Energji

 • Gjiknuri: Investime në ndihmë të turizmit

  Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri ishte në Bashkinë e Himarës ku inspektoi punimet e fundit nga Operatori i Sistemit të Transmetimit për ndërtimin e nënstacionit të ri elektrik. Vënia e tij në punë i vjen në ndihmë zonës në prag të sezonit turistik. “Këtu jemi në një...
 • Të ardhurat nga reforma e ujit për borxhet në energji

  Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, sëbashku me atë të Financave, kanë firmosur një shkresë ku i kërkojnë bashkive që të disiplinojnë shpenzimet dhe të ardhurat që do të përfitojnë nga nisja e aksionit në sektorin e ujit. Në praktikën e disa njësive vendore, rritja e të ardhurave nuk ka...
 • Shkodra me humbje në rrjetin e energjisë

  Rreth 2 mijë abonentë në Bushat të Shkodrës  do të përfitojnë nga investimet në nënstacionin elektrik 110 kilovolt. Ministri Energjisë Damian Gjiknuri dhe kreu i Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë, Adrian Çela premtuan se gjatë një viti do të investohen  edhe 1.2 miliard lekë për përfundimin e 4 fiderave...
 • PD: Shteti do blejë energji nga inceneratorët për 15 vjet

  Partia Demokratike akuzon kryeministrin se ka vendosur një taksë për plehrat nëpërmjet vënies në punë të tre inceneratorëve në Tiranë, Fier e Elbasan. Duke ju referuar një vendimi të datës 23 nëntor të vitit të kaluar të Komisionit të Ndihmës Shtetërore, kreu i departamentit të mjedisit, Jamarbër Malltezi tha...
 • Bizneset që nuk paguajnë ujin kontrollohen nga sistemi i tatimeve

  Drejtoritë e ujësjellësve janë duke bashkëpunuar me organet tatimore për të marrë të dhëna mbi bizneset e mëdhenj, konsumatorë të ujit, por që nuk e paguajnë atë dhe kanë lidhje të paligjshme. Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri tha se fillimisht aksioni do të nisë kontrollin për kategoritë...
 • Kapen duke vjedhur energjinë 16 persona

  OSHEE vijon kontrollet për verifikimin e abonentëve në kuadër të aksionit kundër vjedhjes së energjisë elektrike në rajonin e Shkodrës, ku përfshihet edhe Lezha, Puka, etj. Të dhënat e fundit nga grupet operative të terrenit tregojnë se, nga kontrollet e dy ditëve të fundit, janë zbuluar edhe 16 raste...
 • Vjedhja e energjisë, 35 abonentë përfundojnë në polici

  Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike vijon kontrollet në terren ndaj konsumatorëve abuzues të energjisë elektrike, duke u përqendruar kryesisht te zonat problematike. Kështu, vetëm në tre ditët e fundit, në rajonin e Shkodrës, ku përfshihen edhe zonat Lezhë e Pukë, janë proceduar në polici 35 abonentë, kryesisht për...
 • Ndryshon për herë të dytë buxheti i 2017-ës

  Qeveria ka rishikuar për herë të dytë buxhetin e vitit 2017-të me akt normativ. Kjo ishte një nismë e pashmangshme për kabinetin Rama 2, i cili është riformatuar dhe shumë institucione të bashkuara me njëra – tjetrën rezultonin pa buxhet. Numri i punonjësve në organigramën bazë është ulur me...
 • Treg përbashkët energjetik me Kosovën

  Shqipëria dhe Kosova po punojnë për një treg të përbashkët energjetik që do të bëjë të mundur plotësimin e nevojave me energji të dy vendeve dhe shfrytëzimin e kapaciteteve prodhuese.  Me Kosovën është vetëm një hap, dhe më pas synohet të krijohet  një treg me i gjerë energjetik me...
 • Serbia eksporton energji drejt Shqipërisë

  Shqipëria po shpëtohet nga Serbia dhe kompanitë që prodhojnë energji në tregun vendas për të siguruar furnizimin e konsumatorëve në muajin shtator. Korporata elektroenergjitike ka mbyllur tenderin e parë të saj duke blerë energji nga kompanitë serbe dhe ato shqiptare. Fatura e çmimit edhe për shtatorin është mjaft e...
 • Banka Botërore lëvron fondin për import të energjisë

