Hashim Thaçi

 • Parlamenti i Kosovës miraton ligjin për ushtrinë

  Kuvendi i Kosovës miratoi projektligjet që i hapin rrugë themelimit të ushtrisë së Kosovës. Si rrallë ndonjëherë, shumica dhe opozita bashkuan votat për tre pr/ligje. 98 vota “Pro” mori projektligji që i hap rrugë shndërrimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri, 96 vota “pro” ai për shërbimin...
 • Macron ndërmjetësues mes Thaçit dhe Vuçiç?

  Dialogu Kosovë – Serbi mund të zhvendoset nga Brukseli drejt Parisit. Mediat serbe shkruajnë se Presidentët Hashim Thaçi e Aleksandër Vuçiç janë ftuar për të dialoguar nga homologu i tyre francez, Emmanuel Macron. Sipas të përditshmes serbe “Danas”, takimi mund të zhvillohet muajin e ardhshëm teksa dy Presidentët janë...
 • Thaçi nuk tërhiqet për Preshevën

  Presidenti kosovar, Hashim Thaçi nuk heq dorë nga mbështetja për idenë e bashkimit të Luginës së Preshevës me Kosovën. Mbështetjen ua rikonfirmoi përfaqësuesve të shoqatës “Medvegja”, gjatë një takimi që pati me ta në Gjenevë. Në një postim në Facebook, Thaçi thotë se vullneti i shqiptarëve të Luginës së...
 • Thaçi në Ujman, opozita proteston në Prishtinë

  Ashtu siç kishte premtuar më herët, Hashim Thaçi vizitoi liqenin e Ujmanit, pranë kufirit Kosovë-Sebi, burimi kryesor energjitik i Kosovës, i pretenduar nga Serbia. Presidenti kosovar zhvilloi një shëtitje me barkë në Ujman dhe tha se u prit mirë nga disa qytetarë të minoritetit serb atje. Pavarësisht tensioneve për...
 • Thaçi: SHBA mbështet demarkacionin kufitar Kosovë – Serbi

  Presidenti kosovar Hashim Thaçi shprehet se ka marrë mbështetjen amerikane për propozimin për korrigjimin e kufirit mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë nga Nju Jorku për RTK, Thaçi sqaron se SHBA mbështet një korrigjim të lehtë të kufirit me Serbinë. Hashim Thaçi, president i Kosovës: SHBA konfirmuan qartë...
 • Përplasjet Thaçi-Haradinaj zhvlerësojnë Kosovën në dialog

  Përplasjet me deklarata të krerëve të institucioneve më të larta të Kosovës, presidentit Hashim Thaçi dhe kryeministrit Ramush Haradinaj, shpërfaqin skajshëm mungesën e një konsensusi të spektrit politik institucional, lidhur me qasjen ndaj dialogut me Serbinë në Bruksel, por edhe rivalitetet e moçme politike, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike në vend....
 • Rama mesazh liderëve të Kosovës: Këtë ta dëgjojë edhe Thaçi edhe Haradinaj…

  Kryeministri Edi Rama i ka bërë thirrje liderëve të Kosovës, Presidentit Hashim Thaçi dhe Kryeministrit Ramush Haradinaj, që të krijojnë një proces, duke nisur edhe nga një konsultim me diasporën shqiptare në Amerikë. “P.sh. një pyetje tjetër dhe këtë ta dëgjojë edhe Hashim Thaçi dhe Ramush Haradinaj, në vend...
 • Thaçi – Haradinajt: Nuk bëhet luftë në studio televizive

  Deklaratës së kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj se kufijtë janë vendosur me luftë dhe vetëm me luftë ndryshojnë, presidenti Hashim Thaçi iu përgjigj jo pa ironi, duke i kujtuar një bashkëluftëtari, se ku zhvillohen betejat.  “Ata që po flasin për luftëra, unë nuk jam t’u i pengu, kush ka...
 • Thaçi garanton Kosovë multietnike

  Frikën e ndërkombëtarëve se ndryshimi i mundshëm i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë do të prodhojë territore etnikisht të pastra, presidenti Hashim Thaçi e ka hedhur poshtë, duke sqaruar se Kosova do të ruajë karakterin multietnik. “Në çdo rast të arritjes së marrëveshjes Kosovë-Serbi ligjërisht obliguese që nënkupton njohjen...
 • Presidenti Thaçi: Pse kërkoj korrigjim të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

  *Nga Hashim Thaçi, President i Kosovës Unë jam i sigurt se në politikën kosovare, tek qytetarët e Kosovës, nuk ka aspak dyshim se ne, si udhëheqës institucionalë të Kosovës, duhet të punojmë bashkë me qëllim që brenda një periudhe sa më të shkurtër kohore, t’i japim fund bisedimeve me...
 • Thaçi: Kritiket pasionantë, të njëjtët e kohës së pavarësisë

