Ekonomi

 • Fqinjët “mbysin” Shqipërinë

  Shqipëria ka blanc negativ përsa i përket shkëmbimeve tregtare me vendet e rajonit. Sipas të dhënave zyrtare nga Instituti i Statistikave, që i përkasin tre viteve të fundit 2014 – 2016, defiçiti më i lartë tregtar vërehet me Serbinë.  Prodhimet më të shumta që Shqipëria merr nga Serbia janë...
 • Rama: Shqipëria, jo shembull i krimit dhe korrupsionit

  Shqipëria është një model pozitiv i zhvillimit ekonomik. Ishte ky mesazhi që dha kryeministri Edi Rama në Forumin Pozitiv Global. Kreu i qeverisë citoi fjalët e të Nelson Mandelës, kur tha se gjithçka duket e pamundur, derisa realizohet. Shqipëria nuk duhet të jetë më shëmbëlltyra e korrupsionit apo kriminalitetit,...
 • Ekonomia e Turqisë pëson ndryshime

  Me pesë përqind është rritur ekonomia turke në tremujorin e parë të vitit. Këtë e bëri të ditur në qershor Instituti Shtetëror i Statistikave, Turkstat. A ndodhet ekonomia turke në rrugën e rritjes? Gareth Jenkins ka rezerva për këtë. Eksperti për Turqinë i Institute for Security and Development Policy...
 • Drejtori i shkarkuar i Postës padit ministren Ekonomi për ‘shpërdorim detyre’

  Ish-Drejtori i Përgjithshëm i Postës Shqiptare, Majlind Lazimi, ka paditur sot në Prokurori Ministren e Zhvillimit Ekonomik, Milva Ekonomi, për shpërdorim detyre gjatë shkarkimit të tij. Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë, Turizmit dhe Sipërmarrjes Ekonomi e shkarkoi nga detyra Lazimin javën e kaluar, një vendim që është cilësuar edhe...
 • Tregtia dominon ekonominë shqiptare

  Në ekonominë shqiptare dominon tregtia. Pjesa më e madhe e ndërmarrjeve aktive kanë si aktivitet shit-blerjen, duke lënë pas industrinë, ndërtimin dhe bujqësinë. Në regjistrin e strukturës ekonomike të Institutit të Statistikave, rezulton se 54% e bizneseve aktive shtrihen në zonën e Tiranës, Fierit dhe Korçës, ndërsa pjesa tjetër...
 • Energji nga dielli dhe era

  Deri në vitin 2020, 30% e burimeve të energjisë në Shqipëri do të vijnë nga era dhe dielli. Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim ka rënë dakord për të bashkëfinacuar një projekt gjigand prodhimin e energjisë nga dielli. “Bashkëfinancim i Berzh me një privat përmes tenderit për një projekt...
 • Interkonjeksioni Shqipëri-Kosovë

  Sekretariati i Komunitetit të Energjisë për vendet e Ballkanit ka ndërmarrë një nisëm për të ndryshuar rregulloren e brendshme. Nisur nga problemet që vendet anëtare kanë patur me njëri – tjetrin dhe sot nuk janë zgjidhur ende, në traktatin e ri që do të parashikohen masa ndëshkuese më të...
 • INSTAT: Shqipëria ka 208 mijë të papunë

  Shkalla e papunësisë për vitin –të ka rënë me 1.9 %. Instituti i Statistikave raporton se në bazë të anketës së forcave të punës, rezulton se në Shqipëri ka gjithsej 208 mijë të papunë, ku shumica janë meshkuj. Struktura e tregut të punës në vendi tonë ndahet në dy...
 • Vendet me çmimet më të larta të ushqimeve, pozicioni i Shqipërisë

  Për ata që janë të dhënë  pas ëmbëlsirave, ka një lajm të keq në indeksin e fundit të çmimeve globale të ushqimeve. Përgjatë vitit të kaluar, çmimi i sheqerit është rritur dhe ka rënë rrëmbyeshëm. Në tetot 2016, çmimi i tij arriti nivelin më të lartë në katër vite,...
 • Pas 15 vitesh, lindjet shtojnë numrin e popullatës

  Për herë të parë pas 15 vitesh, popullsia e Shqipërisë ka shënuar rritje. Të dhënat vijnë nga Instituti i Statistikave, i cili ka evidentuar se numri i popullsisë shqiptare në 1 Janar të 2017 -ës ka arritur në 2.88 milionë. Numri i personave që jetojnë në Shqipëri është rritur...
 • Ekonomia i kundërvihet Trumpit për dekretin e diskutueshëm

