Erdogan

 • Bomba me sahat e Erdogan

  Presidenti turk, Erdogan shigjeton tregjet financiare, agjencitë e vlerësimit dhe Bankën Qendrore të vendit. Fushatë zgjedhore apo po i mbaron benzina motorit të ekonomisë turke? Gati një muaj para gjedhjeve, presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan ndodhet nën presion, jo vetëm për shkak të gjendjes ekonomike. Erdogan vërtet mund të...
 • Masakra në Gaza, përplasen Erdogan e Netanyahu

  Konflikti në Rripin e Gazës mes palestinezëve dhe ushtrisë izraelite, që shkaktoi mbi 60 viktima dhe rreth 2700 të plagosur, provokoi një përplasje të fortë mes Benjamin Netanjahut dhe Rexhep Taip Erdoanit. Presidenti turk akuzoi Netanjahun se është Kryeministri i një shteti racist dhe represiv që ka pushtuar për...
 • Rivali i Erdogan për President: Pallatin me 1000 dhoma do ta kthej në fole shkence

  Partia më e madhe opozitare në Turqi ka prezantuar të premten kandidatin e saj për President, i cili garën me Erdogan për kreun e shtetit e nisi me premtimin se Presidencën do ta largojë nga pallati me mbi 1000 dhoma që Presidenti aktual ka ndërtuar. Deputeti i qytetit të...
 • Erdogan, thirrje për paqe me Greqinë

  Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan u përpoq të ulë tensionet me Greqinë që muajt e fundit kanë arritur pragun e një përballjeje ushtarake. Në një intervistë për mediat turke, Erdogan i bëri thirrje për dialog për paqe Athinës, duke iu referuar në veçanti konfliktit për ishujt e Egjeut. “Ne...
 • Kathimerini: Nacionalizmi shqiptar, bastioni i vetëm kundër ambicieve të Erdogan në Ballkan

  Gazeta më e madhe greke “Kathimerini” thotë se nacionalizmi i shqiptarëve është i vetmi mjet për të ndaluar ambicien e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Ballkan. Përmes një editoriali të titulluar “Nacionalizmi shqiptar është bastion kundër ambicieve të Erdogan në Ballkan”, Kathimerini shkruan se shqiptarët janë i vetmi...
 • Erdogan, Putin e Rohani bashkë për paqen në Siri

  Kriza 7 – vjeçare siriane bëri bashkë për herë të dytë presidentët e Turqisë, Rusisë e Iranit. Erdogan, Putin e Rohani u takuan në Ankara 5 muaj, pas takimit me të njëjtin qëllim në Soçi. Pas drekës trepalëshe, aleati i NATO-s Erdogan përbashkoi qëndrimin me Moskën dhe Teheranin në...
 • Putin vizitë në Turqi, takim me Erdogan për centralin bërthamor

  Presidenti rus Vladimir Putin ka mbërritur në kryeqytetin turk sot, ku së bashku me homologun Erdogan kanë inauguruar nisjen e punimeve të centralit të parë bërthamor të Turqisë, që do ndërtohet nga kompania ruse Rosatom. Për ndërtimin e impiantit nuklear janë investuar rreth 20 miliardë Dollarë, ndërkohë që do...
 • Haradinaj i përgjigjet Presidentit Erdogan: Askush nuk ndërhyn në punët tona

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i është kundërpërgjigjur komenteve të Presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, duke thënë se të gjithë duhet ta dinë se askush nuk mund të përzihet në punët e brendshme të Kosovës. Ai këto komente i bëri në promovimin e gatimeve tipike shqiptare “Shije Shqiptare”,...
 • Foto/ Erdogan me uniformë ushtarake, jep mesazhe nga kufiri me Sirinë

  Pas kërcënimeve dhe akuzave për Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj dhe për kryeministrin Izraelit, Benjamin Netanjahu, në mitingjet e partisë së tij në Adana dhe Hatay, Presidenti turk ka veshur uniformën ushtarake dhe i është drejtuar kufirit me Sirinë. Si rrallë herë më parë, Kryekomandanti i Ushtrisë Turke, i...
 • Erdogan falenderon Thaçin për arrestimin e gylenistëve

  Presidenti turk zbulon se homologu i tij kosovar Hashim Thaçi ishte në dijeni të operacionit të fshehtë për arrestimin dhe ekstradimin e 6 shtetasve turq, të akuzuar si mbështetës të klerikut në arrati Fetullah, kundërshtari i tij politik. Përpara mijëra mbështetësve në porvincën jugore Hatay, Erdogan falenderoi Thaçin, ndërsa...
 • Erdogan kërcënon Haradinajn: Vëllezërit e mi kosovarë do të të bëjnë ta paguash

