Europës

  • Macron e Merkel lajmërojnë reformimin e Europës

    Vetëm pak ditë nga fjalimi në Parlamentin Europian, ku nënvizoi nevojën që ka Bashkimi Europian për t’u reformuar përpara se të zgjerohet, presidenti francez Emmanuel Macon iu rikthye kësaj teme. Këtë herë në Berlin, përkrah kancelares gjermane Angela Merkel, shefi i Elizesë lajmëroi prezantimin e një plani të ri...
  • Shqipëria kandidon për Superkupën e Europës

    Shqipëria dorëzoi zyrtarisht dosjen për të mikpritur finalen e Superkupës së Europës të vitit 2020. Kjo konfirmohet nga Federata Shqiptare e Futbollit në faqen e saj zyrtare. Kjo është një tjetër përpjekje pas asaj të finales së 2019 që nuk shkoi mbarë dhe sërish stadiumi është Arenën Kombëtare që...
  • Kelmendi shpallet kampione Europe

    Majlinda Kelmendi është shpallur për të tretën herë kampione e Europës në xhudo. Sportistja nga Kosova triumfoi në Varshavë për peshën deri 52 kilogramë. Kelmendi mundi në finale rusen Kuznetsova. Pas garës ajo deklaroi se mori pjesë në aktivitet edhe pse ishte lënduar 2 javë para tij, një problem...
Emisione