Gruevski

 • Maqedonia, me politikë të re ndaj shteteve fqinje

  Vizita e kryeministrit Zoran Zaev në Bullgari dhe ajo e shefit të diplomacisë, Nikolla Dimitrov në Greqi, i ka dhënë shtytje të re raporteve diplomatike të Maqedonisë me këto dy shtete fqinje, me të cilat ajo ka konteste të ndryshme që nga pavarësia e saj. Me Greqinë ka të...
 • Gruevski: Shqiptarët të llogarisin VMRO-në

  sh-kryeministri Nikolla Gruevski, njëherësh kryetar i VMRO DPMNE-së, akuzoi LSDM-në e Zoran Zaevit që tani është në pushtet, se ka krijuar perceptime të qëllimshme se gjoja VMRO-ja është kundër shqiptarëve të Maqedonisë. Në fjalimin me rastin e 27-vjetorit të themelimit të partisë së tij, Gruevski tha se shqiptarët shumë...
 • Gruevski kërkon zgjedhje të parakohshme në tetor

  Një ditë pasi partitë parlamentare vendosën shtyrjen e zgjedhjeve lokale për mesin e muajit tetor, partia e Nikolla Grurvskit, e cila nuk ishte e pranishme në takimin e thirrur nga kryetari i kuvendit Talat Xhaferri, propozon që bashkë me votimet për të zgjedhurit lokalë të zhvillohen edhe zgjedhjet e...
 • Zaev porosi Gruevskit: Koha e uzurpuesve si ty ka mbaruar, s’mund ta ndalosh formimin e Qeverisë

  LSDM-ja përmes një kumtese i është përgjigjur Nikolla Gruevskit, i cili sot kërkoi që sa më parë të mbahen zgjedhjet lokale së bashku me ato parlamentare. Nga LSDM thonë se, Gruevski duhet kuptojë se më shumë se një vit nuk është kryeministër dhe se OBRM-PDUKM-ja për shkak të tij...
 • Pasojat e ngjarjeve të dhunshme në parlamentin maqedonas

  Në Maqedoni, Prokuroria ka refuzuar t’i cilësojë si vepra të rënda sulmet e dhunshme të kohëve të fundit në parlament. Kjo ka nxitur nervozizëm tek një pjesë e partive politike dhe te opinioni më i gjerë, që e shikojnë prokurorinë si vegël të pushtetit në largim. Siç njofton korrespondenti...
 • Gruevski ende ka mundësi të shkaktojë gjakderdhje

  Para 10 vitesh Nikola Gruevski erdhi në pushtet në Maqedoni. Por ajo nga një vend shembullor është shndërruar në një prej shqetësimeve më të mëdha në rajon dhe Evropë. “Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë (FYROM) ka qenë dikur shembull i afrimit të suksesshëm me Bashkimin Evropian. Ndërkohë që tani po...
 • “Gruevski të pranojë humbjen”

  Nënkryetarja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek,  duke komentuar krizën politike dhe ngjarjet e fundit në Kuvendin e Maqedonisë për agjencinë austriake APA, ka thënë se është e gjatë lista e mëkateve të BE-së ndaj Maqedonisë. Mes tjerash ajo ka theksuar mungesën e perspektivës së qartë të BE e cila,...
 • Kryeparlamentari Xhaferri zbulon përgjegjësit e dhunës në Maqedoni

  Kryetari i ri i Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferri deklaroi sot se përgjegjësia kryesore për atë që ndodhi të enjten në Parlamentin e Maqedonisë është e Nikola Gruevskit dhe retorikës së partisë së tij VMRO-DPMNE. Në një intervistë për Info Magazine të Klan Kosovës, Xhaferri tha se për momentin...
 • Gruevski fajëson LSDM-në për situatën në Maqedoni

  Lideri i VMRO DPMNE dhe ish-kryeministri Nikolla Gruevski, në orët e hershme të mëngjesit ka theksuar se VMRO DPMNE nuk ka asnjë lidhje me dhunën e ushtruar, teksa në krahun tjetër fajësoi LSDM-në dhe liderin e saj, Zoran Zaev për situatën në vend. Ai u ka bërë thirrje organeve përkatëse...
 • Fokus: Ivanov përgatit “puç” kundër shumicës së re në Maqedoni

  Presidenti Gjorge Ivanov po përgatit terrenin për shpalljen e gjendjes së luftës dhe arrestimin e siç thuhet, “puçistëve” me në krye liderin e LSDM-së, Zoran Zaev, shkruan javorja “Fokus” në një speciale me titull: Ivanov nga “Jaseni” do të komandojë arrestimin e “puçistëve”. Bëhet fjalë për rezervatin “Jasen” që...
 • Vijon seanca konstitutive, VMRO refuzon të kalojë në pikat kryesore

