Indonezi

 • Zemërimi i banorëve, vrasin 292 krokodilë

  Pas vdekjes së një personi si pasojë e sulmit të një krokodili, banorët e një rajoni kanë vrarë 292 krokodilë që ndodheshin në fermë në Indonezi. Sipas lajmit të gazetës “Kompas”, 48 vjeçari Sugito nga rajoni Sorong i provincës Papua Perëndimore ka humbur jetën si pasojë e sulmeve të...
 • U ‘mbyt’ 18 muaj më parë, gruaja shfaqet e gjallë në mes të plazhit

  Gjë grua e cila besohej se ishte mbytur në det 18 muaj më parë, por që trupi nuk iu ishte gjetur kurrë, u shfaq shëndoshë e mirë në një plazh të Indonezisë, e veshur me të njëjtat rroba me të cilat ishte zhdukur. Sipas asaj që shkruan e përditshmja...
 • Tragjedia në Indonezi, shkon në 190 numri i të humburve

  Më shumë se 190 persona mendohet se kanë humbur pas fatkeqësisë së ndodhur në liqenin Toba, në ishullin indonezian të Sumatrës. Liqeni Toba, liqeni më i madh vullkanik në botë, ishte i mbushur me turistë që festonin Bajramin kur trageti u mbyt në mot të keq. Shumë viktima mendohet të...
 • Video: Nëna në arkivol i merr jetën djalit

  Një fjalë popullore thotë, kur të vijnë të këqijat hapi derën… I tillë mund të quhet edhe ky incident i ndodhur në Indonezi, ku arkivoli ra nga lartësia duke zënë poshtë një 40-vjeçar. Samen Kondorura sëbashku me burra të tjerë po ngrinin arkivolin e nënës së tij në një...
 • Çajnë barkun e pitonit, banorët e fshatit përballen me një skenë horror

  Nuk kanë asnjë ndryshim me një film horror pamjet e publikuara në internet të nënës së dy fëmijëve, e cila u gjet brenda barkut të një pitoni 8 metra të gjatë. Banorët e zonës në Sulawesi të Indonezisë u tmerruan kur, pasi çanë barkun e gjarprit gjigand, gjetën trupin...
 • 2 sulme me bombë në 24 orë

  Një sulm vetëvrasës me bombë në një stacion policie në qytetin indonezian Surabaya, u krye këtë të hënë nga një familje prej pesë anëtarësh, të cilët lëviznin në dy motoçikleta. Sipas BBC, gjashtë civilë dhe katër policë mbetën të plagosur. Ngjarja vjen pasi një familje tjetër kreu sulme me bomba...
 • 9 të vdekur nga bombat në kisha

  Nëntë persona janë vrarë dhe 40 të tjerë janë plagosur nga sulmet vetëvrasëse në 3 kisha në Surabaya, qyteti i dytë më i madh në Indonezi. Shpërthimet ndodhën brenda pak minutave kur kamikazët sulmuan kisha me bomba. Deri tani asnjë grup terrorist nuk ka marrë përsipër sulmet vdekjeprurëse. Agjencia...
 • Foto/ 10 vjeçari që peshonte 190 kg, shikojeni si është sot

  Ishte vetëm 10 vjeç dhe peshonte 190 kilogramë. Arya Permana, nga Karawang në West Java, Indonezi, sot 12 vjeç ka humbur gjysmën e peshës dhe më në fund mund  të shkojë në shkollë dhe të luajë me shokët e tij. Ai luftoi shumë për të humbur peshën e tij,...
 • Trukimi i ndeshjeve nga Skënderbeu

  Prokuroria e Tiranës ka pezulluar hetimet per ekipin e Skënderbeut i cili po hetohet për trukimin e disa ndeshjeve. Burime nga akuza e kryeqytetit konfirmuan për Tv Klan se janë dërguar tre letër porosi drejt Irlandës, Indonezisë dhe Filipineve. Por asnjë nga këto vende nuk i ka kthyer pergjigje...
 • Tërmete të njëpasnjëshme në Indonezi, lëshohet paralajmërimi për cunami

  Tërmete të njëpasnjëshme kanë goditur pjesën perëndimore të Indonezisë gjatë mbrëmjes së djeshme. Tërmeti i parë që goditi vendin ishte me magnitudë 4.5 në një thellësi prej 50 kilometra. Dyzet (40) minuta më vonë një tërmet i dytë 7.3 ballë goditi përsëri në një thellësi prej 105 kilometra. Një...
 • Lëkundje të forta tërmeti në Indonezi

  Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6,5 tronditi kryeqytetin indonezian Jakarta dhe qytete të tjera në ishullin më të populluar të vendit, Java. Paraprakisht dyshohet për disa viktima.  The Independent shkruan se ka raportime për ndërtesa të shkatërruara dhe autoritetet kanë publikuar një paralajmërim për cunami përgjatë vijës bregdetare...
 • Frikë nga shpërthimi i vullkanit, nis evakuimi i banorëve

  Rreth 100 mijë banorë në ishullin Bali të Indonezisë janë urdhëruar që të evakuohen nga frika e shpërthimit të vullkanit në malin Agung. Autoritetet indoneziane kanë shpallur nivelin më të lartë të gjendjes së emergjencës dhe kanë zgjeruar rrezen e zonës së rrezikut nga vullkani. Aeroporti i ishullit është...
 • Tërmet i fuqishëm në Indonezi

  Një tërmet i fortë me magnitudë 6 ka goditur ishujt Molucca të Indonezisë, sipas Institutit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Tërmeti ka rënë në një thellësi prej 110 kilometër, rreth 38 km në perëndim të Ambonit. Deri tani nuk ka raportime për persona të lënduar apo dëme...
 • Shpërthen fabrika e fishekzjarreve në Indonezi, 39 viktima

  Të paktën 39 persona humbën jetën dhe dhjetëra të tjerë u plagosën në një fabrikë fishekzjarrësh në Indonezi. Autoritetet vendase njoftuan se në fabrikën punonin mbi 100 persona. Të lënduarit u dërguan në spital për probleme me frymëmarrjen. Nuk bëhet i ditur se cili ishte shkaku i shpërthimit. Forcat...
 • Tërmet i fuqishëm 6.7 ballë

  Një tërmet i fortë me magnitudë 6.7 goditi brigjet e Indonezisë lindore ditën e martë. Lajmi është bërë i ditur nga sizmologët, të cilët kanë thënë se nuk ka pasur asnjë paralajmërim për tsunami. Mësohet se fatmirësisht tërmeti nuk ka pasur dëme në viktima. Tërmeti goditi provincën lindore Nusa...
 • Video/ Të qeshura me lot, Putin nuk përmbahet

  Presidenti rus Vladimir Putin nuk ka mundur të mbajë dot të qeshurën kur një nga ministrat e tij të kabinetit propozoi eksportimin e mishit të derrit në Indonezi, një vend me shumicë myslimane. The Jakarta Post shkruan se Putin shpërtheu në të qeshura pasi ministri rus i Bujqësisë, Aleksandër...
 • Vullkani në prag të shpërthimit, evakuohen mbi 42 mijë banorë

  Më shumë se 42 000 persona janë evakuuar nga shtëpitë e tyre pranë një vullkani në Bali të Indonezisë, sipas Kryqit të Kuq, pasi autoritetet janë të shqetësuar se ai mund të shpërthejë. Ditët e fundit, në zonën përreth malit Agung ka patur qindra raste të dridhjeve të tokës,...
 • Vdes 16 vjeçari, arsyeja shokuese

  Një 16-vjeçar, thuhet se u vra nga një krokodil, ndërsa po notonte në grykërredhjen e lumit Maura Jawa në Indonezi të premten. Dëshmitarët thanë se kishin parë një zbutës krokodilësh i njohur si Suprianto, të tërhiqej nga një krokodil në thellësi të lumit, ndërsa po kërkonte trupin e adoleshentit,...
 • Tërmet i fuqishëm 6.2 ballë në Indonezi

  Një tërmet i fuqishëm ka goditur Indonezinë, duke shkaktuar panik të banorët. Tërmeti ka qenë me magnitudë 6.2 dhe lëkundjet kanë qenë aq të forta sa u ndjenë deri në Singapor dhe Kuala Lumpur. Tërmeti ka rënë në një thellësi 10 km, ndërsa nuk ka raportime për të lënduar...
 • Tërmet i fuqishëm në ishullin Sumatra

  Një tërmet i fuqishëm sot herët në mëngjes e ka goditur bregdetin e ishullit, Sumatra, në Indonezi. Raportohet se dridhja është ndjerë në Singapor, që është qindra kilometra larg, me ç’rast është shkaktuar panik. Vëzhgimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara ka raportuar se tërmeti me intensitet 6.4 shkallë, e...
Emisione