dialogu Kosove – Serbi

 • Sot mbahet raundi i ri i bisedimeve Kosovë – Serbi

  Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, mbledh të dielën në Bruksel presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në një përpjekje të re për të siguruar një marrëveshje normalizimi ndërmjet të dyja palëve. Sipas zonjës Mogherini “ata do të vazhdojnë punën...
 • Thaçi niset drejt Brukselit, nesër takohet me Vuçiç

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është nisur drejt Brukselit për të marrë pjesë në takimin e nesërm mes tij dhe homologut serb Aleksandar Vuçiç. Takimi i përbashkët për dialogun Kosovë-Serbi do të zhvillohet me ndërmjetësimin e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Europian, Federica Mogherini. Presidentët e dy vendeve do...
 • Rezolutë e re për fazën e ardhshme të dialogut Kosovë – Serbi

  Nxjerrja e një rezolute të re nga ana e Kuvendit të Kosovës, pritet t’i paraprijë hyrjes së Kosovës në fazën e re të dialogut me Serbinë. Kështu të paktën paralajmërojnë deputetët, sidomos ata nga tabori opozitarë. Ndonëse rezolutat nuk kanë karakter obligativ, deputetët besojnë se përmes saj do të...
 • Mogherini konfirmon vazhdimin e dialogut Kosovë – Serbi

  Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka konfirmuar se këtë javë, në Bruksel do t’i takojë presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçin dhe Aleksandar Vuçiç, me të cilët do të bisedojë për vazhdimin e dialogut ndërmjet dy vendeve. “Mendoj se mundemi që deri në fund të këtij mandati (mandatit të...
Emisione