Interviste

 • Berisha: Banka e Shqipërisë të thotë të vërtetën për rënien e Euros

  Ish-Kryeministri Sali Berisha flet me shqetësim për rënien e monedhës së përbashkët europiane , e cila javën që lamë pas njohu nivelin më të ulët të 10 viteve të fundit, 126.8 lekë, duke shënuar një rekord të ri. Ai thotë se pas zhvlerësimit të euros qëndrojnë paratë e kanabisit,...
 • Emmanuel Macron: Europa është fati ynë

  Bashkimi Europian duhet të shpëtojë rendin multilateral, që po vihet në pikëpyetje nga SHBA, kërkon presidenti francez, Macron në intervistë me Deutsche Wellen dhe ARD. Ishte intervista e parë me një televizion gjerman.  Zyra e shtypit në pallatin Elysee ishte kujdesur që për presidentin francez të qëndronte gati një...
 • Zogaj: Kritikët janë vlerë, Basha të reflektojë me akte jo me ftesa

  Preç Zogaj një ndër kandidatët e Partisë Demokratike për qarkun e Lezhës në zgjedhjet e 25 Qershorit e sheh mendimin ndryshe si një vlerë të shtuar, ndaj dhe i sugjeron Lulzim Bashës të reflektojë me akte përtej ftesave drejtuar kritikëve. “Duhen trajtuar si vlerë sepse duhet dialog me kritikët,...
 • Rama: Për Tahirin duhen prova

  Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria e tij është distancuar nga ish-ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri i dyshuar për lidhje me trafikun e drogës dhe se e ka lënë në dorën e drejtësisë këtë çështje. Në një intervistë për gazetën gjermane “Die Welt” kryeministri nënvizon se  dyshimet ndaj një...
 • Patozi: Basha të bëjë transparencë për kontratat e lobimit

  Edhe brenda Partisë Demokratike, kryetarit Lulzim Basha i kërkohen sqarime për dyshimet e ngritura nga mediat ndërkombëtare, si revista amerikane “Mother Jones” dhe artikujt e publikuar në “New York Times” dhe “Zëri i Amerikës”, në lidhje pagesat e bëra nga një kompani offshore me pronarë rusë, për lobim në...
 • Juncker Ballkanit Perёndimor: Nuk ka prespektivë për të rinjtë, ata po largohen drejt BE

  Nё intervistё pёr DW nё kuadrin e turit tё vizitave nё vendet e Ballkanit Perёndimor, kryetari i Komisionit tё BE-sё Jean-Claude Juncker, thekson nevojёn e njё perspektive tё sigurtё europiane pёr kёto vende. Lidhur me njё kalendar tё mundshёm negociatash dhe antarёsimi tё vendeve tё Ballkanit Perёndimor nё BE,...
 • Flet Shkëlzen Berisha: Rihapja e hetimeve për CEZ, shashkë politike e Edi Ramës

  Shkëlzen Berisha flet për herë të parë për rihapjen e hetimeve për privatizimin e Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes nga kompania ÇEZ dhe thirrjen e tij për të dëshmuar në Prokurori, si person që ka dijeni për çështjen. Në një intervistë për Tv Klan ai thotë se ky veprim...
 • Haradinaj flet për vizën amerikane dhe pasaportën shqiptare

  Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj e cilëson të drejtë zhbërjen e Gjykatës Speciale në Kosovë. Në një intervistë për Televizionin Klan, Haradinaj thotë se pavarësisht pozicionit të forcës politike që ai përfaqëson, si kryetar i qeverisë do të respektojë vendimarrjen e parlamentit. Ramush Haradinaj: “Pozicioni im dhe i subjektit...
 • Projekti “1 miliardë dollarë”/ Guvernatori Sejko: Bankat duhet të verifikojnë çdo detaj

  Në një kohë kur institucionet e huaja Financiare ndërkombëtare kërkojnë  verifikim të projektit “1 miliardë dollarë”, Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Genti Sejko thotë se sektori bankar do të marrë në analizë të gjitha projektet që do të kreditojë.  Në një intervsitë për Klan Plus, Sejko thekson se sfidë...
 • Çështja “Tahiri”/ Hoyt Brian Yee: Askush nuk duhet të jetë mbi ligjin

  Zëvendësndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee, i cili ndodhet në Prishtinë, ku u takua me krerët e lartë të shtetit të Kosovës, në një intervistë për Zërin e Amerikës foli dhe për çështjen “Tahiri”. Yee tha se ligji duhet të jetë i zbatueshëm për të gjithë njësoj,...
 • Balliu për mediat spanjolle: Ndihem mirë te Shqipëria