  Kundërshtarëve të idesë për korrigjimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, që mund të sillte destabilizim të Ballkanit, presidenti Hashim Thaçi u kujtoi historinë, duke i akuzuar se po ngrejnë një tymnajë të organizuar frike, sikurse gjatë kohës së pavarësisë së Kosovës. Presidenti i Kosovës tha: “Çuditërisht, edhe sot...
 • Berisha in “Opinion”: Kosovo –Serbia border correction, not a European concept

  Former Prime Minister Sali Berisha, invited on the Opinion TV show spoke about the idea of the exchange of territories between Kosovo and Belgrade. According to Berisha, Kosovo President Hashim Thaçi and Edi Rama are part of the project that is originated in Belgrade. Former Prime Minister Sali Berisha...
 • Vuçiç kërkon marrëveshje me çdo kusht

  Aleksandër Vuçiç mohon të ketë diskutuar në rrugë zyrtare, propozimin për korrigjimin e kufijve me homologun kosovar Hashim Thaçi. Në një intervistë për agjencinë e lajmeve “Ruters”, ai thotë se duhet bërë çmos për të arritur një marrëveshje mes Prishtinës dhe Beogradit “Zyrtarisht ende nuk kemi asgjë mbi tryezën...
 • “Territoret”, Sali Berisha: “Argati” i Serbisë po bën pazar me territoret e Kosovës (Video)

  Sali Berisha beson se projekti për shkëmbimin e territoreve mes shtetit kosovar dhe atij serb, është një projekt i Serbisë. Në emisionin “Opinion”, ish-Kryeministri sulmoi Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, të cilin e quajti “argat” që mbron këtë projekt. Berisha thekson se ideja e shkëmbimit të territoreve është një...
 • Thaçi: Vera e ardhshme, kufi për marrëveshjen me Serbinë

  Pavarësisht se e konsideron tepër të vështirë arritjen e një marrëveshjeje me Serbinë, presidenti kosovar Hashim Thaçi e konsideron dialogun aktual me Beogradin si shansin më të mirë që të dy vendet të vijojnë rrugën e integrimit të shpejtë në Bashkimin Europian. “A mund të arrihet kjo marrëveshje? Do...
 • Serbia do ta arrestojë Thaçin nëse shkel në Preshevë

  Kryetari i Kuvendit të Preshevës, ka ftuar nëpërmjet rrjetit social Facebook, Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, që të shkojë për vizitë në këtë qytet në Jug të Serbisë. Kjo nuk ka shkaktuar mikëpritje edhe në Beograd. Derisa liderë të Luginës së Preshevës patën takim tek Presidenti në Prishtinë, ministri...
 • Vuçiç në Kosovë, Thaçi takon Metën në Durrës

  Ndërsa Aleksandër Vuçiç vizitonte Kosovën, homologu i tij Hashim Thaçi ka zhvilluar në Durrës një takim me presidentin shqiptar, Ilir Meta. Në një njoftim të presidencës shqiptare thuhet se Thaçi dhe Meta folën për forcimin e stabilitetit rajonal dhe perspektivës europiane të rajonit që është qëllim i përbashkët. Meta...
 • Vuçiç konfirmon vizitën në Kosovë

  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç do të vizitojë Kosovën këtë të shtunë. Në një konferencë për mediat, Vuçiç përdori disa nga hartat e paraqitura në emisionin “Opinion”, gjatë intervistës së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi me gazetarin Blendi Fevziu, duke thënë se shqiptarët po kërkojnë shumë nga Serbia. Konferencën e...
 • Thaçi e Vuçiç nuk takohen, të ndarë te Mogherini

  U takuan secili më vete me shefen e diplomacisë europiane Federika Mogherini, që ndërmjetëson dialogun mes presidentëve të Kosovës dhe Serbisë. Por Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiç nuk ulën në një tryezë të përbashkët në Bruksel. Ishte presidenti serb që refuzoi takimin tripalësh me zonjën Mogherini me arsyetimin se...
 • OPINION – HASHIM THACI PER KUFIRIN ME SERBINE!

  Të ftuar: Hashim Thaci – Presidenti i Kosovës Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, të enjten, ka folur mbi idenë e tij të korrigjimit të kufijve me Serbinë, një ditë para takimit në Bruksel me Aleksandër Vuçiç. Thaçi u shpreh për emisionin ‘Opinion’, se marrëveshja për korrigjimin e kufijve me...
1 2 3 10
Emisione