hetime

 • Adriatik Llallës i sekuestrohen pasuritë

  3 muaj pas nisjes së hetimeve, ish-Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla i janë sekuestruar disa pasuri. 22 mijë e 50 metra katrorë tokë dhe një apartament banimi në Durrës janë bllokuar me argumentin se janë produkt i aktiviteteve kriminale. Vlera e pronave të sekuestruara sipas njoftimit të prokurorisë është ...
 • PD: Hetim për përmbytjen e Bibliotekës dhe Bashkisë

  Partia Demokratike kërkon hetim për përmbytjen e Bibliotekës Kombëtare dhe Bashkisë së Tiranës. Deputetët Romeo Gurakuqi dhe Hekuran Hoxhalli thanë se kjo situatë erdhi si pasojë e punimeve skandaloze në Sheshin Skënderbej. Sipas tyre megjithëse është kryer 20 milionë euro investim mungon sistemi i shkarkimit të ujërave nëntokësorë. Deputetët...
 • Krimet e Rënda nisin verifikimet për Agron Xhafajn

  Prokuroria e Krimeve të Rënda nis verifikimet për Agron Xhafajn, vëllain e ministrit të brendshëm Fatmir Xhafaj. Verifikimet e prokurorëve kanë nisur kryesisht pas akuzave të Partisë Demokratike se vëllai i ministrit është dënuar në Itali me 7 vjet e 2 muaj burg si bashkëpunëtor në një organizatë kriminale...
 • Dosja “Llalla”/ Ky është Prokurori që do ta hetojë

  Krimet e Rënda kanë regjistruar dosjen “Llalla”. Për fatin e ish-kryeprokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla do të vendosë prokurori Klodian Braho. Braho po zhvillon hetime për katër akuza ndaj ish-kryeprokurorit.  Akuzat që rëndojnë mbi Llallën janë: pastrim parash, shpërdorim detyre,  fshehje pasurie dhe mosdeklarim të parave në kufi. Llalla...
 • Grabitja e postës sekrete, 10 të shoqëruar në polici

  Policia e Durrësit shoqëroi 10 persona lidhur me grabitjen e korrierit të Prokurorisë ditën e djeshme. Të shoqëruarit dyshohen se mund të kenë dijeni mbi autorët që grabitën korrierin e Prokurorisë. Po kështu janë marrë deklarimet e disa dëshmitarëve okularë në vendin e ngjarjes, që kanë rrëfyer rrethanat e...
 • Plagoset gazetarja malazeze, po investigonte korrupsionin në qeveri dhe biznese

  Një gazetare malazeze, e njohur për hetimin e korrupsionit në biznes dhe qeveri, u qëllua dhe u plagos përpara shtëpisë së saj në Podgoricë, të martën vonë, tha policia. “Olivera Llakiç u plagos me plumb në këmbën e saj të djathtë, por jeta e saj nuk është në rrezik”,...
 • Hetimi i policisë për protestën në Rrugën e Kombit/Do të verifikohet edhe plani i masave

  Përveç pamjeve filmike të xhiruara ditën e protestës dhe dëshmive të qytetarëve që morën pjesë në tubimin e 31 Marsit në rrugën e Kombit Prokuroria do të sekuestrojë dhe planin e masave të policisë. Do të verifikohet nëse ky plan është zbatuar me përpikëri nga efektivet që ishin në...
 • Hetim pasuror për ish-drejtorin e Autoritetit Rrugor

  Pasuria e ish-drejtorit të Autoriteti Rrugor Dashamir Xhika do jetë subjekt i një hetimi që është nisur nga prokuroria për Krimet e Rënda krahas hetimit penal.  Ish-numri një i rrugëve akuzohet për korrupsion dhe shpërdorim detyre në ndërtimin e autostradës Tiranë-Elbasan. Dëmi në këtë rast sipas hetimeve të deritanishme...
 • OKB heton raportet për sulmet kimike në Siri

  Ekspertët e Kombeve të Bashkuara për krime lufte, kanë thënë se janë duke hetuar disa raporte për sulmet kimike të supozuara kundër civilëve në qytete siriane të kontrolluara nga rebelët. Njoftimi i sotëm i Komisionit të OKB-së për Hetime të të drejtave të njeriut në Siri, ka thënë se...
 • Goditja e makinës së policisë në Elbasan/ Çështja u kalon sërish Krimeve të Rënda

    Hetimi për përplasjen e disa personave me policinë në hyrje të tregut të Elbasanit, rikthehet sërish në Prokurorinë për Krime të Renda. Prokuroria e Elbasanit ka ridërguar për hetim pranë kësaj Prokurorie aktet për vijimin e hetimeve për Enea Bekteshin dhe Kelmend Xhaferrin. Ata dyshohen se janë përgjegjës...
 • Gjenden sende personale të avokatit të zhdukur

