Donald Trump

 • Dhëndri i Trump në fokus të hetimit të FBI-së

  Dhëndri i Presidentit Donald Trump njëkohësisht këshilltari i tij, Jared Kushner, është vënë në fokus të FBI-së, në kuadër të hetimit për përfshirjen ruse në zgjedhjet e vitit të kaluar. Mediat amerikane bëjnë të ditur se FBI mendon që Kushner di informacione të rëndësishme për hetimin. Fakti që vëmendja...
 • Video/ Trump e shtyu me forcë në Samitin e NATO-s, vjen reagimi i kryeministrit

  Kryeministri i Malit të Zi Dushko Markoviç ka reaguar në lidhje me gjestin e Donald Trump në Samitin e NATO-s. Pasi Trump e shtyu me forcë për të treguar se ishte ai që duhej të qëndronte në vend të parë, kryeministri malazez e ka kaluar me “sportivitet” gjithçka.   Veprimi...
 • Trump bën batutë me NATO-n, liderët qeshin ndërsa mimika e Merkel i shtang të gjithë

  “S’kam guxuar të pyes se sa ka kushtuar selia e re NATO-s, por qenka shumë e bukur“,- u shpreh Trump në Samitin e NATO-s ku ishin të pranishëm të gjithë liderët e shteteve anëtare. Kjo ka qenë edhe batuta mbi ndërtimin e godinës së re të NATO-s, që ngjalli momente humori midis liderëve...
 • Donald Trump arriti në Sicili për të marrë pjesë në samitin G-7

  Presidenti Amerikan, Donald Trump, sot ndodhet në Siçili të Italisë për të marrë pjesë në Samitin dyditësh të Grupit të 7 vendeve (G-7), në të cilin pritet që ai të ballafaqohet me pyetje nga liderët e tjerë, për pozicionin e tij për tregti dhe ndryshime klimatike. Qendrimi në Sicili...
 • Krizë mes Melania dhe Donald Trump?

  Më tepër se takimi me Papa Françeskun, ajo që tërhoqi vëmendjen e mediave gjatë vizitës së Donald Trump në Vatikan, ishte sjellja e komentuar si e çuditshme e çiftit presidencial amerikan. Shkak u bë momenti, kur presidenti Trump i zgjat dorën Zonjës së Parë, por ajo duket sikur e...
 • Trump zotohet për paqen në Lindjen e Mesme

  Presidenti Amerikan u zotua se do të bëjë gjithçka për të ndihmuar Izraelin dhe Palestinën që të vendosin paqen mes tyre. Gjatë takimit me Mahmoud Abbas në Betlehem, Trump u shpreh i kënaqur që lideri Palestinez  do të marrë masat e nevojshme për të luftuar terrorizmin. “Jam i vendosur...
 • Reagojnë liderët botërorë për sulmin terrorist/ Trump mallkon: Terroristi i Manchesterit një…

  Presidenti i SHBA, Donald Trump e ka etiketuar terroristin që hodhi në erë “Manchester Arena”, si një “dështak mizor”, ndërkohë që shtoi se liderët botërorë do e dënonin këtë akt monstruoz. Trump u shpreh se SHBA solidarizohej me Britaninë, në sulmin ku mbetën të vdekur 22 persona dhe u...
 • Hetimin për Rusinë do e drejtojë ish-kreu i FBI-së

  Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka emëruar një Prokuror të posaçëm për të drejtuar hetimin lidhur me ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet Amerikane. Pas presionit të madh të demokratëve lidhur me garancitë për një hetim të pandikuar, në krye të hetimit vjen ish – drejtori i FBI – së Robert...
 • SHBA gati të shtojë prezencën ushtarake në Afganistan

  Këshilltarët më të lartë të ushtrisë dhe të politikës së jashtme të Presidentit Trump kanë propozuar një ndryshim tërësor të strategjisë së luftës në Afganistan. Plani i ri, i cili ende ka nevoje për miratimin e Presidentit, bën thirrje për zgjerimin e rolit ushtarak të SHBA-së si pjesë e...
 • Obama reagon për ligjin e shëndetit

  Në prag të zëvendësimit të Obamacare me Aktin e Kujdesit Shëndetësor të Republikanëve, arkitekti i ligjit, ish – Presidenti Obama shpreson që Kongresi të shikojë përtej linjave partiake. Duke pranuar një çmim në Boston, ish – Presidenti Amerikan foli pak ditë pasi Dhoma e Përfaqësuesve miratoi me një rezulatat...
 • “Bombarduesit” amerikanë provokojnë mbi gadishull/ Koreja: SHBA po na shtyn drejt luftës bërthamore!

