CIA

 • Ana njerëzore e Osama Bin Laden

  Zbulimi nga CIA i dosjes së Osama Bin Laden, e sekuestruar në vilën e tij në Abotabad, nxjerrin në pah edhe anën njerëzore të terroristit më të urryer në botë, i vrarë nga Shtetet e Bashkuara në vitin 2011. Në kompjuterin e sekuestruar nga forcat speciale amerikane, shumica e...
 • Dokumenti i CIA: Hitleri nuk vdiq në bunker

  CIA kishte informacion për një njeri që pretendonte të ishte Adolf Hitler, i cili jetoi në Kolumbi në mesin e një komuniteti të ish-nazistëve gjatë viteve 50 -të, thuhet në disa dokumente të deklasifikuara. Agjentët e CIA-s nuk e morën seriozisht kërkesën e bërë nga një ish-ushtar nazist, megjithatë shefi...
 • CIA: Nëse Kim Jong-un zhduket apo vdes, mos na pyesni

  Nëse Kim Jong-un i Koresë së Veriut, papritmas zhduket ose vdes, CIA nuk do të thotë asnjë fjalë, deklaron drejtori i saj.   Mike Pompeo u tha zyrtarëve të sigurisë në një konferencë në Uashington se agjencia e spiunazhit nuk do të thoshte publikisht asgjë që ka të bëjë...
 • CIA: Koreja e Veriut është e gatshme të godasë SHBA-të

  Brenda pak muajsh Koreja e Veriut do të jetë në gjendje të sulmojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës me një raketë të mbushur me lëndë bërthamore. Alarmi vjen nga drejtori i CIA, Mike Pompeo, i cili paralajmëroi Shtëpinë e Bardhë për rrezikun që i kanoset amerikanëve nga Peniani. Kreu...
 • CIA: Kim Jong Un nuk është i çmendur

  Pavarësisht provokimeve të tij të vazhdueshme dhe gatishmërisë për t’u angazhuar në retorikë të nxehtë, zyrtarët e lartë të zbulimit amerikan thonë se udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un nuk është i çmendur. “Kim Jong Un është një aktor shumë racional,” tha të mërkurën zëvendësndihmës drejtorja e Qendrës...
 • “Projekti MKUltra”/ Programi i CIA që synonte të kontrollonte trurin e njerëzve

  “Projekti MKUltra” është quajtur programi i paligjshëm i CIA që synonte të kontrollonte trurin e njerëzve.  “Projekti MKUltra” e ka origjinën që në vitin 1945, kur shkencëtarë nazistë u transferuan në kushte tepër sekrete në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të eksperimentuar. Programi filloi zyrtarisht në mënyrë të...
 • Koreja e Veriut pretendon se CIA ka plan për të vrarë Kim Jong-un

  Agjentët e SHBA-së dhe të Koresë së Jugut po komplotojnë për të vrarë udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong-un, shkruan BBC. Një deklaratë e bërë nga ministria e sigurisë shtetërore tha se një grup terrorist i mbështetur nga CIA dhe agjencia sekrete e Koresë së Jugut kishin hyrë...
 • CIA zbulon dokumentin: Ja njerëzit në botë me fuqi të mbinatyrshme

  Departamenti i CIA-s ka publikuar një dokument në faqen zyrtare duke zbuluar se kinezët janë njerëzit që kanë fuqi të mbinatyrshme. Ky dokument publikohet pas 20 viteve zbulim nga shkencëtarët, të cilët kanë qenë duke studiuar disa njerëz në Kinë të cilët duket se kanë fuqi mbinjerëzore. Mendohet se...
 • CIA dhe FBI, hetim punonjësve

  CIA dhe FBI kanë nisur një hetim masiv brenda rradhëve të shërbimeve inteligjente për të zbuluar personin që i dha Wikileaks mijëra materiale sekrete të publikuara tashmë nën emrin Vault 7. Materialet top sekrete tregonin mënyrat e piraterisë që përdorte CIA për të ndërhyrë në sistemet kompjuterike dhe aparaturat...
 • Shefi i CIA: WikiLeaks është shfrytëzuar nga inteligjenca ruse

  Drejtori i agjecisë amerikane CIA, Mike Pompeo ka kritikuar organizatën WikiLeaks dhe themeluesin e saj, ndërsa i ka akuzuar se ishin “agjenci armiqësore e inteligjencës”, që u përdor nga inteligjenca ushtarake ruse për përzierje në zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara. Këto komente të bëra nga Pompeo në Qendrën...
 • WikiLeaks: CIA mund të ndërhyjë në iPhone