  Gjatë një interviste për një radio spanjolle, futbollisti katalan i kombëtares shqiptare Ivan Balliu, është thumbuar nga gazetarët që duke qenë se nuk ka debutuar me kombëtaren shqiptare, të dezertojë kuqezinjtë për skuadrën e Lopetegui. Balliu: Jo, jo, tashmë jam këtu. E vërteta është që i jam mirënjohës Federatës...
 • Thaçi: Partneriteti i Kosovës me SHBA, strategjik dhe i përjetshëm

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, ka folur për takimin e tij me zv/Presidentin e SHBA Mike Pence. Thaçi thotë se me zv/Presidentin biseduan për konsolodimin e shtetit të Kosovës dhe dialogun që po zhvillohet me Serbinë. Zëri i Amerikës: Zoti Thaçi! A...
 • Video/ Meta: Zgjedhjet nuk do t’i influencojnë negativisht raportet Gjermani-Shqipëri

  “Zbatimi i drejtë i procesit të Vettingut do të sjellë një rritje të besimit në sistemin e drejtësisë në Shqipëri. Forcimi i ligjit do të sjellë edhe më tepër garanci për investitorët e huaj dhe ata vendas”, deklaron në intervistë për DW, presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, i cili...
 • Intervista/ Meta: Evropa është mjeti kundërveprues ndaj minës ballkanike

  Shqipëria në udhëkryqin e reformave dhe stabilitetit në lidhje me anëtarësimin e dëshiruar në Bashkimin Evropian, sfidat e përbashkëta me Italinë duke filluar nga kontrolli i emigracionit të paligjshëm, anëtarsimin në Bashkimin Evropian si perspektiva e vetme për të shmangur kthimin e konflikteve etnike të së kaluarës ne Ballkan....
 • Berisha flet hapur kundër “listës Basha”

  Pak ditë pasi iu desh të përballej vete me prurjet e reja në grupin parlamentar të Partisë Demokratike, Sali Berisha flet hapur kundër listës me të cilën konkurroi dhe humbi zgjedhjet Lulzim Basha. Në emisionin “Fakt’ të gazetarit Çim Peka, lideri historik i Partisë Demokratike ka folur për një...
 • Albin Kurti: Gjërat që na bashkojnë e na ndajnë me LDK-në

  Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeministër të Kosovës, Albin Kurti, thotë se problemet e partisë së tij me LDK-në janë “të tejkalueshme” dhe ato lidhen kryesisht me bashkëpunimin e kësaj të fundit me PDK-në gjatë mandatit të kaluar qeverisës. Në një intervistë për gazetën Jeta në Kosovë, Kurti tha...
 • Brigitte Macron jep intervistën e parë

  Bashkëshortja e Presidentit francez Emmanuel Macron, ka folur për herë të parë për debatin publik mbi rolin e saj si zonjë e parë e Francës dhe jetën në pallatin Elize. Brigitte tregon edhe defektet e bashkëshortit në një intervistë për Elle. Brigitte Macron ka vendosur të flasë për herë...
 • Hoyt Yee: Kryeministri Rama të vendosë nëse do të pranojë në qeveri anëtarë nga opozita

  Zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit thotë se pas zgjedhjeve në Shqipëri, Shtetet e Bashkuara presin nga qeveria e re të vazhdojë punën me reformat. Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit Hoyt Brian Yee bëri thirrje në një intervistë për Zërin e Amerikës, për vazhdimin e bashkëpunimit mes shumicës...
 • Erdogan: Turqit nuk e duan BE-në

  Turqia nuk e kërkon me çdo kusht anëtarësimin në Bashkimin Europian, madje për të do të ishte shumë më mirë nëse BE nuk do t’i humbiste më shumë kohë. Me ton të ashpër, presidenti turk Rexhep Taip Erdogan u përgjigj pyetjeve të gazetares, Zeinab Badawi  në emisionin Hard Talk...
 • Patozi nis takimet në bazën e PD

  Ish-nënkryetari i Partisë Demokratike, Astrit Patozi ka paralajmëruar nga emisioni “5 pyetjet nga Babaramo” nisjen e një turi takimesh me demokratët në bazë, për të ndalur atë që ai e cilëson farsë elektorale në zgjedhjet për kreun e ri të partisë.  “Ne nuk pranojmë të kemi një mbret për...
Emisione