eksploziv

 • Atentati në Fier/Po hetohen konfliktet me kushërinjtë për tokën e trashëguar

  Atentati me tritol në makinë ndaj 38- vjeçarit Ervin Memo duket se i ka rrënjët tek toka e gjyshit. Të paktën kjo është pista kryesore e hetimit që ka përzgjedhur grupi hetimor në policinë e Fierit. Bëhet fjalë për disa konflikte të hershme dhe të vazhdueshme midis familjes Memo...
 • Digjen dy automjete, njeriut iu vu eksploziv

  Një automjet “Audi” Q7 u hodh në erë gjatë natës në zonën e Pyllit të Sodës në Vlorë.  Nga shpërthimi nuk ka patur të lënduar, por vetëm dëme materiale. Makina është në pronësi të ndërtuesit Zihni Shehu, i cili është marrë në pyetje nga policia për të mësuar nëse...
 • Video/ Eksplozivi në thertore, kapet autori dhe zbardhet ngjarja

  Ky është momenti kur efektivët e policisë shoqërojnë 52-vjeçarin Ymer Hidri, autorin e vendosjes së një sasie eksplozivi në një thertore. Bëhet fjalë për një ngjarje të ndodhur më 11 Nëntor të vitit që lamë pas, në Qerekë të Krujës. “Specialistët për Krimet në Komisariatin e Policisë Krujë në...
 • Sulmi ndaj Borusias së Dortmundit, i dyshuari pranon se aktivizoi eksplozivin

  Një person me shtetësi të dyfishtë gjermao-ruse, ndaj të cilit po zhvillohet procesi gjyqësor për shkak të sulmit me bombë kundër autobusit të ekipit të futbollit, Borusia Dortmund, në prill të vitit të kaluar, ka pranuar se e ka aktivizuar eksplozivin, por tha se nuk ka pasur për qëllim...
 • Tritol makinës së biznesmenit të inerteve

  Një automjet u shkatërrua plotësisht mëngjesin e së enjtes nga aktivizimi një sasi tritoli në Tiranë. Ngjarja ndodhi rreth orës 09:40 minuta në rrugën dytësore të Unazës Së Re pranë Liqenit të Thatë. Nga shpërthimi nuk pati persona të lënduar, ndërsa u dëmtua tërësisht makina si dhe u thyen...
 • Eksploziv dyqanit ushqimor në Krujë

  Një shpërthim eksplozivi ka ndodhur pak pas mesnatës në Nikël të Krujës. Sipas policisë, shpërthimi ka ndodhur në orën 01:05 pas mesnatës në fshatin Zezë, ku i është vendosur një “sasi e vogël lënde eksplozive dyqanit ushqimor” të 57-vjeçarit G. M. Nga shpërthimi nuk ka të lënduar, teksa janë...
 • Donte të fuste eksploziv në avion, arrestohet gjermani

  Një person 20 vjeç është arrestuar nga policia pasi synonte që të fuste një sasi eksplozivi në një avion në aeroportin Gothenburg në Suedi. Një kontroll normal sigurie në aeroport sinjalizoi për eksploziv në bagazhet e një personi. Më pas u lajmërua policia dhe skuadra anti-bombë, të cilët arritën...
 • Moskë/ Më shumë se 45.000 të evakuuar pas paralajmërimeve për bombë

  Një alarm i rremë për disa bomba ka shkaktuar që pothuajse 45,000 njerëz të evakuoheshin nga ndërtesat kryesore dhe qendrat e transportit në qytete në mbarë Rusinë, njoftuan media lokale. 30,000 qytetarë në Moskë u evakuuan nga stacionet e trenave, qendrat tregtare dhe një universitet si pasojë e disa...
 • Eksploziv në lokalin e ish – emigrantit

  Një shpërthim eksplozivi tronditi në mesnatë zonën pranë rrugës “Rinia” në Elbasan. Persona ende të pa identifikuar hodhën lëndë plasëse në ambientet e jashtme të bar “Dolçe”. Nga shpërthimi nuk pati të lënduar, por dëmet kanë qenë të konsiderueshme. Xhama, karrige dhe tavolina të thyera. Nga informacioni paraprak i...
 • Policia franceze gjen eksplozivë në një apartament jashtë Parisit

  Eksplozivë, si ata që janë përdorur më parë nga ekstremistët islamikë, janë gjetur në një apartament jashtë Parisit. Zyrtarët francezë thanë se eksplozivët mund të ishin planifikuar për sulme të mundshme. Ata thanë se kanë gjetur triperoksid triaceton, i njohur si TATP, dhe se kanë arrestuar dy të dyshuar....
 • 150 gr tritol me fitil makinës së Naim Qarrit

