DASH

 • DASH: Kosova përballet me korrupsion e ndërhyrje në drejtësi

  Departamenti amerikan i shtetit thotë se problemet kryesore të të drejtave të njeriut në Kosovë gjatë vitit 2017 ishin sulmet ndaj gazetarëve; dhuna kundër personave të zhvendosur; korrupsioni endemik i qeverisë; mungesa e pavarësisë së gjyqësorit, përfshirë dështimet e proceseve zbatimin selektiv të vendimeve dhe dhuna kundër pjesëtarëve të...
 • Shpallja non grata e Doshit në SHBA, zëdhënësja e DASH flet “The Wall Street Journal”

  Ndalimi i hyrjes në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për Tom Doshin dhe familjen e tij nga Departamenti Amerikan i Shtetit është pasqyruar gjerësisht në mediat amerikane. Washingtoni tha se e shpalli deputetin shqiptar non grata në bazë të një ligji të 2017-s për zyrtarë, për të cilët Departamenti...
 • Arrestimi i shtetasve turq/ DASH mbështet Kosovën

  Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, duke komentuar për incidentin e fundit mes Kosovës dhe Turqisë, i tha Zërit të Amerikës se SHBA janë të inkurajuara për faktin që institucionet shtetërore të Kosovës kanë njoftuar vendosmërinë e tyre për të shqyrtuar këtë ngjarje dhe për të përmirësuar garancitë...
 • SHBA/Ministri Xhafaj takim në Departamentin Amerikan të Shtetit

  Në Departamentin Amerikan të Shtetit, Ministri Fatmir Xhafaj u prit nga Matthew Palmer, i ngarkuar me detyrën e zëvendësndihmësit të Sekretarit të Shtetit për Evropën dhe Euro-Azinë. Palmer vlerësoi progresin e jashtëzakonshëm sa i takon reformës në drejtësi, rezulatet e para të së cilës, ai i konsideroi vërtet inkurajuese,...
 • DASH: Llalla i korruptuar, kemi prova të forta

  Në përgjigje të interesimit të Klan Plus, Departamenti Amerikan i Shtetit, deklaron se edhe të tjerë zyrtarë e politikanë të lartë shqiptarë janë shpallur të padëshirueshëm nga Sekretari i Shtetit. Për ish-Prokurorin e Përgjithshëm, Departamenti i Shtetit thekson se ka prova të forta që tregojnë përfshirjen e tij në...
 • Majko, takim me zyrtaren e lartë të DASH

  Në ditën e fundit të vizitës në SHBA, Ministri i Shtetit për Diasporën zhvilloi një takim të rëndësishëm në Departamentin Amerikan të Shtetit. Pandeli Majko u takua me Zv. Drejtoren e Zyrës për Çështjet e Evropës Qëndrore e Jugore Susan K. Falatko. Në fokus të bisedimeve ishte reforma në...
 • DASH publikon raportin për trafikun e qenieve njerëzore

  Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar sot raportin mbi Trafikimin e Personave për vitin 2017. Në këtë raport thuhet se qeveria shqiptare nuk përmbush plotësisht standardet minimale për eliminimin e trafikimit. Megjithatë, theksohet në raport, po bën përpjekje domethënëse për ta bërë këtë. “Qeveria demonstroi përpjekje në rritje, krahasuar...
 • Dy lexime në Tiranë për deklaratën e DASH

  Deklarata e nënsekretarit amerikan të shtetit, Tomas Shenon se është e rëndësishme që në zgjedhje të marrin pjesë  të gjitha partitë politike, është lexuar në dy mënyra të ndryshme në Tiranë. Kryeministri Rama e publikoi atë në faqen e tij në Facebook, nën diçiturën kush gënjen, duke e vënë...
 • Rama: SHBA kërkon Reformën në Drejtësi

  I menjëhershëm ka qenë reagimi i Kryeministrit Edi Rama, pas deklaratës së Departamentit Amerikan të Shtetit, që përmes Nënsekretarit amerikan për Çështjet Politike, Thomas A. Shannon bëri thirrje për pjesëmarrjen e të gjitha partive politike në zgjedhje. Teksa postoi deklaratën e plotë të DASH, Kryeministri shkruajti: Departamenti i Shtetit...
 • DASH, thirrje autoriteteve të Maqedonisë të formojnë qeverinë e re

  Uashingtoni u bëri të mërkurën thirrje autoriteteve të Maqedonisë të formojnë pa vonesë qeverinë e re. Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit i tha Zërit të Amerikës se pas zgjedhjeve të dhjetorit, ka një shumicë të qartë në parlament dhe qeveria e re duhet të formohet pa vonesa të mëtejshme...
 • Raporti i DASH, reagon Rama

