Gjermani

 • Dëbora paralizon veriun e Europës

  Reshjet e dendura të dëborës kanë paralizuar Europën Veriore. Viktima e parë është shënuar në Gjermani. Një burrë humbi jetën në një aksident rrugor në qytetin verior të Kukshavenit për shkak të rrëshqitshmërisë së lartë nga ngricat dhe dëbora në autostrada. Me dhjetëra janë të plagosurit. Vetëm në Bavari...
 • Një kek gjigant për Krishtlindje në Dresden

  Qyteti i Dresdenit në Gjermani e ka hapur sezonin festiv të Krishtlindes me një kek me peshë rekord prej 3.3 ton. Keku gjigant u transportua drejt tregut të Krishtlindjes, me karrocë me kalë e shoqëruar edhe nga banda muzikore me veshje tradicionale.  Mijëra qytetarë ishin mbledhur nëqendër të Dresdenit...
 • Ngricat dhe dëbora pushtojnë Gjermaninë

  Në Gjermani ngricat dhe dëbora është bërë shkak për një numër rekord aksidentesh me pasojë disa të plagosur. Autoritetet flasin për të paktën dy persona që ndodhen në spital në gjendje të rëndë shëndetësore. Vetëm në Bavari numërohen 133 aksidente automobilistike gjatë 24 orëve të fundit. Probleme me reshjet...
 • Shitet në ankand një fshat gjerman, kjo është vlera e tij

  Një fshat i vogël në Brandenburg të Gjermanisë është shitur për 140.000 euro në një ankand. Shtëpia e ankandit, The Karhausen në Berlin, ka thënë se fshati Alwine, me një popullësi prej 20 personash është shitur tek një person anonim, i cili ka kontakuar përmes telefonit. Kjo zonë ishte...
 • Gjermani, SPD pranon bisedimet për “koalicionin e madh”

  Pas disa orë debatesh, Kongresi i social-demokratëve në Gjermani i dha dritën jeshile propozimit të kryetarit Martin Shulc, për nisjen e bisedimeve për “koalicionin e madh”, me kristian-demokratët e kancelares Merkel. Kreu i SPD-së u bëri thirrje 600 anëtarëve të partisë të pranojnë kërkesën për bisedime, si një përgjegjësi...
 • Edhe gjermanëve u priten dritat…

  Për shkak se nuk kanë paguar faturat mijëra gjermanëve u është ndërprerë rryma elektrike. Sipas të dhënave të Agjencisë Gjermane për Energjinë vitin e kaluar në Gjermani u është ndërprerë rryma elektrike 328.000 familjeve sepse ato nuk kishin paguar faturat. Po ashtu 6,6 milionë familje kanë marrë paralajmërim për...
 • Përplasen trenat, 50 të plagosur

  Pesëdhjetë persona janë plagosur nga përplasja e dy trenave në perëndim të Dusseldorfit në Gjermani. Sipas mediave vendase, në aksidentin hekurudhor u përplasën një tren pasagjerësh me një tren mallrash. Në vendngjarje shkuan forca të shumta policie për të ndihmuar të plagosurit. Paraprakisht bëhet me dije se treni i...
 • Gjermania e paralizuar

  Edhe qeveria në detyrë është funksionuese, përbetohet kancelaria. Por kjo vlen vetëm në rrethana të caktuara. Vatrat e krizës tregojnë, se sa i rëndësishëm është krijimi i shpejtë i qeverisë së re, mendon Jens Thurau. Fillimisht presidenti Frank-Walter Steinmeier këtë javë telefonoi me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan, më...
 • Alarm për bombë në një treg krishtlindjesh në Gjermani

  Policia gjermane thotë se një pako e dyshimtë është gjetur në një treg krishtlindjesh në Potsdam. Është konfirmuar se ajo përmban eksploziv.  Si tregu ashtu dhe zona përreth janë evakuuar, ndërsa forcat speciale po hetojnë situatën. The Indipendent shkruan se eksplozivi është vënë në një farmaci aty pranë. “Dyshimi...
 • Presidenti Meta në Këln, merr pjesë në konferencën “Dita e Dialogut të Diasporës”

  Presidenti i Republikës Ilir Meta ishte i Ftuari i Nderit dhe folësi kryesor në Konferencën që u mbajt në kryeqendrën e Landit të North Rhine-Westphalen të Republikës Federale të Gjermanisë në Këln, me temë “Dita e Dialogut të Diasporës”. Duke iu drejtuar të pranishmëve mes të cilëve ishte nënkryetari...
 • Arrestohet shqiptar i kërkuar për vrasje në Gjermani