  “Pas krahëve të mi ndodhet automjeti i markës “Hummer” në pronësi të presidentit të klubit të futbollit të Kamzës, Naim Qarri. Persona të panjohur kanë aktivizuar me fitil zjarrpërcjellës një sasi eksplozivi. Automjeti ka dëmtime të mëdha, por nuk ka persona të lënduar.” Ngjarja ndodhi rreth orës 20:30 të...
 • Foto/ 7.6 kg eksploziv sekuestrohet në Memaliaj

  Një sasi e madhe eksplozivi është sekuestruar nga policia gjatë një operacioni në Memaliaj të koduar “Kurtjes”. Në banesën e Astrit Bilos 57 vjeç në fshatin Kurtjes është sekuestruar 1 kallëp tritoli 200 gr, 600 gram C4, 6.8 kg dinamit, 12.7 metër fitil zjarrpërcjellës, 45 kapsolla detonatore dhe 1...
 • Gjenden dy eksplozivë në një makinë

  Policia e Kosovës ka zbuluar dy eksplozivë në një makinë në Prishtinë. Objektet janë gjetur nga policia në kuadër të aksionit policor për kontroll të shtuar në trafikun rrugor, teksa makina e dyshimtë po parakalonte tek rrethi i spitalit. Lajmin për Klan Kosova e ka konfirmuar Bajram Krasniqi nga...
 • Tritol makines së oficerit të Krimeve të Krujës, polici: Dyshoj tek aksionet kundër kanabisit

  Automjeti e një oficeri të Krimeve të Rënda në Komisariatin e Policisë së Krujës shpërtheu rreth orës 3:00 të mëngjesit të së mërkures në rrugën “Kastriotët” në Fushë – Mëzes të Tiranës. Shpërthimi dëmtoi pjesën e përparme të makines në pronësi të Trim Muratit dhe dyshohet se mund të...
 • Konflikti për pronat, eksploziv murit të shtëpisë

  Një 32 – vjeçar nga Fushë – Kruja është proceduar penalisht nga policia, si dhe është shpallur në kërkim, pasi akuzohet se ka vendosur një sasi lënde plasëse në murin e shtëpinë të një personi. Burime zyrtare sqarojnë 32 – vjeçari me iniciale L.Ç, rreth orës 03:20 ka vendosur...
 • Fshehën në çanta 30 kallëp eksploziv, arrestohen katër persona mes tyre dhe një grua

  Operacioni i koduar “Saga”, ka vënë në pranga katër persona, mes tyre dhe një grua. Sipas policisë së Durrësit janë sekuestruar 30 kallëpe me lëndë plasëse eksploziv dhe kapsolla detonatore me fitil zjarrëpërcjellës. Të arrestuarit janë, Vjollca  Sorra 42 vjeçe, Edmond Demiri 32 vjeç, Robert Doku 30 vjeç, Viktor Hanaj 33...
 • Gjenden sasi të mëdha eksplozivi në një banesë

  Një sasi e madhe eksplozivi u gjet në një shtëpi në New Haven të shtetit amerikan Konektikat. Sipas policisë pothuaj në çdo dhomë të shtëpisë kishte sasi eksplozivi, por mbetet ende e paqartë se si ishte planifikuar të përdorej. Policia mbërriti në vendngjarje pasi u njoftua për një mosmarrëveshje...
 • Eksploziv një makine, mjeti në përdorim nga punonjësja e bashkisë së Pogradecit

  Një shpërthim me eksploziv ka tronditur qytetin e Pogradecit orët e parë të mëngjesit të kësaj të shtunë. Lende plasëse ka qenë vendosur në këtë automjet i cili është shkatërruar plotësisht, por pa shënuar dëme në njerëz. Ngjarja ka ndodhur në lagjen numër dy rreth orës 3.45 dhe prej...
 • Eksploziv makinës së efektivit të policisë

  Një sasi lënde plasëse është vendosur mbrëmjen e sotme në automjetin e një efektivi të policisë. Ngjarja ndodhi rreth orës 20.12, në vendin e quajtur fshati Pjetërshan, Malësi e Madhe. Automjeti tip Golf u përfshi nga flakët, duke bërë që në vendngjarje të mbërrinin shërbimet e policisë dhe shërbimet...
 • Shpërthim eksplozivi në Tiranë

  Një palestër u bë preh e një sulmi me eksploziv mëngjesin e kësaj të marte, në afërsi të Kopshtit Botanik në kryeqytet në rrugën Selitë e Vjetër. Shpërthim ndodhi rreth orës 05:30 të mëngjesit, ndërsa nga ngjarja nuk ka të lënduar veç dëmeve materiale. Dyshohet se shpërthimi ka ndodhur...
Emisione