  Sipërmarrjet në SHBA vihen në lëvizje kundër vendimit të Trumpit për ndalimin e udhëtimit në vend të personave nga shtatë vende myslimane.  Ekonomia i kundërvihet Trumpit: Rreth 100 koncerne amerikane i janë drejtuar gjykatës kundër dekretit të presidentit të SHBA-së për ndalimin përkohësisht të futjes në SHBA të personave...
 • Rama: I sigurtë për mandatin e dytë qeverisës

  E ndërsa prej ditësh në mazhorancë flitet për një përplasje mes PS-së dhe LSI-së, ku temat qendrore janë mosarrestimi i Klemend Balilit dhe lufta ndaj trafikut të drogës, Kryeministri Edi Rama, në komunikimin e tij javor në rrjetet sociale u shfaq i sigurtë për marrjen e një mandati të...
 • Moody’s: Borxhi i Shqipërisë i qëndrueshëm

  Një nga agjencitë më prestigjoze në botë për klasifikimin financiar Moody’s, e vlerëson borxhin e Shqipërisë të qëndrueshëm në nivelin B1. Televizioni Klan ka arritur të sigurojë raportin konfidencial, që agjencia i ka nisur Ministrisë së Financave. Moody’s komenton pozitivisht lëvizjen në trajektoren rënëse të borxhit publik, ndërsa thekson...
 • Rama: Gjysmë miliardë dollarë në duart e shqiptarëve

  Komunikimin e fundjavës në rrjete sociale, Kryeministri Edi Rama ia kushtoi buxhetit për vitin e ardhshëm. Në veçanti rritjes së pagave për buxhetorët, që sipas tij, në mandatin e parë të kësaj qeverie kanë përfituar, jo vetëm nga shtesat e pagave, por edhe nga ulja e taksave, ashtu si...
 • Kosova, “e para” në Ballkan me ekonomi të paligjshme

  Shumë biznese në Kosovë vazhdojnë t’u shmangen obligimeve tatimore, duke krijuar evazioni fiskal, krim të organizuar dhe dëmtim të buxhetit të Kosovës, njëherësh çrregullim të tregut të lirë kosovar, thonë ekspertë të fushës. Pikërisht për këtë çështje, gjatë javës, në rajone të ndryshme të Kosovës, autoritetet e rendit kanë...
 • Ahmetaj: Buxheti 2017, ulim borxhin dhe deficitin

  Diskutimet e buxhetit 2017 në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë, këtë herë janë shoqëruar me debate mes mazhorances dhe opozitës mbi borxhin dhe deficitin. Teksa bëri një prezantim të ecurisë së këtyre treguesve në vite, Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, tha se nga viti i ardhshëm, treguesit e borxhit dhe...
 • PS – LSI, debate edhe për taksat

  Veç financimit të disa rrugëve në buxhetin e vitit 2017, Lëvizja Socialiste për Integrim ka rezerva edhe për taksat. Në Komisionin e Ekonomisë, deputetë të LSI u shprehen se norma e tatim fitimit prej 15 % për bizneset është jo konkurruese me rajonin, gjë qe u kundërshtua nga Ministri...
 • Kreditimi i dobët i ekonomisë, BSH: Totali i huasë shënoi rënie në Shtator

  Totali i kredisë në ekonomi shënoi ulje me afro 1 miliardë lekë në muajin Shtator të këtij viti, krahasuar me muajin Gusht. Rikthimi i kësaj rënie me baze mujore, vjen pas rritje së lehtë që njohu kreditimi në ekonomi në muajin Gusht. Sipas statistikave të publikuara nga Banka e...
 • Vendi më i fuqishëm në botë

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbetet vendi më i fuqishëm në botë. Kjo të paktën sipas një sondazhi global, të realizuar nga “Pew Research Center”. Kur u pyetën, përgjatë gjashtë viteve të fundit se, “cili është vendi me ekonominë më të fuqishme në botë?”, 45 nga 54 shtete që...
 • Shkeljet në buxhet, efektet negative 200 mln euro

  Në 200 milionë euro llogariten efektet negative nga shkeljet në buxhetin e vitit 2015. 8 miliardë lekë ose 57,44 milionë euro është vetëm dëmi i konstatuar në të ardhura dhe shpenzime, ndërsa 143 milionë euro shkelje jo efektive janë evidentuar nga auditimi i 137 institucioneve dhe ndërmarrjeve me pronësi...
Publicitet
Emisione