  Policia kufitare në Morinë ka arrestuar në kufi një 60-vjeçar nga Kosova të kërkuar nga autoritetet gjermane. Ai është Jakup Smaili, banues në Verbicë. 60-vjeçari akuzohet për vrasje në Gjermani dhe ndaj tij është lëshuar urdhër-arresti ndërkombëtar. Jakup Smajli është në kërkim që prej 17 Janarit të vitit 2006....
 • Meta në Gjermani, takohet me Kryeministrin e Landit të Veriut të Rhine-Vestphalisë

  Gjatë vizitës së tij në Landin e Veriut të Rhine-Vestphalisë të Gjermanisë, Presidenti Meta u prit në takim nga Kryeministri i këtij Landi, Armin Laschet. Presidenti Meta nënvizoi marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve dhe vlerësoi rëndësinë që këto marrëdhënie kanë jo vetëm për Shqipërinë por edhe për gjithë...
 • Mos kini frikë: Gjermania ka një qeveri funksionale

  Çfarë po ndodh tani në Gjermani? Një krizë shtetërore, siç supozojnë jashtë Gjermanisë? Jo. Qeveria e përkohshme është në gjendje të veprojë. Wolfgang Schäuble është një nga veteranët, nëse jo, veterani i politikës gjermane. Presidenti i Bundestagut nga radhët e CDU-së ka parë shumë dhe ka marrë pjesë në...
 • Planifikonin sulme në Gjermani, arrestohen 6 terroristë

  Policia gjermane ka parandaluar një seri aktesh terroriste në vend. Në pranga ranë 6 militantë të një celule terroriste të lidhur me Shtetin Islamik. Ata kishin planifikuar një seri aktesh terroriste në qytetin veriperëndimor të Esenit. Në shenjestër ishte edhe tregu i Krishtlindjeve në këtë qytet. Të arrestuarit janë...
 • “Është më mirë të mos qeverisësh, sesa të qeverisësh keq”

  Dështojnë negociatat për formimin e koalicionit të ri qeverisës në Gjermani. Kancelarja Merkel dhe krerët e tre partive të tjera, CSU, liberal demokratëve dhe të gjelbërve përfunduan bisedimet rreth mesnatës në Berlin, pa asnjë rezultat. Shkak për dështimin e bisedimeve ishte ndër të tjera edhe çështja e emigracionit. Kreu...
 • E diela, afati i fundit për “Xhamajkën”

  Në fundjavë krerët e partive kryesore që negociojnë për koalicionin e njohur si „Xhamajka“, unioni, CDU/CSU, liberalët e FDP-së e të Gjelbrit e shtynë afatin për arritjen e një ujdie. Bisedimet vazhdojnë në fundjavë. Pas zgjatjes së bisedimeve për një koalicion të mundshëm qeveritar krerët e negociatave të partive,...
 • Vendi me imazhin më të mirë në botë

  Gjermania sipas një studimi të fundit gëzon reputacionin më të mirë në botë duke ia kaluar SHBA-së. Kjo mësohet nga një hulumtim i bërë publik të enjten nga Instituti për Hulumtimet e Tregut GfK. Sipas këtij hulumtimi, SHBA-ja në renditjen për reputacion ka rënë në vendin e gjashtë. Franca...
 • Argjentina humbet miqësoren me Nigerinë

  Argjentina pa Lionel Messi u mund 4 – 2 në miqësoren me Nigerinë. Në takimin e zhvilluar të martën në Krasnodar përfaqësuesja afrikane përmbysi rezultatin. Lojtarët nigerianë i treguar atyre argjentinas që nuk janë ende gati për botërorin. Në barazim 2 – 2 përfundoi sfida mes Gjermanisë dhe Francës...
 • E pasura e varfёr Gjermani

  Koniunkturë e mirë, ekonomi nё bum – nё fakt shumica e gjermanёve duhej tё ishin posaҁёrisht nё mirёqenie. Por ata nuk janё. Rreziku pёr t’u varfёruar, madje ёshtё i lartё, sipas fondacionit Hans-Böckler. Njё supozim: Tё ardhurat mujore i humbet, sepse sёmuresh keq, aq sa nuk mund tё punosh...
 • Pse u ndal dëbimi i një familjeje shqiptare?

  Një familje shqiptare prek zemrat e berlinezëve. Familja e Xhezo Ajazajt ndodhej para dëbimit, por reagimet bën që senatori i Berlinit të ndryshojë mendje. Rreziku nuk ka kaluar, por të paktën rasti do të rishqyrtohet. Kur kthimi i një familjeje shqiptare refuzohet edhe nga një politikan i AfD-së, partia...
1 2 3 16


Emisione