Irak

 • Fotoja që shkaktoi “tërmet”

  Ndërsa garueset për Miss Universe 2017 mblidhen në Las Vegas, nuk është e çuditshme që shumë prej tyre të përfitojnë nga rasti për të bërë një foto së bashku. Sidoqoftë, kur Miss Iraku, Sarah Eedan postoi një selfie me Miss Izraelin, Adar Gandelsman, kanë qenë të panumërta dhe të...
 • Në bordin e jahteve luksoze, mënyra e re për të emigruar drejt Europës

  Kur emigrantët zbritën nga jahti i tyre në ishullin e vogël italian të Liparit muajin e kaluar, nuk kishte kuptim të përziheshe me turmën. “Është e lehtë të shohësh një grup sirianësh dhe irakianësh të veshur me rroba firmato Dolce & Gabbana, të cilët po përdorin telefonat e tyre...
 • Irani apel për ndihme pas tërmetit

  Ka arritur në 540 bilanci i të vdekurve dhe mbi 8 mijë, ai i të plagosurve nga tërmeti shkatërrimtar që tronditi natën e të dielës, rajonet kufitare mes Iranit dhe Irakut. Ekipet e emergjencës vijojnë të kërkojnë për të mbijetuar nën rrënoja. Por qeveria iraniane po përballet me vështirësinë...
 • Rëndohet bilanci i termetit në kufirin Iran-Irak, mbi 400 viktima

  Vijon të rritet bilanci i viktimave nga tërmeti i fuqishëm që goditi vargmalet që ndajnë Iranin dhe Irakun. Aktualisht numërohen të paktën 407 të vdekur e mbi 7 mijë të plagosur. Irani ishte vendi më i dëmtuar nga tronditjet e forta të tokës. Pjesa më e madhe e viktimave...
 • Mbi 330 viktima e me mijëra të plagosur nga tërmeti në Iran dhe Irak

  Përditësuar/ Mbi 330 të vdekur e me mijëra të plagosur është bilanci tragjik i deritanishëm i lëkundjeve të forta të tokës, që tronditën zonën kufitare mes Iranit e Irakut. Lëkundje, që arritën një magnitudë 7.2 të shkallës Rihter, sipas matjeve të Institutit Amerikan të Gjeologjikës. Vetëm në Iran konfirmohen deri...
 • Irak, ushtria merr kontrollin ndaj një qyteti dhe disa fshatrave

  Forcat e Irakut e kanë rimarrë kontrollin ndaj një qyteti dhe disa fshatrave të okupuara nga grupi ekstremist, Shteti Islamik (IS), në të njejtën ditë kur aktivistët opozitarë sirianë thanë se IS-i e ka rimarrë kontrollin në qytetin Al-Bukamal në Siri, pas luftimeve të ashpra me trupat qeveritare. Komandanti...
 • Vritet një ushtar amerikan në Afganistan

  Një ushtar amerikan ka njoftuar se një anëtar i shërbimit amerikan ka vdekur si rezultat i plagëve të marra në provincën lindore të Logarit. Në një deklaratë, gjenerali John Nicholson, komandant i operacionit ushtarak në Afganistan, nuk e ka identifikuar viktimën dhe nuk ka dhënë detaje të operacionit të...
 • ISIS humb kontrollin e dy qyteteve të rëndësishme

  Të premten grupi Shteti Islamik u dëbua nga dy qytetet e fundit kryesorë që kishte nën kontroll, përgjatë kufirit siriano-irakian, pas sulmeve të forcave në të dy anët e kufirit, pranë Luginës së Eufratit. Forcat siriane e filluan sulmin ndaj Deir Ezzor-it në shtator, pasi qyteti kishte qenë nën...
 • Tension në Irak: Synojnë fushat me naftë

  Disa përplasje mes forcave ushtarake të Irakut dhe atyre kurde janë raportuar nga mediat ndërkombëtare, pasi Bagdadi dërgoi trupa ushtarake drejt disa zonave që jetohen nga kurdët në provincën Kirkuk. Qeveria irakene ka deklaruar se ka nisur një operacion që të sigurojë bazat dhe repartet federale. Por, zyrtarët kurdë...
 • Ofensiva ushtarake kundër ISIS, Iraku dhe aleatët rimarrin një qytet të rëndësishëm

  Forcat ushtarake të Irakut kanë rimarrë qytetin e Hawija-s, i cili ishte nën kontrollin e ISIS. Shteti Islamik e kishte vënë nën kontroll këtë qytet që prej vitit 2014. Sipas raporteve të autoriteteve vendase irakene në momentin që do të bien edhe zonat e tjera përreth që ka në...
 • Kurdët  i thonë “Po” shkëputjes nga Iraku

