojë në fillim të javës së ardhshme në Bruksel, ku do prezantojë kërkesën e tij të re në lidhje me liberalizimin e vizave për shtetasit e Kosovës. Ai ka paralajmëruar se do të kërkojë që fillimisht të ndodhë liberalizmi i vizave...
 • Brukseli sanksione Maqedonisë

  Raportuesi i Parlamentit Evropain për Maqedoninë, Ivo Vajgl nuk përjashton vendosjen e sanksioneve ndaj individëve që po pengojnë procesin e zgjidhjes së krizës në Maqedoni. Veprimet destruktive do të sanksionohen pavarësisht se bëhet fjalë për parti politike apo individë, theksoi eurodeputeti slloven. “Nëse kriza nuk zgjidhet, do të hapim...
 • Brukseli përkujton viktimat

  Një vit pas sulmeve terroriste në aeroportin e Brukselit dhe lagjen Maelbeek, Belgjika ka përkujtuar viktimat. Plagët e tragjedisë ende nuk janë mbyllur. Memoriali që kujton viktimat e atentatit në Bruksel Një trëndafil të bardhë për secilin nga 32 viktimat e sulmeve terroriste të 22 marsit 2016 në Bruksel....
 • Shpërthim i fuqishëm në Bruksel

  Të paktën 7 persona kanë mbetur të plagosur, si pasojë e një shpërthimi të fuqishëm që tronditi këtë të shtunë Brukselin. Ngjarja ndodhi në zonën e Saint – Gilles, rreth orës 16:00. Si pasojë e shpërthimit fjakët u përhapën me shpejtësi duke përfshirë disa ndërtesa në Boulevard de Waterloo....
 • PD proteston edhe në Bruksel

  Me protestën e opozitës në Tiranë për zgjedhje të lira e të ndershme është solidarizuar edhe komuniteti shqiptar në Bruksel. Mbështetës te opozitës në kryeqytetin belg u mblodhën përpara zyrave të Komisionit Europian. Në sheshin “Shuman” ata ripërsëritën kushtet e opozitës për krijimin e një qeverie teknike që do...
 • Adriatik Llalla takon homologun belg

  Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla vazhdon takimet në Bruksel ku ndodhet në një vizitë zyrtare. Këtë të mërkurë ai ka takuar homologun e tij belg , Frederic Van Leeuë. Takimi është fokusuar tek lufta kundër krimit të organizuar dhe trafikut të drogës. Llalla ka garantuar se prokuroria shqiptare do...
 • Bruksel-Llalla takohet me drejtorin e Përgjithshëm Kessler

    Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla, po zhvillon disa takime zyrtare në Bruksel. Këtë të martë ai ka takuar  Drejtorin e Përgjithshëm të Zyrës Europiane të Anti-Mashtrimit Giovanni Kessler të Komisionit Europian Teme e diskutimit ka qënë lufta kundër korrupsionit. Prokurori i Përgjithshëm, informoi zyrtarin europian  lidhur me përpjekjet...
 • Takimi Kosovë – Serbi, asgjë e re në Bruksel

  Kosova dhe Serbia i dhanë fund një takimi të mërkurën në Bruksel në nivel presidentësh e kryeministrash për herë të dytë brenda tetë ditësh, por pa asnjë rezultat. Takimi i së mërkurës pasoi takimin e 24 janarit ku të dyja palët u pajtuan që të lënë tensionet prapa dhe...
 • Sonte takimi i radhës Kosovë – Serbi

  Kosova dhe Serbia takohen sonte në Bruksel në nivel presidentësh e kryeministrash për herë të dytë brenda tetë ditësh, pas takimit të 24 janarit, ku të dyja palët u pajtuan që të lënë tensionet prapa dhe të përqendrohen në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian. Ndërtimi i një muri...
 • Brukseli kundërshton zgjedhjet e reja në vend

  Ndërmjetësuesit për zgjidhjen e krizës në Maqedoni, eurodeputetët Ivo Vajgëll dhe Flekenshtejn porositën se zgjedhjet e reja nuk do të jenë të dobishme për vendin. Pas dështimit të Gruevskit, përfaqësuesit evropianë vlerësojnë se shansi për formimin e qeverisë duhet ti jepet partisë së dytë për nga numri i mandatave,...
 • Kosova dhe Serbia “ballë përballë” në Bruksel

  Në një atmosferë të ftohtë, krerët e shteteve të Kosovës dhe Serbisë i dhanë dorën njëri-tjetrit në Bruksel mbrëmjen e së martës. Ky moment në dukje i sikletshëm, pas akuzave në distancë të kohëve të fundit, u shoqërua edhe nga fotoja e përbashkët, në praninë e Përfaqësueses së Lartë...
 • “Nuk kemi përdorur armë kur shqiptarët kanë përmendur Shqipërinë e Madhe”

  Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikolliç, i cili ka dalë nga takimi me shefen e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, për t’i dhënë deklaratë televizionit shtetëror të Serbisë, tha se çë në fillim të bisedimeve, Mogherini ka vënë në dukje “bllokadën në bisedimet midis Kosovës dhe Serbisë”....
 • Basha takon Presidentin e PE Antonio Tajani

  Kreu i opozitës Lulzim Basha mori pjesë në Asamblenë Politike të Partisë Popullore Europiane që po zhvillohet në Bruksel. Nëpërmjet një statusi në Facebook, Basha tregon për qëllimet e këtij takimi lidhur me aktivitetet politike që do të zhvillohen  ketë vit. Gjata takimi Basha takoi dhe Presidentin e ri...
 • Dialogu me Serbinë, në takim do të jenë edhe Thaçi dhe Nikoliç

  Kosova do të ketë përfaqësim të nivelit të lartë në takimin e paralajmëruar për ditën e martë në Bruksel, në kuadër të dialogut me Serbinë, me ndërmjetësimin e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, konfirmojnë zyrtarët e qeverisë së Kosovës. Faton Abdullahu, zëdhënës i Qeverisë së Kosovës,...
 • Çfarë po ndodh në Belgjikë?

  Rrugët e “kryeqytetit europian xhihadist” janë bllokuar, pasi njësitë anti – terror po zhvillojnë këtë të shtunë një operacion masiv. Zona të gjera janë mbyllur në Molenbeek të Brukselit, që njihet si një ndër lagjet me simpatizantë të shumtë të të ashtuquajturit Shtetit Islamik dhe që ndodhet jo larg...
 • Brukseli i shqetësuar nga retorika negative në Maqedoni

  Brukseli ka shprehur shqetësime të hënën në lidhje me retorikën negative në Maqedoni, që është theksuar në veçanti në ditët pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 11 dhjetorit atje. Të shtunën, ish-kryeminisrti maqedonas Nikolla Gruevski, i cili është kryetar i partisë VMRO-DPMNE, foli para qindra protestuesve të grumbulluar para...
 • Vučić braktis ceremoninë e mbajtur në Bruksel

  Kryeministri serb Aleksandar Vučić braktisi ceremoninë e Brukselit për hapjen e kapitujve të rinj të negociatave për antarësimin në Bashkimin Europian. Shkak është bërë bllokimi që i ka bërë Kroacia hapjes së kapitullit të 26 të negociatave, që ka të bëjë me arsimin dhe kulturën. Kroacia e bllokon këtë...
PublicitetEmisione