Gjirokaster

 • Video/ Aksident në Gjirokastër, përplasen dy makina

  Një person ka mbetur i plagosur në gjendje të rëndë si pasojë e një aksidenti automobilistik në Gjirokastër. Dy automjete u përplasën me njëra-tjetrën në aksin rrugor Gjirokastër – Tepelenë. Personi i plagosur është dërguar në spitalin “Omer Nishani” të qytetit të gurtë. Paraprakisht, dyshohet se shkak i aksidentit...
 • Aksident me dy të plagosur

  Dy persona të plagosur, njëri prej të cilëve në gjendje të rëndë është bilanci i një aksidenti ku u përfshinë tre automjete. Ngjarja ndodhi në segmentin rrugor Gjirokastër-Kakavijë paraditen e kësaj të mërkurë. Sipas policisë, aksidenti ka ndodhur në hyrje të lagjes Kordhoce të Lazaratit. Bëhet me dije se...
 • Shtigjet nga të cilat kalojnë emrigrantët në Gjirokastër

  Janë shtigje të hapura në kohë. Fillimisht u përdorën nga klandestinët shqiptarë drejt Greqisë. Kurse vitet e fundit po u shërbejnë refugjatëve të huaj që nga Greqia tentojnë një vend në Perëndim. Rrugët kalojnë përmes fshatit Kakavije dhe Glinë. Ato janë të boshatisura nga të rinjtë që kanë emigruar,...
 • Pranga 25-vjeçarit, mashtroi dy të huaj se do t’i transportonte në Tiranë

  Një 25-vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Gjirokastrës, pasi ka përfituar me anë të mashtrimit një sasi të hollash, duke iu premtuar dy shtetasve të huaj nga vendet e treta,  se do ti transportonte në Tiranë me automjetin e tij  kundrejt një fitimi prej 100 Eurosh secilit....
 • Video/ “Gjirokastriti i parë gangster”. Ish-mafiozi i famshëm: Nesër shkoj në Gjirokastër

  Xhon Alite, ish-mafiozi shqiptaro-amerikan ka dhënë një intervistë ekskluzive në emisionin “Zonë e Lirë” në Tv Klan. Alite, ish-mafiozi i familjes së famshme mafioze Gambino në SHBA në vitet ’80-’90, thotë se nesër do të shkojë në Gjirokastër, në vendin e tij të origjinës. Në lagjen e vjetër “Dunavat”...
 • Video/ Histori Shqiptare, kullat e moçme të Gjirokastrës

  Gazetarja Alma Çupi bashkë me stafin e “Histori Shqiptare” këtë herë kanë qenë mysafirë në qytetin e Gjirokastrës. Në kullat mijëvjeçare, shtëpitë dhe rrugët e moçme, mund të gjesh gjurmë të traditave dhe zakoneve shqiptare që janë karakteristikë për këtë qytet. Në udhëtimin e tyre, njihemi edhe me trashëgimtarë...
 • Plagosja e dyfishtë në loto, prangoset “transportuesi”

  Një ditë pas plagosjes së dyfishtë, të ndodhur në një loto në lagjen 18 Shtatori të Gjirokastrës, autoritetet policore atje kanë vënë në pranga një 39-vjeçar. Ai është Paolo Xhaferi dhe akuzohet se ka ndihmuar autorin e plagosjes që të largohet nga vendi i ngjarjes, duke e transportuar me...
 • 2 të plagosur me armë zjarri në një pikë bastesh

  Dy persona kanë mbetur të plagosur me armë zjarri mbrëmjen e së mërkurës në Gjirokastër. Ngjarja ndodhi rreth orës 20:00 në një pikë bastesh në lagjen 18 Shtatori, rreth 200 metra nga Drejtoria e Policisë së këtij qyteti. Të plagosurit janë V.Buci, 36 vjeç dhe Xh.Gerveshi, 52 vjeç, të...
 • Emrat/ Pranga 4 personave, transportuan 17 klandestinë të huaj

  Kakavijë-Shërbimet e Kufirit dhe Migracionit në Gjirokastër kanë vënë në pranga katër persona, pasi janë kapur duke transportuar me automjetet e tyre 17 klandestinë. Të arrestuarit janë: -Rasim Koxha, 48 vjeç, banues në Durrës, drejtues i automjetit tip Toyota me targa AA 108 MI, -Riza Hysa, 57 vjeç, banues...
 • Aksidentohet makina me 4 të rinj

  4 të rinj u përfshinë në një aksident rrugor këtë të martë, në aksin nacional Gjirokastër – Tepelenë. Ngjarja ndodhi në vendin e quajtur “Ura e Kardhiqit”, ku makina Fiat me targa italiane ES 440 CA, që drejtohej nga një 20-vjeçar italian me iniciale M.P, doli nga rruga. Bashkë...
 • Dita Ndërkombëtare e Biodiversitetit/ Klosi: Aplikoni në projektin “Smile Albania”

