femije

 • Video/ Fëmija bie nga dritarja dhe ngec në telat e korrentit

  Një video tronditëse e publikuar së fundmi në internet tregon momentin kur një fëmijë i vogël mbeti i varur në telat e korrentit, pasi ra nga dritarja. Fatmirësisht fqinjët në Ankang, provinca Shaanxi në Kinë u treguan të shpejtë dhe shkuan menjëherë në ndihmë të fëmijës, duke i shpëtuar...
 • “Mami im ka vdekur”, vajza e vogël troket në derën e fqinjëve

  Një vajzë e vogël, e tmerruar nga çfarë kishte dëshmuar, trokiti në derën e fqinjëve dhe i tha: “Mami im ka vdekur”. Trupi i nënës së saj 26 – vjeç dhe i bashkëshortit 30 u zbuluan pasi fqinjët dëgjuan të qarat e tre fëmijë të tyre të vegjël. Ngjarja...
 • Mbyten 6 fëmijë që po notonin në lumë

  Të paktën 9 persona, 6 prej tyre fëmijë, humbën jetën nga një stuhi e befasishme në Arizona, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ata po notonin në lumë, kur shirat e rrëmbyeshëm provokuan fuqizimin e rrjedhës. Ekipet e shpëtimit arritën të nxjerrin nga lumi 4 persona të tjerë, të...
 • Fëmijë shqiptarë dhe grekë ekspozojnë bashkë

  Jo aq për cilësitë artistike, por për mesazhin që përmban, Muzeu Historik Kombëtar, i hap dyert një ekspozite me protagonistë fëmijë shqiptarë dhe grekë. Ideja e mësuesit të tyre të pikturës, Kristo Dëfrim Hasës, emigrantit që pas shumë vitesh si marangoz i është rikthyer profesionit të tij të parë,...
 • Policia shpëton tetë fëmijë në Sarandë

  Tetë fëmijë u shpëtuan pasditen e sotme nga policia kufitare e Sarandës. Sipas informacioneve të policisë, ata kishin marrë një varkë dhe ishin futur në thellësi. Por nuk kaloi shumë kohë dhe në varkë filloi të futej ujë. Fëmijët kërkuan ndihmë dhe policia kufitare menjëherë është ndodhur në vendin...
 • “Panairi i fëmijëve” te pedonalia

  Prej 1 Qershorit, pedonalia, i shërbeu veçanërisht fëmijëve. Shtatë ditë ia dedikuan edukimit dhe argëtimit të të vegjëlve. Në secilën nga shtëpizat fëmijët mund të pasuronin informacionin e tyre mbi të ushqyerin shëndetshëm apo për librin më të ri në libraritë e Tiranës. Për ata që përveç shkollës i...
 • Nis festivali mbarëkombëtar folklorik për fëmijë

  1 Qershori erdhi ndryshe në qytetin e Tepelenës. Fëmijët e Qendrës Kombëtare të Kulturës për Fëmijë rezervuan për bashkëmoshatarët e tyre një mbrëmje teatri. Pas suksesit në Tiranë, “Rozi dhe Kopshti Magjik”, u luajt në sheshin e qytetit, në qiell të hapur, në mbrëmjen e së enjtes. Trupa e...
 • Tiranë/Nëna e një prej fëmijëve të plagosur në pishinë denoncon me foto, çfarë ndodhi

  Thyerja e dërrasës së trampolinës në një nga pishinat në kryeqytet ku u plagosën 7 fëmijë ka sjellë dhe reagimin e një prindi, që cili ka patur fëmijën e plagosur. Ardeta Koçi ka postuar foton e djalit të saj, i cili është plagosur ditën e sotme. Nëpërmjet një statusi...
 • Tiranë- Plagosen 7 fëmijë, thyhet dërrasa e trampolinës

  Një aksident ka ndodhur në një hotel i pajisur me pishinë, në rrugën e Elbasanit. Sipas burimeve të policisë janë dëmtuar 7 fëmijë, të cilët ndodhen në S.Q.U., për një mjekim më të specializuar, jashtë rrezikut për jetën. Nga hetimet paraprake rezulton se fëmijët e dëmtuar kanë qenë në...
 • Veliaj feston 1 Qershorin në parkun e Liqenit

  Bashkia e Tiranës zgjodhi këndin e lojërave pranë Liqenit Artificial për të zhvilluar një sër aktivitetesh në kuadër të 1 Qershorit, festës së fëmijëve. Festimeve iu bashkua edhe Kryebashkiaku Erion Veliaj. “Jam shumë i lumtur sot që së bashku me fëmijët më të mirë të Shqipërisë, që janë padyshim...
 • Fëmijë, gëzuar 1 Qershorin nga Kryeministri Rama! – Video

  Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur që mëngjesin e kësaj të enjteje ta nisë me një urim të veçantë për të gjithë fëmijës, të cilët sot festojnë 1 Qershorin. Në një postim në rrjetet sociale, Kryeministri ka publikuar një video me pamje nga Shqipëria, të përcjella nga fëmijët. Teksa i...
 • Alarmi nga Britania, 1 në 8 fëmijë refugjatë vjen nga Shqipëria

  Një në tetë fëmijë të pashoqëruar që kërkojnë azil në Britani vjen nga Shqipëria, pavarësisht se vendi nuk është në luftë, shkruan media britanike. Një total prej 3 175 fëmijësh emigrantë të pashoqëruar kanë bërë kërkesë për strehim në Britaninë e Madhe – afërsisht nëntë fëmijë në ditë. 405...
 • 3 fëmijët ndezin zetorin dhe bien në kanal, humb jetën 10 – vjeçari

  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur këtë të shtunë në Lezhë. Tre kushërinj, dy të moshës 11 – vjeç dhe një 10 – vjeç kanë ndezur zetorin e gjyshit të tyre dhe pasi kanë ecur disa metra kanë humbur kontrollin e mjetit duke përfunduar në kanal. Për pasojë, fëmija...
 • Përse duhet të bëheni baballarë nga mosha 25 deri 51 – vjeç

  Nuk janë vetëm femrat që kanë orë biologjike, por edhe meshkujt. Sipas të dhënave të një studimi të ri meshkujt që bëhen baballarë përpara moshës 25 – vjeç ose pas moshës 51 – vjeç, rrezikojnë që të kenë fëmijë me çrregullime sociale, që nga cilësitë e dobëta në komunikim...
 • Kërkon të heqë fëmijën pas ekos sepse zbuloi…

  Një nënë ka pranuar se ajo dëshironte të ndërpriste shtatzëninë, pasi mori vesh se djali ishte më sindromën Down. Claire Farrington ishte e tronditur dhe e zemëruar, kur mjekët i thanë se fëmija që ajo kishte në bark u diagnostikua me sindromën Down. “Më vjen turp ta them, por...
 • Tragjike! Binjakët tre vjeçarë mbyten në lavatriçe

  Dy binjakë të moshës tre vjeçare kanë humbur tragjikisht jetën, pasi u mbytën në lavatriçe. Aksidenti tragjik ndodhi në shtëpinë e të vegjëlve në Delhi të Indisë. Naksh dhe Neeshu u lanë vetëm për pak minuta nga nëna e tyre. Kjo e fundit, e identifikuar vetëm me emrin Rekha,...
 • Video/ “Akoma po qan?”, nëna shkelmon brutalisht të bijën

  Ky është momenti i tmerrshëm kur një nënë shkelmon dhe përplas në shkallë vajzën e saj të vogël. Në videon e xhiruar në provincën Guangdong të Kinës, shfaqet një grua e cila i ulëret të miturës që po qan dhe e godet me këmbë. Që prej publikimit, rreth 8...
 • Avokati gay blen për 70 mijë euro fëmijën e shqiptares

  Një avokat dhe partneri i tij, në kërkim për t’u bërë prind dhe një vajzë e re shqiptare shtatzënë, në nevojë për para. Këta janë protagonistët e një historie të pazakontë të ndodhur në Milano të Italisë. Në qendër të kësaj histori është një fëmijë i porsalindur, i regjistruar...
 • Video – Detaje/ I mori jetën 3 – vjeçares, autori ishte i apasionuar pas shpejtësisë

  Një vajzë e vogël vetëm 3 – vjeç ka mbetur viktimë e një aksidenti tragjik ditën e diel, në autostradën Tiranë – Elbasan. Rreth orës 10:30, 3 – vjeçarja Xhulia Velija po ecte në këmbë bashkë me nënën e saj Emine Velija në kthesën e Ibës së Sipërme, kur...
 • Vdes bashkëshorti i 130 grave… kishte 203 fëmijë

  Një klerik mysliman, i martuar me 130 gra, u nda nga jeta në moshën 93 – vjeçare, duke lënë pas 203 fëmijë. Mohammed Bello Abubakar vdiq nga një sëmundje e panjohur,  në shtetin e Nigerit dhe në varrimin e tij morën pjesë me qindra persona. Sipas të përditshmes “Daily...
Publicitet
Emisione