  Një fitore e madhe e votës ‘PO’ pritet të konfirmohet pas referendumit për pavarësinë e kurdëve të Irakut që u zhvillua një ditë më parë në rajonin e Kurdistanit. Votimet u mbajtën  në tre provincat që përbëjnë rajonin, me një pjesëmarrje prej 72%, sipas Komisionit Zgjedhor. Kurdët thonë se...
 • Zbulohet në Irak qyteti i lashtë 2000 vjeçar

  Arkeologët në Irak kanë zbuluar një qytet që ka humbur më shumë se 2.000 vjet më parë, nëpërmjet fotografive me dron. Qalatga Darband, që besohet të jetë themeluar në vitin 331 para Krishtit nga Aleksandri i Madh, u zbulua nga një grup arkeologësh irakianë dhe britanikë të udhëhequr nga...
 • Kërcënon Erdogan: Ushtrinë e kemi në kufi!

  Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka kërcënuar zonën autonome të Kurdistanit në Irak, se një natë ushtria turke mund t’u “shkojë befas” nëse vazhdojnë me planin e tyre për të shpallur pavarësinë pas referendumit. Për këtë Erdogan solli edhe shembullin e Sirisë, kur një mesnatë gushtin e vitit 2016,...
 • Kurdët sfidojnë Irakun, Turqinë dhe Iranin. Prag Lufte?

  Kurdët e zonës autonome të Kurdistanit në Irakun Verior janë të vendosur të shkojnë në referendum për pavarësi më 25 Shtator. Pavarësisht thirrjeve dhe kërcënimeve për pasoja të rënda nga Iraku, Turqia dhe Irani, shtete të cilat kanë popullsi të madhe kurde në territoret e tyre, lideri i Kurdistanit...
 • Iraku sulm ushtarak për largimin e ISIS

  Iraku ka nisur një ofensivë ushtarake për të larguar militantët e Shtetit Islamik nga Hawija, një nga dy zonat në vend e cila mbahet akoma nga xhihadistët. Kryeministri i vendit, Haider al-Abadi tha se sulmi në qytetin Hawija që ndodhet 220 km në veri të Bagdadit filloi që në...
 • Rusia mbështet pavarësinë e Kurdistanit

  25 shtatorin e ardhshëm kurdët e Irakut kanë thirrur referendum për pavarësi nga Bagdadi zyrtar, duke ngjallur mjaft reagime nga fuqitë e mëdha. Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Bashkimi Europian, Turqia dhe Irani kundërshtojnë shkëputjen e kurdëve nga Iraku. Uashingtoni në një deklaratë për shtyp e cilësoi referendumin si...
 • ISIS bën masakër, 50 të vdekur nga dy sulme

  Të paktën 50 persona janë vrarë nga dy sulme në jug të Irakut. Në sulmin e parë, një kamikaz shpërtheu jelekun me eksploziv që mbante të veshur, ndërsa persona të armatosur hapën zjarr brenda një restoranti në Nasiriya. Menjëherë pas kësaj, një makinë bombë shpërtheu në një pikë kontrolli...
 • Temperaturat ekstreme, qeveria urdhëron ditë pushimi

  Kryeministri i Irakut, Haider al – Abadi ka urdhëruar të gjithë stafin e qeverisë që ta marrë ditën e enjte pushim, për shkak të temperaturave të larta. Meteorologët parashikojnë që temperaturat të arrijnë deri në 50 gradë në kryeqytetin Bagdad, orët e pasdites. Temperaturat e larta pritet të prekin gjithashtu...
 • Video/ E mbijetuara: Jam përdhunuar çdo ditë për 6 muaj

  Në vitin 2014, luftëtarët e grupit terrorist “Shteti Islamik” vunë në shënjestër yazidët, një grup etnik kurd në veri të Irakut. Ata vranë burrat dhe kapën gratë e fëmijët. Ekhlas në atë kohë ishte 14 vjeç dhe u përpoq të shpëtonte duke kaluar malin Sinjar, por ajo nuk ishte...
 • Erdogan kundërshton referendumin e kurdëve në Irak

  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se është shumë e rëndësishme që Iraku të mbetet vend i bashkuar dhe se referendumi i planifikuar i kurdëve për pavarësi nuk duhet të mbahet. Autoritetet në rajonin kurd të Irakut kanë planifikuar të mbajnë referendumin për pavarësi më 25 shtator dhe...
Publicitet
Emisione