dialogu Kosove – Serbi

 • Përplasjet Thaçi-Haradinaj zhvlerësojnë Kosovën në dialog

  Përplasjet me deklarata të krerëve të institucioneve më të larta të Kosovës, presidentit Hashim Thaçi dhe kryeministrit Ramush Haradinaj, shpërfaqin skajshëm mungesën e një konsensusi të spektrit politik institucional, lidhur me qasjen ndaj dialogut me Serbinë në Bruksel, por edhe rivalitetet e moçme politike, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike në vend....
 • Veseli flet nga Shqipëria: Shtetësia dhe territori i Kosovës, të panegociueshme

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli dhe zv/Kryeministri i Kosovës Fatmir Limaj ndodhen në Shqipëri për vizitë zyrtare, për t’u konsultuar me aktorët politikë shqiptarë të mazhorancës dhe opozitës për fazën finale të dialogut Kosovë-Serbi. Gjatë një konference për shtyp me homologun e tij Gramoz Ruçi, Veseli theksoi...
 • Kryeministrja e Serbisë: Duhet të gjendet kompromis për Kosovën

  Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç në prag të vazhdimit të dialogut në Bruksel, tha se asgjë nuk është “në tryezë” për momentin, përveç se duhet të arrihet një zgjidhje kompromisi për Kosovën. Ajo shtoi se do të dëshironte që të shkohet shpejt drejt kësaj zgjidhjeje, por shtoi se nuk...
 • Kosova si Shqipëria, opozita bojkoton seancën e parë për “korrigjimin e kufirit”

  Mbetet e bllokuar seanca e jashtëzakonshme e nisur paradite në Kuvendin e Kosovës, ku janë për diskutim dy çështje të rëndësishme. Përzgjedhja e grupit negociator me Serbinë me kërkesë të kryeministrit dhe rezoluta e kërkuar nga opozita që pengon presidentin Thaçi të diskutojë për ndryshim të kufijve me Serbinë....
 • Bisedimet Kosovë – Serbi, BE inkurajon dialogun

  Arritja e një marrëveshje historike për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, ishte ndër temat kryesore të Samitit informal të Vienës. Prishtina dhe Beogradi morën mbështetjen e Brukeslit në këtë fazë delikate, siç u nënvizua edhe nga shefja e diplomacisë europiane Federica Mogherini. “Cilido që të jetë rezultati...
 • Thaçi e Haradinaj sërish të ndarë për dialogun mbi kufirin

  Rishikimi i kufijve nuk do të shtrohet për diskutim në dialogun e Brukselit mes Prishtinës dhe Beogradit. Këtë e konfirmoi kryeministri kosovar Ramush Haradinaj pas takimit të zhvilluar paradite me presidentin Hashim Thaçi dhe kreun e Kuvendit Kadri Veseli. Ramush Haradinaj: Procesi i dialogut nuk nënkupton diskutim të kufijve...
 • Sot mbahet raundi i ri i bisedimeve Kosovë – Serbi

  Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, mbledh të dielën në Bruksel presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në një përpjekje të re për të siguruar një marrëveshje normalizimi ndërmjet të dyja palëve. Sipas zonjës Mogherini “ata do të vazhdojnë punën...
 • Thaçi niset drejt Brukselit, nesër takohet me Vuçiç

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është nisur drejt Brukselit për të marrë pjesë në takimin e nesërm mes tij dhe homologut serb Aleksandar Vuçiç. Takimi i përbashkët për dialogun Kosovë-Serbi do të zhvillohet me ndërmjetësimin e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Europian, Federica Mogherini. Presidentët e dy vendeve do...
 • Rezolutë e re për fazën e ardhshme të dialogut Kosovë – Serbi

  Nxjerrja e një rezolute të re nga ana e Kuvendit të Kosovës, pritet t’i paraprijë hyrjes së Kosovës në fazën e re të dialogut me Serbinë. Kështu të paktën paralajmërojnë deputetët, sidomos ata nga tabori opozitarë. Ndonëse rezolutat nuk kanë karakter obligativ, deputetët besojnë se përmes saj do të...
 • Mogherini konfirmon vazhdimin e dialogut Kosovë – Serbi

  Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka konfirmuar se këtë javë, në Bruksel do t’i takojë presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçin dhe Aleksandar Vuçiç, me të cilët do të bisedojë për vazhdimin e dialogut ndërmjet dy vendeve. “Mendoj se mundemi që deri në fund të këtij mandati (mandatit të...
Emisione