  Në deklaratë thuhet se teknologjia e krijuar nga CIA është projektuar për t’u instaluar fizikisht në iPhonët e rinj. “Është e mundur që shumë prej sulmeve të CIA-s në aspektin e qasjes fizike të jenë përdorur për të infektuar prodhimet e kompanisë në fjalë” thuhet në deklaratë. “WikiLeaks”, pretendon...
 • Zyrtare, vritet numri dy i Al Kaedës

  Al-Kaeda ka konfirmuar se nga një sulm me avion pa pilot, të koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, është vrarë lideri numër dy i saj, Abu al-Khayr al-Masri, në Siri. Në deklaratën e grupeve militante në Magreb dhe Gadishullin Arab, thuhet se ai vdiq si “hero” nga sulmi...
 • Ulje dënimi për ish agjenten e CIA-s

  Italia fali në minutën e fundit një ish agjente të CIA-s të dënuar 6 vite më parë për përfshirje në rrëmbimin e një kleriku mysliman në Milano në vitin 2003. Sipas avokatëve, Sabrina de Sousa ndodhej në aeroport në Portugali gati për t’u ekstraduar, kur e njoftuan se Italia...
 • Raporti i CIA: Si u kthyen në gurë ushtarët rusë

  Një raport top sekret i CIA –s deklaron se një trupë ushtarësh rusë shkatërruan një UFO e më pas “u kthyen në gurë nga alienët që mbijetuan.” Dokumenti, tashmë i deklasifikuar, pretendon se 23 ushtarë u vranë nga 5 alienë që ndodheshin në një disk fluturues, në një përballje...
 • Wikileaks: CIA spiunoi zgjedhjet e 2012-ës në Francë

  Zgjedhjet presidenciale në Francë në vitin 2012, kanë qenë në lupën e njësive të spiunazhit të CIA-s. Lajmi bombë bëhet i ditur nga Uikiliks, përmes disa dokumentave të publikuara këtë të enjte në faqen zyrtare. Sipas sajtit të drejtuar nga Zhulian Asanzh, shërbimet sekrete amerikane kanë spiunuar për muaj...
 • Oficerët rusë të inteligjencës kanë bashkëpunuar me CIA-n?

  Hetimi i mjegulluar i oficerëve të inteligjencës ruse, që raportohet se përballen me akuza për tradhti shtetërore, ka marrë një vrull të ri, pasi agjencia Interfax i ka cituar burimet e paemëruara që kanë thënë se dy të dyshuar janë të akuzuar se kanë bashkëpunuar me Agjencinë Qendrore të...
 • Trump “dorëzohet” para CIA-s

  Presidenti amerikan, Donald Trump iu ka thënë zyrtarëve të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA) se ka respekt të madh për agjencinë në fjalë, duke hedhur poshtë raportimet se ai është në konflikt me komunitetin amerikan të inteligjencës. Në vizitën e parë të tij në këtë agjenci qeveritare si president,...
 • CIA publikon 13 milionë dokumente sekrete

  Rreth 13 milionë dokumente të klasifikuara nga Agjencia Qendrore e Inteligjencës Amerikane (CIA) janë publikuar për herë të parë në internet. Dokumentet u publikuan pas përpjekjeve të gjata nga mbrojtësit për të drejtën e informimit dhe një padi kundër CIA -s. Në këto letra përfshihen informacione mbi inteligjencën, punë...
 • Ish – agjenti CIA: Prifti që frymëzoi “Ekzorcistin” u vra nga një fëmijë i “pushtuar”

  Prifti katolik që frymëzoi filmin “Ekzorcisti” u vra nga një fëmijë i pushtuar nga djalli. Kështu deklaron një ish – agjent i CIA –s, sipas të cilit, prifti Malachi Martin u shty për vdekje nga një forcë e padukshme. Rrethanat misterioze që çuan në vdekjen e tij të parakohshme...
 • CIA konfirmon: Rusët hakeruan zgjedhjet

  Shërbimet amerikane të inteligjencës kanë identifikuar zyrtaret ruset përgjegjës për hakerimin e e-maileve të kandidates demokrate Hilary Clilnton dhe jo vetëm, duke ndikuar kështu në të gjithë procesin e zgjedhjeve presidenciale të nëntorit 2016.  “Washington Post” dhe agjencia e lajmeve Reuters shkruajnë se CIA ka identifikuar zyrtaret ruse që...


Emisione