  Pas shumë përpjekjesh korporata elektroenergjitike ka arritur të marrë një përgjigje pozitive nga Banka Botërore për të përdorur fondin prej 22.4 milion euro që të kryejë importin e energjisë elektrike. Me anë të një shkrese drejtuar kompanive të cilat tregtojnë energji në Shqipëri, KESH zotohet të bëjë të gjithë...
 • ‘Fluturon’ çmimi i energjisë

  Çmimi i energjisë elektrike që është blerë për muajin gusht ka kapur vlerat më të larta në 3 vitet e fundit. Një megavat orë është shitur me 76 euro, ndërsa për të gjithë sasinë që është kërkuar çmimi mesatar arrin në 72 euro/megavat orë. Operatori i Shpërndarjes së Energjisë...
 • ERE: Thatësira në rajon rriti çmimin e energjisë

  Në kohën e thatësirës së madhe që ka prekur rajonin, Shqipërisë i duhet që të kryejë importe me çmime të shtrenjta të energjisë elektrike. Kjo situatë do të prekë edhe investimet e Kompanisë së Shpërndarjes. Në një intervistë për Televizionin Klan, kreu i Entit Rregullator të Energjisë, Petrit Ahmeti,...
 • Ndërprerje të energjisë nga i nxehti

  Temperaturat mbi 40 gradë celsius kanë detyruar edhe kompaninë e shpërndarjes së energjisë që të ngrejë grupet e punës në të gjithë Shqipërinë për të riparuar defektet që vijnë nga ngarkesa e rrjetit dhe nxehtësia. Janë 1500 punonjës të shpërndarë në të gjitha qytetet e vendit për të bërë...
 • Veliaj: Kushte më të mira për 600 studentë

  Ministri i Energjetikës dhe Industrisë, Damian Gjiknuri, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe ambasadorja e Gjermanisë në Tiranë, Susanne Schütz përuruan sot fillimin e punimeve për rindërtimin, sipas parimit të efiçiencës energjitike të godinave të Qytetit Studenti nr. 2, në kuadër të projektit për rehabilitimin e konvikteve...
 • Tarifat e reja shtrenjtojnë energjinë elektrike

  Zbatimi i tarifave të reja të energjisë elektrike, ka ngritur çmimin e rrymës për një numër të madh të konsumatorëve, thonë përfaqësues të shoqërisë civile, përderisa autoritetet thonë se çmimet e strukturës se re paraqesin çmime mesatare të tarifave të nivelit të vitit 2016. Ndryshe, nga fillimi i këtij...
 • Gjiknuri: PD bën politikë me çdo fatkeqësi njerëzore

  Pas akuzave të Partisë Demokratike, e cila tha se qeveria po vjedh qytetarët duke i mbifaturuar për energjinë elektrike, ka ardhur edhe reagimi i Ministrit të Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri. Në një deklaratë, Ministri shprehet se Partia Demokratike është shndërruar në forcën politike që nuk i reziston dot...
 • Rama: Edhe 1 miliardë dollarë të tjera për shkollat 

  Komunikimin e tij javor në rrjetet sociale, këtë herë Kryeministri Edi Rama ia ka kushtuar të gjitha strukturave shtetërore, të cilat u angazhuan për të përballuar situatën në vend, për shkak të motit të keq. Duke u ndalur tek problemet me energjinë eletrike, Rama tha se ajo mbetet pika...
 • OSHEE vijon punën për rikthimin e energjisë

  Si pasojë e motit të keq me temperatura të ulëta dhe reshje bore e ngrica në zonat malore, në rrjetin elektrik të shpërndarjes janë shfaqur probleme në linjat e tensionit të mesëm dhe të ulët. Rreth 1800 punonjës të OSHEE janë angazhuar në terren për riparimin e avarive.  ...
 • OST: Vijon të jetë me defekt linja 110 kv Kalimash-Kukës

  Operatori i Sistemit të Transmetimit, OST, bën me dije se për shkak të kushteve shumë të ashpra të motit, veçanërisht në veri të vendit ka pasur defekte në linjat e transmetimit të energjisë elektrike, konkretisht linja 110 kV Kalimash – Kukës, e cila ka lënë pa furnizim qytetin e...
Emisione