  Presidenti i Turqisë, Erdogan ka kërcënuar Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, në lidhje me operacionin për kapjen në Kosovë të 6 shtetasve turq, që konsiderohen si gylenistë. Sipas “Hurriyet”, duke folur në një mbledhje të partisë së tij, Erdogan i kërkon llogari Haradinajt përse shkarkoi ministrin e Brendshëm të...
 • Zyrtarisht Turqia po përjeton një bum ekonomik

  Ekonomia turke u rrit në vitin 2017 me 7.4 për qind nga një vit më parë, njoftoi së fundimi (29.03) Enti turk i Statistikave në Ankara. Një vit më parë rritja ekonomike ishte 3.2 për qind dhe kjo qe si rezultat i përpjekjes së dështuar të grushtit të shtetit...
 • Zyrtarisht, Turqia po përjeton një bum ekonomik

  Sipas shifrave zyrtare ekonomia turke u rrit vitin e kaluar më shpejt se ajo kineze – pavarësisht gjendjes së jashtëzakonshme dhe problemeve të shumta. Por ka dyshime për statistikat. Ekonomia turke u rrit në vitin 2017 me 7.4 përqind nga një vit më parë, njoftoi së fundmi Enti turk...
 • Arrestimi i Gjuriç, Erdogan flet me Thaçin dhe Vuçiçin

  Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka zhvilluar biseda telefonike me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë Aleksandar Vuçiç, tri ditë pas arrestimit të shefit të zyrës për Kosovën në qeverinë serbe, Marko Gjuriç. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia turke e lajmeve “Anadolu Agency”, sipas të...
 • Vuçiç nuk mohon bisedën me Putin dhe sulmon SHBA-të

  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, ka thënë se Serbia do të ndjekë politikën e paqes në Ballkan. Këto komente ai i bëri gjatë një stërvitjeje ushtarake taktike në Serbinë jugore, ku forcat serbe kontrolluan funksionimin e sistemit të tyre ushtarak. Ka zgjedhur të bëj betejë politike në vend të urdhrave...
 • 23 shtete dëbojnë zyrtarë rusë, Putin gjen ‘ngushëllim’ tek Erdogan

  Në kohën që Rusia po përballet me një valë të parecedentë dëbimesh të diplomatëve të saj nga 23 shtete, si reagim për helmimin e ish-agjentit të dyfishtë rus, Sergei Skripal dhe vajzës së tij në Britaninë e Madhe, Putin duket se ka gjetur “ngushëllim” tek Presidenti i Turqisë, një...
 • Shitet grupi më i madh mediatik opozitar në Turqi

  Grupi më i madh mediatik opozitar në Turqi, Doğan Holding, është shitur ditën e mërkurë për një shumë prej 1.2 miliardë dollarësh. Kompania nënë e gazetave “Hurriyet” dhe “Posta” sidhe televizioneve “Kanal D” dhe “CNN Turk” i është shitur konglomeratit tjetër të njohur si Demirören Media Group. Disa vite...
 • Erdogan – SHBA-ve: Po na mashtroni

  Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka shpërthyer kundër SHBA-ve të martën, të cilët i akuzoi se po përpiqen të mashtrojnë Ankaranë duke bashkëpunuar me grupet terroriste në Siri. Gjatë fjalimit në mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë së tij për Drejtësi dhe Zhvillim, Erdogan tha: “Nëse jemi partnerë strategjikë,...
 • Erdogan paralajmëron Luftën e III Botërore

  Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan paralajmëron se bota është në prag të luftës së tretë. Komentet ai i bëri gjatë një konference mjekësor zhvilluar në Ankara, ku tha se shtimi i pranisë ushtarake amerikane në Siri është premisë për një konflikt të gjithanshëm.  “Njëzet baza ushtarake janë krijuar në...
 • Greqia ashpërson tonet, Erdogan përshëndet “F-16”-at

  Ditën që Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos, ka paralajmëruar se Greqia dhe Turqia janë shumë pranë “një incidenti fatal” që mund të çojë deri në luftë mes dy vendeve anëtare të NATO-s, Erdogan është fotografuar teksa përshëndet pilotët e avionëve luftarakë që e shoqëronin. Paralajmërimin Kammenos zgjedhi ta...
1 2 3 10
Emisione