  Mbetet mister zhdukja e avokatit Besnik Muço, ngjarje e denoncuar 10 ditë më parë nga bashkëshortja e tij Rajmonda në Itali dhe i vëllai Viktor Muço në Shqipëri. Mëngjesin e së martës policia gjeti në tragetin e linjës Bari- Durrës, sende personale të tij. Ato janë një çantë të...
 • PS ashpërson reagimet kundër Prokurorisë

  Maxhoranca ka ashpërsuar reagimin e saj ndaj Prokurorisë. Kreu i Komisionit të Ligjeve, socialisti Ulsi Manja e akuzon organin e akuzës se po tenton të mbyllë një nga çështjet më korruptive , atë të privatizimit operatorit të sistemit të shpërndarjes së energjisë. Partia Socialiste duket se sheh shpresë vetëm...
 • Rama: Radarët nuk punojnë, shteti në gjumë!

  Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama ka akuzuar shtetin dhe Prokurorinë se radarët që vëzhgojnë hapësirën detare nuk punojnë dhe askush nuk ka nisur hetimet. Sipas, Ramës ky problem ka dy vite dhe shteti është në gjumë. Deputeti ka kërkuar që Prokuroria të nisë menjëherë hetimet dhe...
 • Punonjës të Hipotekave fshehën pasuritë për disa gjyqtarë dhe prokurorë

  Prokurorë e gjyqtarë dyshohet se po tentojnë të fshehin pasuritë, për të shmangur penalizimet nga Vettingu. Pjesë e këtij procesi ka dyshime se janë bërë edhe punonjës të hipotekave. Televizioni Klan ka arritur të sigurojë një letër konfidenciale që kryeregjistruesja e sapoemëruar, Blerina Doracaj, u ka nisur zyrave vendore...
 • Lëvizjet në administratën shtetërore gjatë zgjedhjeve, Mandia: Portokolli i kryeministrisë mbajti peng hetimet

  3600 lëvizje të burimeve njerëzore në administratën tatimore gjatë periudhës zgjedhore 25 maj-22 qershor do të kalojnë në sitën e Prokurorisë. Sipas zyrës së ish-zv/kryeministres, Ledina Mandia zyra e protokollit të kryeministrisë u ka hapur rrugë hetimeve të mëtejshme, duke e dërguar materialin pranë organit të akuzës. Zyra e...
 • Vrasja e Renato Omerit në Vlorë, asnjë nga dëshmitë nuk shërben për zbardhjen e krimit

  Policia e Vlorës nuk ka mundur të marrë ende një dëshmi të qartë të personit, i cili ka qenë në shoqërinë e Renato Omerit natën e vrasjes së tij. Ai mësohet se ka marrëdhënie shoqërore me viktimën, por me dëshminë e tij nuk i ka ndihmuar hetuesit. Ai ka...
 • Shtohet misteri për dy të humburit  

  Një ditë pasi policia e Vlorës shpalli të humbur biznesmenin Adriano Jaho dhe ndihmësin e tij Ariseld Maze, shtohet misteri mbi zhdukjen e tyre. Familjarët deklaruan se Jaho dhe Maze ishin nisur në 3 korrik drejt Durrësit për të marrë nga servisi skafin e biznesmenit dhe se kontakti i...
 • Përdorimi i parave në zgjedhje, hetime për tërheqjen e shumave të mëdha nga bankat

  Task Forca e ngritur për monitorimin e zgjedhjeve ka nisur një hetim për tërheqjen e shumave të mëdha monetare gjatë muajit Maj 2017 në bankat e nivelit të dytë. Sipas njoftimit, të bërë publik nga zyra për shtyp e zv/kryeministres, Ledina Mandia Task-Forca kërkoi nga Drejtoria e Parandalimit dhe...
 • Vrasja në Sukth, RENEA kontrolle në Shijak e Durrës

  Katër ditë pas vrasjes se dyfishte te ndodhur ne rrugën dytësore Vorë- Sukth, policia e Durrësit dhe e Shijakut kanë kryer një seri kontrollesh dhe verifikimesh për llogari të hetimit që lidhet me vrasjen e Ervin Dalipajt dhe Juxhin Dautit. Operacioni i policisë lokale është mbështetur edhe nga Forcat...
 • Detaje të reja për vrasjen e ish –drejtorit të policisë së Vlorës

  Policia e Tiranës la të lirë vëllezërit e Agim Dakës, të shoqëruar pas vrasjes së ish –drejtorit të policisë së Vlorës, Artan Cuku. Agim Daka u vra me pistoletën e Cukut në zyrën e tij kur ishte shef i komisariatit numër 4 në Tiranë, në vitin 2005. Por dy...
Emisione