FBI

 • Edhe FBI nën hetim për skandalin “Russiagate”

  Departamenti Amerikan i Drejtësisë do të nisë hetimet ndaj FBI-së për skandalin “Russiagate”. Hetimi kërkon të zbulojë nëse ka pasur qëllime të fshehura, prapa përgjimeve që agjentët e FBI-së i kanë bërë stafit të fushatës elektorale të Donald Trumpit për zgjedhjet e 2016-ës. Hetimet ndaj FBI-së i kërkoi vetë...
 • Publikohen bisedat Trump – Comey

  Publikohen shënime të ish-shefit të FBI-së, James Comey, nga bisedat private me presidentit amerikan Donald Trump. Mediat amerikane siguruan 15 faqe të këtyre shënimeve, pak pasi ato kishin kaluar nga Departamenti i Drejtësisë në Kongres. Në këto shënime të ish-kreut të FBI-së, i shkarkuar disa muaj më parë nga...
 • Xhafaj: Kemi identifikuar drejtuesit e grupeve kriminale në Shqipëri

  Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka deklaruar se Policia e Shtetit ka përfunduar fazën e identifikimit të krerëve të 40 grupeve kriminale në Shqipëri, dhe ka rezultuar që shumë prej tyre paratë e pista i kanë investuar në biznese. Gjatë një interviste për “Zërin e Amerikës”, ministri Xhafaj foli...
 • Trump kritikon FBI-në për sulmin në Florida

  Sulmi me armë i të mërkurës në një shkollë të mesme në Florida, ku u vranë 17 persona po shndërrohet në betejë politike në Shtetet e Bashkuara. Presidenti amerikan Donald Trump kritikoi ashpër FBI-në, pasi zyrtarët e saj pranuan se nuk kishin marrë masa ndaj agresorit 19-vjeçar Nikolas Kruz,...
 • Akuza ndaj 13 rusëve për ndërhyrje në zgjedhjet amerikane

  Një juri e madhe federale që heton ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e vitit 2016 paditi 13 shtetas rusë, përfshirë 12 punonjës të një kompanie në Shën Petersburg, me bazë në Rusi, se kanë kryer operacione në internet me qëllimin për të ndikuar në process, në emër të Moskës. Sipas...
 • Ymeraj në pritje të ekstradimit

  Hakeri Aldo Ymeraj, mbërriti në Gjykatën e Fierit i mbuluar me kapuç, por i qetë. Ai u njoh këtë të enjte me masën e sigurisë dhe akuzat e ngritura nga Byroja Federale e Hetimit. Kjo e fundit kërkon ekstradimin në SHBA, ku pritet të Gjykohet si pjesë e një...
 • Fier, aty ku jetonte hakeri 25 vjeçar që u arrestua me urdhër të FBI

  25-vjeçari Aldo Ymeraj i cili u arrestua nga policia shqiptare, pasi ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SHBA, në fushën e krimeve kibernetike, jetonte me nënën e tij në Fier. Ai kishte studiuar për pikturë dhe nuk njihej shumë në qytet. Këto shkalle i ka përshkuar që nga...
 • Trump sulmon FBI-në në Twitter

  Presidenti amerikan, Donald Trump, vijon sulmet kundër Byrosë Federale të Investigimit. Një një mesazh në Twiter ai shkruan se memorandumi prej 4 faqesh i publikuar të premten raporton faktin shqetësues se si FBI është përdorur për të ndikuar në zgjedhjet e vitit 2016. FBI dështoi të informojë gjykatën se...
 • Zëvendësdrejtori i FBI jep dorëheqjen

  Zëvendësdrejtori i Byrosë Federale të Hetimeve, të cilin Presidenti i SHBA Donald Trump e akuzoi vazhdimisht për anshmërinë politike, ka dhënë dorëheqjen. Andrew McCabe u detyrua të largohej nga drejtori i FBI Christopher Wray përpara një raporti të inspektorit të përgjithshëm që shqyrtonte agjencinë, raporton CBS News. McCabe thuhet...
 • Serbia insiston në përfshirjen në hetimet për vrasjen e Ivanoviçit

  Serbia ka marrë mbështetjen e Rusisë për të qenë pjesë e hetimeve në rastin e atentatit ndaj Oliver Ivanoviç. Presidenti Aleksandar Vuçiç është takuar me ambasadorin rus pas vizitës në Kosovë duke vlerësuar vizitën e presidentit serb si një akt të guximshëm për unitetin e popullit. Serbia vazhdon të...
 • Kapet në SHBA një nga autorët e vrasjes së Ibrahim Bashës