  Kryeministri Edi Rama ka reaguar në rrjetin social Twitter, lidhur me raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit. Ai ka publikuar një status ku shkruan : “Raporti i Departamentit të Shtetit provon sa shumë është bërë në luftën kundër kanabisit Shumë mbetet për t’u bërë dhe do të bëhet se s’bën’,...
 • DASH zbulon plagët e Shqipërisë: Korrupsioni, dhuna në familje dhe diskriminimi i grave

  Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar të premten Raportin Vjetor për të Drejtat e Njeriut për vitin 2016.  “Problemet më serioze në lidhje me të drejtat e njeriut ishin korrupsioni i përhapur në të gjitha nivelet e qeverisjes, në veçanti brenda sistemit gjyqësor dhe sistemit të shëndetësisë, dhuna në familje...
 • DASH në krah të Ambasadorit Lu: Ka mbështetjen tonë të plotë

  Departamenti i Shtetit shprehu të premten mbështetjen për Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Donald Lu. I pyetur nga Zëri i Amerikës nëse veprimet e Ambasadorit Lu në Tiranë përfaqësojnë qëndrime personale dhe jo të Departamentit të Shtetit, zëdhënësi në detyrë Mark Toner u shpreh se; “Politika e Shteteve...
 • SHBA dënon me forcë sulmin në Stamboll

  Departamenti Amerikan i Shtetit ka dënuar me forcë sulmin në klubin e natës, të ndodhur një natë më parë në Stamboll, ku u vranë të paktën 39 persona dhe u plagosën me dhjetëra të tjerë. Teksa shpreh ngushëllimet për familjet e viktimave dhe popullin turk, në deklaratë thuhet se...
 • FBI dhe DASH japin alarmin: Krishtlindjet mund të jenë të përgjakshme

  Autoritetet amerikane kanë tërhequr vërejtjen se gjatë festës së Krishtlindjeve mund të ketë sulme terroriste brenda Shteteve të Bashkuara dhe jashtë tyre. Departamenti Amerikan i Shtetit ka tërhequr vërejtjen për sulme të mundshme në Egjipt dhe Jordani, ku grupet ekstremiste islamike aktualisht i kanë ndërmarrë disa sulme vdekjeprurëse dhe...
 • Hetimi i FBI ndaj e-maileve të Clinton, reagon DASH

  Departamenti i Shtetit njoftoi FBI-në se nuk duhet të dërgojë në Kongresin Amerikan një kërkesë tjetër hetimore ndaj kandidates demokrate Hillary Clinton, rreth skandalit të e-maileve. Sipas zyrtarëve të DASH, një lëvizje e tillë do të cënonte rregullat e paracaktuara për mosndërhyrje gjatë fushatës zgjedhore. Hyrja në skenë e...
 • Raporti i DASH për liritë fetare: Shqipëria një vend për t’u marrë shembull

  Departamenti Amerikan i Shtetit botoi sot raportin vjetor për gjendjen e lirive fetare në botë, për vitin 2015.  Në kapitullin për Shqipërinë, shteti është neutral ndaj çështjeve fetare, njeh barazinë dhe pavarësinë e grupeve fetare, garanton lirinë e fesë dhe ndalon diskriminimin fetar. Qeveria ka marrëveshje me 5 grupe...
 • Raporti i DASH për trafikimin e qenieve njerëzore

  Sekretari amerikan i shtetit John Kerry paraqiti sot Raportin e vitit 2016 për trafikimin e qënieve njerëzore në botë. Shqipëria dhe Kosova, ashtu si më parë, vazhdojnë të jenë në grupin e dytë. Raporti i grupon shtetet në tri kategori: në të parën bëjnë pjesë shtetet, qeveritë e të...
 • Raporti i DASH për terrorizmin, reagime në Kosovë

  Një ditë pas publikimit të raportit të Departamentit Amerikan të Shtetit lidhur me terrorizmin, ka reaguar Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa. Ky i fundit, tha se ekstremizmi dhe radikalizmi fetar po kërcënojnë një nga shtyllat kryesore të identitetit të shoqërisë së Kosovës të tolerancës dhe harmonisë fetare. Në raportin...
 • DASH: Shqipëria, sistem të dobët drejtësie

  Departamenti Amerikan i Shtetit në raportin vjetor për terrorizmin tha se kërcënimi i terrorizmit global po bëhet gjithnjë e më i decentralizuar me grupe si Shteti Islamik, që po përhapin tentakulat në rajone, përfshirë Azinë Juglindore, Kaukazin Verior në Rusi dhe Afrikën. Sa i përket kapitullit të anti-terrorizmit për Shqipërinë,...
Emisione