  Në ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit në Kalanë e Gjirokastrës, u ekspozuar 80 fotot më të mira nga 600 foto selfie që u regjistruan në konkursin “Selfie për Biodiversitetin në Shqipëri” të organizuar nga Ministria e Turizmit dhe Mjedisit, GIZ dhe Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura. Ministri i Mjedisit...
 • Gjiknuri inspekton investimet në Gjirokastër: Fuqizim rrjetit elektrik në qark

  Ujë e drita kanë qenë kërkesat kryesore të banorëve të qarkut Gjirokastër prej vitesh. Faza e parë e investimit për ndërtimin dhe rikonstruktionin e rrjetit të ujësjellës kanalizimeve sapo ka përfunduar lajmëroi ministri Damian Gjiknuri.  “Sistemi i depove dhe pompat, një investim i qeverisë shqiptare me KfË gjermane. Faza...
 • Brenda vitit nis ndërtimi i aksit Kardhiq-Delvinë

  Brenda vitit do të nisë ndërtimi i rrugës Delvin-Kardhiq, si dhe by pass-i i Tepelenës. Këto janë 2 nga projektet për qarkun e Gjirokastrës ku kabineti qeveritar është zhvendosur për të zhvilluar mbledhjen e radhës së qeverisë. Një tjetër investim i rëndësishëm për këtë bashki synon t’i japë zgjidhja...
 • Minoritari: Arrestimi i Spiro Kserës, provokim! Rama: Nuk arreston Qeveria

  Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një bashkëbisedim me minoritarët e Bashkisë së Dropullit në Gjirokastër, në kuadër të llogaridhënies publike. Gjatë bashkëbisedimit në fshatin Grapsh të kësaj Bashkie, një qytetar e pyeti Kryeministrin nëse arrestimi i Spiro Kserës është provokim. “Unë jam i Partisë Demokratike. Ai që mund të...
 • 5 mikrotërmete godasin vendin gjatë natës

  Pesë tërmete kanë rënë gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm në Jug të vendit. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, lëkundjet sizmike kanë qenë të vogla dhe konsiderohen mikrotërmete. Mikrotërmeti i parë ka rënë në Vermik të Vlorës në orën 00:07. Ai ka qenë me magnitudë 1.7, ndërsa orët...
 • Negociatat/ Meta: Duke bashkëpunuar mund të kemi vendim pozitiv në Qershor

  Presidenti Ilir Meta gjatë një vizite në qytetin e Gjirokastrës ka folur për hapjen e negociatave. Meta tha se beson se janë të gjitha mundësitë që në Qershor, Shqipëria të ketë një vendim pozitiv nga Këshilli i vendeve anëtarë. “Besoj se janë të gjitha mundësitë deri në Qershor duke...
 • Ekstradohet nga SHBA vrasësi shqiptar

  Interpol Tirana në bashkëpunim me Interpol Washington ekstradojnë nga SHBA shqiptarin Narbis (Niko) Koxhaj (Goxhi), 47 vjeç, nga Gjirokastra. Ai ishte i shpallur në kërkim në vitin 1997 dhe u kap në SHBA, falë bashkëpunim të Interpol Tirana me Interpol Washingtonin. “Kapja dhe ndalimi u bë pasi Gjykata e...
 • Vazhdon rrjedhja e LSI

  Shkëlqim Larti dhe Marilena Dervishi janë të larguarit më të fundit nga radhët e LSI në këshillat bashkiakë. Edhe Larti dhe Dervishi, të zgjedhur të Këshillit Bashkiak të Korçës në zgjedhjet e fundit japin të njëjtin motivacion për largimin e tyre nga forca që i kandidoi në zgjedhjet e...
 • Foto/ “Pse jeta është kaq e padrejtë”, kush është i riu që u shua në aksident të premten

  Klajdi Ngjelina, vetëm 25-vjeç gjeti vdekjen të premten në një aksident automobilistik. Ngjarja e rëndë ndodhi gjatë orëve të pasdites pranë urës së Kardhiqit, në rrugën Gjirokastër-Tepelenë. I riu Ngjelina udhëtonte së bashku me prindërit e tij me një zetor, kur u përplasën me një makinë. Për pasojë zetori...
 • Transferohet drejtori i Policisë Gjirokastër, ja ku do të emërohet

  Drejtori i Drejtorisë Vendore të Policisë së Gjirokastrës, Lorenc Panganika është transferuar nga detyra në kuadër të ristrukturimit të Policisë së Shtetit. Tvklan.al mëson se Panganika do të emërohet drejtor i Policisë së Korçës. Ndërkohë, nuk ka ende asnjë emër se kush do të emërohet drejtor i Policisë së...
1 2 3 7
Emisione