  Agjencia koreane e lajmeve KCNA, ka deklaruar se ky provokim i pakujdesshëm ushtarak nga SHBA po e çonte gadishullin Korean drejt një lufte të pashmangshme. Në një tjetër shfaqje të forcës ushtarake në gadishull midis bombarduesve amerikanë, koreano-jugorë dhe atyre japonezë, Koreja e Veriut e ka akuzuar SHBA-në se...
 • Shtëpia e Bardhë kritikon ashpër vendimin e gjykatësit për fondet federale

  Shtëpia e Bardhë ka kritikuar ashpër vendimin e një gjykatësi federal për të bllokuar direktivën e Presidentit Trump për të pezulluar fondet federale për njësitë administrative që ofrojnë strehë për imigrantët e paligjshëm duke mos bashkëpunuar me agjentët federalë të imigracionit. “San Francisko, e qytete të tjera që ndjekin...
 • Trump ul taksat si kurrë më parë

  Pavarësisht pikëpyetjeve dhe dyshimeve që ngrihen nga ekspertët amerikanë të ekonomisë, presidenti Donald Tramp do të shkurtojë me 20% taksën për bizneset, duke shënuar uljen më të madhe në historinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Shkurtimi i taksave, veçanërisht i asaj për bizneset që pritet të shkojë nga...
 • Analistët nuk besojnë se SHBA do të përfshihet më thellë në luftë

  Sulmi raketor i Shteteve të Bashkuara kundër një baze ajrore në Siri, mëngjesin e së premtes, ka qenë sulm me shënjestër të specifikuar dhe jo shenjë paralajmëruese për luftë, vlerësojnë analistët. Lëshimi i 59 raketave Tomahawk nga dy luftanije amerikane në Detin Mesdhe, drejt bazës ajrore Shayrat në perëndim...
 • Këngëtarja e njohur shqiptare i “sulet” Trump: Jam vajza e një emigranti shqiptar

  “Jam vajza e një emigranti shqiptar. Nuk do isha këtu ku jam, nëse im atë nuk do kishte ardhur nga Shqipëria për në SHBA. Kjo është shtëpia e njerëzve të lirë. Mjaft shkatërrove ëndrrën amerikane”, ishin fjalët që tha Bebe Rexha në koncertin për mbledhjen e fondeve për organizatën...
 • Trump nuk pendohet për asnjë postim të tij

  Donald Trump e ka hapur llogarinë e tij në Twitter në Mars të vitit 2009 dhe ka “cicëruar” në këtë rrjet social mbi 34 mijë herë. Në këto postime janë përfshirë edhe kritikat mbi ish-missin e Venezuelës, sulmet ndaj kundërshtarëve të tij Ted Cruz dhe Hillary Clinton dhe pohimet...
 • Një zyrë vetëm për vajzën e Presidentit

  Vajza e Presidentit Donald Trump, Ivanka do të ketë një zyrë në Shtëpinë e Bardhë. Lajmi është bërë i ditur nga një zyrtar i administratës, sipas të cilit ajo nuk do të ketë një titull apo rrogë. Zyrtari konfirmoi gjithashtu se 35 – vjeçarja do të ketë akses në...
 • Trump-Merkelit: Kemi diçka të përbashkët, të dyve na ka përgjuar Obama

  Presidenti Donald Trump u qëndruar hamëndësimeve se përgjohej nga Barak Obama, duke i thënë Kancelares gjermane Angela Merkel mysafires në Shtëpinë e Bardhë ”Të paktën kemi diçka të përbashkët “. Trump dhe Merkel kanë diskutuar çështje të rëndësishme, duke përfshirë NATO-n dhe tregtinë në Shtëpinë e Bardhë. Vizita ishte...
 • Trump redukton pjesëmarrjen e SHBA-ve në operacionet paqëruajtëse

  Propozimi i djeshëm i presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për uljen e financimit të Departamentit të Shtetit dhe të ndihmës ndërkombëtare, për afro një të tretën, ka shkaktuar kritika dhe shqetësime brenda Amerikës dhe jashtë saj. Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka tërhequr vërejtjen kundër...
 • Akuzat ndaj Obamës, tërhiqet Trump

  Shtëpia e Bardhë duket se e ka zbutur qëndrimin e saj për akuzat e presidentit, Donald Trump, se paraardhësi i tij, Barack Obama, e kishte përgjuar atë gjatë fushatës zgjedhore të vitit 2016. Kjo lëvizje u bë mbrëmë, ndërsa Departamenti i drejtësisë ka kërkuar nga ligjvënësit më tepër kohë...
1 2 3 11
PublicitetEmisione