  Parlamenti i Maqedonisë vijon të tentojë për të 16 herë senaca rradhazi të zgjidhë ngërçin politik, por edhe këtë të premte tentativa ka qenë e pasukseshme. Seanca e sotme konstituive ka vijuar me replika, kundërreplika dhe diskutime të shkurtra procedurale. Tema që ka dominuar në sallen e parlamentit vijon...
 • Protestuesit pro-Gruevskit, kundër BE-së

  Me kërkesën për zgjedhje të reja, qindra mbështetës të Nikola Gruevskit protestuan të martën në mbrëmje në rrugët e Shkupit. Me slogane kundër Bashkimit Evropian, demonstruesit u ndalën para Kuvendit të Maqedonisë, kundër përfshirjes së partive shqiptare në koalicionin qeverisës në Maqedoni. Refuzimi i presidentit për t’u takuar me...
 • Ivanov kërcënon Zaev

  Lidhja social-demokrate vlerëson se presidenti maqedonas Gjorge Ivanov vazhdon me lojërat e rrezikshme të orkestruar nga VMRO-ja e Nikolla Gruevskit, që mund të thellojnë edhe më shumë krizën në vend. Deklarata e presidentit se lideri opozitar, Zoran Zaev ka hyrë në lojëra të rrezikshme dhe se mund të përfundojë...
 • SHBA po përdor shqiptarët për të zgjeruar ndikimin në Ballkan

  Faktori “shqiptar” është kthyer në një instrument për fuqitë perëndimore, me qëllim që të zgjerojnë ndikimin e tyre në Ballkan. Kështu nis shkrimin e saj agjencia ruse e lajmeve “Sputnik”, e cila hedh pretendimin se Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përdorin shqiptarët për të zgjeruar ndikimin e tyre...
 • Gruevski: Në shkëndijë do ta ndezë zjarrin. Maqedonia drejtë kantonizimit

  Shkëndija e hedhur në një shtet mund ta ndezë zjarrin edhe në shtete tjera. Shohim se ka tensione të mëdha në më shumë shtete të rajonit. Do të jetë naive të përjashtohet ndonjë skenarë, por ne nuk duhet të jelojmë të eskaloj situata. Kështu u shpreh lideri i VMRO-së,...
 • Merkel takon Gruevskin

  Lideri i VMRo-DPMNE-së, Nikolal Gruevski bashkë me ministrin e punëve të jashtme Nikolal Popovski kanë realizuar takim me kancelaren gjermane Angela Merkel, në margjina të Kongresit të Partive Popullore Evropiane në Maltë. Informacioni nuk është konfirmuar zyrtarisht, por është plasuar nga disa mediume të afërta me qeverinë VMRO-BDI. Sipas...
 • Gruevski: Po lobojmë për interesat strategjike të shtetit

  Kryetari i VMRO-DPMNEsë, Nikolla Gruevski, i shoqëruar nga disa funksionarë të partisë së tij, ishin pjesëmarrës në kongresin e Partisë Popullore Evropiane që u mbajt në Maltë. Siç informojnë nga VMRO-DPMNE-ja, Gruevski këtë kongres e ka shfrytëzuar për hapjen e takimeve dypalëshe dhe bisedimeve me disa politikanë që janë...
 • Gruevski dhe Zaev vijojnë përplasjet mes tyre

  Vetëm një ditë përpara mbajtjes së seancës konstitutive të parlamentit maqedonas, ku do të zgjidhet edhe kreu i ri i Kuvendit, janë shënuar përplasjet e radhës me dy forcave kryesore politike në Maqedoni. Kreu i VMRO, ka akuzuar në rrjetet sociale Zoran Zaevin e LSDM-së se platforma e partive...
 • Gruevski dhe Ivanov do të përpiqen, por s’do të mund ta ndalin formimin e Qeverisë

  Formimi i Komisionit për Zgjedhje dhe Emërime, emërimi në krye të saj nga radhët e VMRO-DPMNE-së, Ilija Dimovski dhe kandidimi për kryetar të Kuvendit nga radhët e Bashkimit Demokratik për Integrim, Talat Xhaferi, sipas njohësve të çështjeve politike dhe juridike paraqet kompromis i grupeve parlamentare dhe pavarësisht asaj se...
 • Gruevski në prag të takimit me Johannes Hahn

  Nikola Gruevski nuk tërhiqet nga kërkesat e tij për zgjedhje të parakohshme dhe dënimit që i bën platformës se partive shqiptare të Maqedonisë. Ish kryeministri i Maqedonisë, në një interviste për një televizion vendas, deklaroi se do t’i kërkojë komisionerit Johannes Hahn që të dënojë platfomën shqiptare, gjatë vizitës...
PublicitetEmisione