  Ruhan Hiraj, 20 vjeç u arrestua nga FBI-ja amerikane në Nju Jork, pasi ishte në listën e të kërkuarve të Interpol Tiranës, si një nga autorët e vrasjes së oficerit të RENEA-s, Ibrahim Basha me 24 Qershor të vitit 2015, në Lazarat. Policia e Shtetit sqaroi se Interpol Tirana, në...
 • Presidenti Trump kritika për FBI-në

  Presidenti Donald Trump bëri thirrje për dënimin me vdekje të të gjithë atyre që shpallen fajtorë se kanë vrarë oficerë policie. Duke folur në Akademinë Kombëtare të FBI në Virxhinia të premten, Trump premtoi të mbështeste zyrtarët e zbatimit të ligjit dhe dënoi ata që sulmojnë oficerë policie. Gjatë...
 • Ish-menaxheri i Trump thirret nga FBI

  Ish-shefi i fushatës së Trump Paul Manafort është personi i parë që përballet me akuzat për lidhje me Rusinë. Ish-bashkëpunëtori i ngushtë i presidentit amerikan hyri këtë të hënë në zyrat e FBI-së për t’u njohur me akuzat ndaj tij. CNN njoftoi dy ditë më parë se prokurori special...
 • Agjentët e FBI-së që do vijnë në Shqipëri dhe pajisja për policët e korruptuar

  Gjatë ditëve në vijim, në Nëntor do të vijnë në Tiranë disa agjentë të specializuar të FBI-së amerikane për të ndihmuar Policinë e Shtetit në luftën kundër bandave kriminale në vend. Ky fakt është bërë me dije para disa ditësh nga Kryeministri Edi Rama dhe nga ministri i Brendshëm...
 • Masakra në Las Vegas/ FBI-ja takohet me personin që mund të hedhë dritë mbi ngjarjen

  Personi i vetëm që mund të hedhë sadopak dritë në lidhje me autorin e sulmit në Las Vegas është kthyer në Amerikë nga Filipinet. Sipas mediave, e dashura e Stephen Paddock, Marilou Danley, 62 vjeç, është takuar në aeroportin e Los Angeles me disa agjentë të FBI-së.  Investiguesit e...
 • Masakra në SHBA/ FBI: Ende i paqartë motivi i sulmit në Las Vegas

  Policia e Las Vegasit njoftoi se një 64 vjeçar qëlloi me armë mbi turmën në një koncert të muzikës country të dielën në mbrëmje. Sipas njoftimeve, janë vrarë të paktën 58 persona dhe mbi 515 të tjerë janë plagosur. Personi që shtiu vrau veten, sipas burimeve të policisë. FBI-ja...
 • FBI bastis shtëpinë e njeriut të Trump

  Agjencia Federale e Inteligjencës amerikane ka bastisur shtëpinë e ish – shefit të fushatës së Presidentit Donald Trump. “Washington Post” shkruan se FBI bëri kërkime në një nga rezidencat e Paul Manafort, në kuadër të hetimeve që po zhvillojnë inteligjenca amerikane dhe Kongresi, mbi ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet...
 • Emërohet drejtori i ri i FBI

  Christopher Wray do të jetë drejtori i ri i FBI-së, pasi Senati amerikan ka konfirmuar përmes votimit emërimin e tij në këtë detyrë. 50-vjeç Christopher Wray ka qenë zv/prokuror i përgjithshëm për sektorin e krimit nga viti 2003 deri në vitin 2005 gjatë presidencës së George W. Bush. Presidenti...
 • FBI zbarkon në Greqi për të arrestuar miliarderin rus

  Agjentët e FBI ishin në ndjekje të një 38-vjeçari rus, i kërkuar për pastrim parash përmes monedhës virtuale Bitcoin. FBI u sinjalizua se rusi me iniciale A.V ndodhej në Greqi, konkretisht në Halkidiki të Selanikut për pushime. Ai qëndronte në një hotel luksoz në atë zonë. FBI njoftoi menjëherë...
 • Përfaqësuesit e FBI-së vizitë në Shqipëri, takojnë Çakon

  Drejtori i Policisë së Shtetit Haki Çako priti sot në një takim përfaqësuesit e FBI-së, përgjegjës për marrëdhëniet me Shqipërinë. Sipas zyrës së Shtypit të Policisë, Çako priti Atasheun Ligjor të FBI-së Jack Liao së bashku me Zv/atasheun  Michelle Miller dhe Agjentin Special të Krimeve Kibernetike Dustin Overby. Përfaqësuesit...
Emisione