Grate

 • Rizgjedhja e Putinit varet nga gratë

  Në zgjedhjet presidenciale Kremlini po mbështetet gjithnjë e më shumë tek një nga grupet e zgjedhësve: tek gratë. A po ndihmojnë ruset në rritjen e pjesëmarrjes në votime për të arritur fitoren e Putinit në zgjedhje? Në fakt zgjedhjet presidenciale të Rusisë, që zhvillohen më 18 Mars e kanë...
 • Tjetër arritje e grave në Arabinë Saudite, do të lejohen në stadiume

  Arabia Saudite do të lejojë gratë të marrin pjesë në aktivitete sportive në stadiume për herë të parë, duke filluar nga viti i ardhshëm. Autoritetet thonë se në gratë do të kenë mundësi të hyjnë në stadiumet në tre qytetet më të mëdha; Rijad, Jeddah dhe Dammam. Princi i...
 • Fitojnë gratë, Arabia Saudite i lejon të ngasin makinën

  Mbreti i Arabisë Saudite ka lëshuar një dekret, me anë të të cilit gratë tani e tutje lejohen të ngasin makinën. Mbreti Salman ka hedhur poshtë një politikë të gjatë që është bërë një simbol i fuqishëm i shtypjes së grave. Kjo risi është publikuar në televizion por nuk...
 • Sherr mes dy grave në Patos, ndërhyjnë burrat për t’i ndarë

  Një pemë fiku është bërë shkak për një sherr mes dy grave në Patos. Gazetari i “Aldo Morning Shoë”, raporton se një nga gratë e cila jetonte në katin e parë kujdesej për fikun, ndërkohë që gruaja që jetonte në katin e dytë kishte filluar ta priste. Sipas gazetarit...
 • Burrat e politikës… që “shkelin” gratë

  Shoqëria  patriarkale në Maqedoni  si duket akoma ushqen stereotipet gjinore. Ndoshta në këtë raste vlen thënia e politikanes shqiptare Ganimete Musliu, se të jesh femër në politikën shqiptare, duhet të jesh 3 herë më e fortë se burrat. Kjo i demotivon shumë femra, të cilat nga frika e paragjykimeve...
 • OPINION – NOSTALGJI: PASURIA, GRATE DHE JETA E TRUMP!

  ...
 • Dekor i politikës? Gratë kundër seksizmit në Kosovë

  Vajza e dikujt? Bukuroshja e ndokujt? Apo ajo prostituta e damkosur në mediat sociale kur femra ngre zërin? Rruga e femrës politikane në Kosovë është e shtruar shpesh me gjemba.  Kosova krenohej me presidenten e parë femër, Atifete Jahjagën, në qeveritë e Kosovës kanë kontribuar po ashtu disa ministre...
 • Francë – Gratë përbëjnë gjysmën e kabinetit të ri qeveritar

  Presidenti francez Emmanuel Macron mblodhi për herë të parë sot kabinetin e tij të ri, një grup ministrash që duken shumë të ndryshëm nga paraardhësit e tyre. Qeveria e re franceze përbëhet nga 22 anëtarë: disa figura të spikatura, dhe disa të panjohura, të të dy krahëve, të majtë...
 • Video/ Shokon mësuesja myslimane, iu mëson burrave si t’i rrahin gratë me shkop

  Një mësuese myslimane ka treguar sesi burrat të rrahin gratë më shkop, gjatë një takimi në Sidnej. Sipas saj dhuna e burrit ndaj gruas është një “bekim”. Mësuesja e cila jep mësim në shkollën fillore Reem Allouche, tregoi mënyrën sesia burrat duhet të gjujnë gratë me shkop, nëse ato janë...
 • OPINION – PASURIA, GRATE DHE JETA E TRAMP!

  Make America great again. E kush do ta mendonte se amerika do te kishte nje personazh si ai. Nje femije I cili u rrit ne Queens nga nje familje e cila pati edhe 4 femije te tjere. Padyshim ai e ka kaluar jeten e tij qysh nga femijeria dhe...
 • Mbi 3 mijë raste dhune të denoncuara nga gratë

  Rastet e denoncimit të dhunës ndaj grave kanë ardhur në rritje. Në një forum rreth fuqizimit të gruas dhe kundër dhunës, ku i pranishëm ishte dhe Ambasadori amerikan, Donald Lu, Ministri i Mirëqenies Sociale, Blendi Klosi u shpreh se të gjithë duhet të bashkohemi kundër dhunimit të grave.  Në...
 • Kryeministri francez përplaset me gazetën amerikane

  Kryeministri francez, Manyel Val, akuzoi gazetën prestigjioze amerikane “The New York Times” se po “përshkruan një imazh të papranueshëm” për vendin e tij, pas publikimit të artikullit rreth ndalimit të kostumit karakteristik të banjës të përdorur nga gratë myslimane, i njohur ndryshe si Burkini. Kreu i qeverisë franceze nuk...
 • Burrat mbipeshë më të rrezikuar se gratë

  Të qenët mbipeshë, burrat i rrezikon më shumë nga vdekja e parakohshme se sa gratë. Shkencëtarët, që kanë marrë pjesë në një studim të madh të obezitetit dhe vdekjes, thonë se mbipesha është shkaktari i dytë i vdekjeve në Evropë dhe Amerikën e Veriut, pas duhanit. Sipas tyre, arsyet...
 • Britani, gratë lejohen të marrin pjesë në operacione luftarake

  Ndalimi i grave për të shërbyer në njësite luftarake të ushtrisë britanike është hequr nga kryeminstri David Cameron. Gratë, të cilat kanë shërbyer në vijat e frontit në role mbështetëse, tani do të lejohen t’i bashkëngjiten këmbësorisë dhe trupave të blinduara. Cameron tha se ky është një hap i...
 • Ja çfarë burri preferojnë gratë!

  I pasur? I bukur? I fuqishëm? Nuk është asnjë nga këto, gratë preferojnë burra “të mirë”. Kjo është zbuluar nga revista “Evolutionary Psochology”, e cila shkruan së altruizmi ndikon në zgjedhjen e partnerit nga gratë. Gjatë një studimi nga shkencëtarët, doli rezultati se gratë preferojnë më shumë një mashkull...
 • Dëshira seksuale tek femra, çfarë të bëjmë kur mungon

  Përse disa gra, në disa momente të jetës së tyre, përjetojnë një moment të rënies së dëshirës seksuale? Për të kuptuar këtë gjendje duhet të nisemi nga rëndësia që kanë hormonet. Ekspertët thonë se që në nisje të pubertetit e deri në menopauzë, janë hormonet ata që janë përgjegjës,...
 • Meta në konferencën e grave parlamentare

  Në Tiranë u zhvillua konferenca rajonale e Grave Parlamentare. Jeta parlamentare, e parë nga këndvështrimi i grave deputete, ishte tema kësaj konferece të organizuar nga Kuvendi i Shqipërisë. Hapjen e diskutimeve dhe shkëmbimit të eksperiancave e përshëndeti kryetari i Kuvendit, Ilir Meta. Ai tha se ndryshimet në kodin elektoral...
 • Nga qelitë e burgut në sallën e Teatrit

  Nga qelitë e burgut 325 dhe 302 të Tiranës në sallën e Teatrit Kombëtar. Shtëpia e Teatrit priti këtë të Mërkurë një publik jo të zakonshëm. Për më shumë se një orë 39 vajza dhe gra të dënura përjetuan lirinë e munguar prej vitesh. Për këto gra u shfaq...
Emisione