Iran

 • Video/ Nëna flijohet për fëmijën

  Në videon më poshtë tregohet momenti kur punonjësit e shpëtimit nxjerrin nga krahët e një nëne të vdekur, një fëmijë, pasi ajo flijoi veten për ta mbrojtur atë nga tërmeti që vrau me shumë se 400 në kufirin Iran – Irak. Gruaja u gjet duke mbajtur fëmijën në rrënojat...
 • Irani apel për ndihme pas tërmetit

  Ka arritur në 540 bilanci i të vdekurve dhe mbi 8 mijë, ai i të plagosurve nga tërmeti shkatërrimtar që tronditi natën e të dielës, rajonet kufitare mes Iranit dhe Irakut. Ekipet e emergjencës vijojnë të kërkojnë për të mbijetuar nën rrënoja. Por qeveria iraniane po përballet me vështirësinë...
 • Rëndohet bilanci i termetit në kufirin Iran-Irak, mbi 400 viktima

  Vijon të rritet bilanci i viktimave nga tërmeti i fuqishëm që goditi vargmalet që ndajnë Iranin dhe Irakun. Aktualisht numërohen të paktën 407 të vdekur e mbi 7 mijë të plagosur. Irani ishte vendi më i dëmtuar nga tronditjet e forta të tokës. Pjesa më e madhe e viktimave...
 • Mbi 330 viktima e me mijëra të plagosur nga tërmeti në Iran dhe Irak

  Përditësuar/ Mbi 330 të vdekur e me mijëra të plagosur është bilanci tragjik i deritanishëm i lëkundjeve të forta të tokës, që tronditën zonën kufitare mes Iranit e Irakut. Lëkundje, që arritën një magnitudë 7.2 të shkallës Rihter, sipas matjeve të Institutit Amerikan të Gjeologjikës. Vetëm në Iran konfirmohen deri...
 • Frika nga komploti, dorëhiqet kryeministri

  Kryeministri i Republikës Libaneze ka dhënë dorëheqjen. Ai ka deklaruar se ndihet i kërcënuar nga një komplot i mundshëm vrasjeje. Në një deklaratë për media në Arabinë Saudite, Saad Al Hariri kritikoi ashpër Iranin, duke e akuzuar për politikat që sipas tij, po shkatërrojnë shumë shtete duke përfshirë dhe...
 • Tillerson: Irani po respekton marrëveshjen, por Trump dëshiron të ndreqë mangësitë

  Sekretari amerikan i Shtetit Rex Tillerson e pranoi sot se Irani “teknikisht po respekton” marrëveshjen ndërkombëtare për frenimin e zhvillimit të armëve bërthamore, por tha se Presidenti Donald Trump kërkon të zbatojë një “stategji më të plotë” për të rregulluar ato që udhëheqësi amerikan i shikon si të meta...
 • BE reagon ndaj Trump: Marrëveshja bërthamore me Iranin po funksionon

  Bashkimi Europian ka reaguar në lidhje me qëndrimin e Donald Trump për të mos rimbajtur marrëveshjen bërthamore me Iranin. “Marrëveshja bërthamore me Iranin po funksionon shumë mirë dhe vazhdon që ta ndalojë vendin që të zhvillojë armët atomike”, tha shefja e politikës së jashtme për BE-në, Federica Mogherini. Mogherini tha se asnjë...
 • Trump anulon marrëveshjen me Iranin: Financon terrorizmin

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë thuajse jashtë marrëveshjes bërthamore me Iranin. Përmes një deklarate për shtyp, presidenti Trump anuloi zgjatjen e ujdisë për denuklearizimin e Iranit, të cilin e quajti një regjim fanatik. “Teherani  financon terrorizmin dhe ne nuk mund të lejojmë që të ketë një bombë atomike....
 • Irani kërcënon SHBA-të me sulme raketore, nëse vendosen sanksione

  Shefi i Gardës Revolucionare të Iranit, Mohammad Ali Jafari, ka sugjeeruar se forcat ushtarake të Shteteve të Bashkuara në Lindjen e Mesme, mund të jenë në rrezik nga sulmet raketore iraniane, nëse imponohen sanksione të reja kundër Iranit. Agjencia zyrtare iraniane e lajmeve, IRNA, sot ka raportuar se gjenerali...
 • Trump gati për t’u tërhequr nga marrëveshja bërthamore me Iranin

    Sipas “Uashington Post’, presidenti amerikan Donald Trump është gati për tu tërhequr nga marrëveshja bërthamore me Iranin. Sipas tij Teherani ndihmon terroristët dhe nuk e respekton marrëveshjen në fjalë. tërheqja mund të ndodhë javën e ardhshme Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump do të deklarojë...
 • Irani, sytë nga Europa

  Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif mendon se SHBA do të heqë dorë nga marrëveshja që kufizon aktivitetet bërthamore të vendit të tij. Por, Zarif tha gjithashtu që shpreson që të jetë Europa ajo që do të mbajë gjallë marrëveshjen. Trump në fjalimin që mbajti në OKB këtë...
 • Kërcënon Erdogan: Ushtrinë e kemi në kufi!

  Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka kërcënuar zonën autonome të Kurdistanit në Irak, se një natë ushtria turke mund t’u “shkojë befas” nëse vazhdojnë me planin e tyre për të shpallur pavarësinë pas referendumit. Për këtë Erdogan solli edhe shembullin e Sirisë, kur një mesnatë gushtin e vitit 2016,...
 • Kurdët sfidojnë Irakun, Turqinë dhe Iranin. Prag Lufte?

  Kurdët e zonës autonome të Kurdistanit në Irakun Verior janë të vendosur të shkojnë në referendum për pavarësi më 25 Shtator. Pavarësisht thirrjeve dhe kërcënimeve për pasoja të rënda nga Iraku, Turqia dhe Irani, shtete të cilat kanë popullsi të madhe kurde në territoret e tyre, lideri i Kurdistanit...
 • Pas Koresë së Veriut, edhe Irani kërcënon SHBA-të

  Pas kërcënimeve të Koresë së Veriut dhe liderit Kim Jong Un, ishte lideri Suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, që paralajmëroi kundër çdo “lëvizjeje të gabuar” nga ana e Trumpit për marrëveshjen bërthamore me Iranin.  “Çdo lëvizje e gabuar nga regjimi autoritar (në lidhje me marrëveshjen bërthamore) do të...
 • Trump shmang përplasjen me Iranin

  Presidenti amerikan duket se do të tërhiqet nga një tjetër premtim elektoral. Ndryshe nga sa kishte deklaruar se do të prishte marrëveshjen për programin bërthamor të Iranit, Donald Trump nuk avancoi me sanksione ndaj Teheranit, siç ishte rënë dakort në marrëvëshjen e firmosur nga Obama. Për New York Times,...
 • Koment: Trumpi dhe Evropa – jo partnerë në Lindjen e Afërt

  Kersten Knipp – DW Deklarata e Trumpit se ndoshta mund ta rishqyrtojë marrëveshjen atomike me Iranin është alarmuese. Po të tërhiqen SHBA prej saj, kjo mund të kishte pasoja fatale për Evropën. Këtë BE nuk mund ta pranojë. Para disa ditësh, Nikki Haley, ambasadore e SHBA në OKB i...
 • Twitter në Iran: Popullor pavarësisht bllokadës

  Zyrtarë të komunikimeve në Iran kanë thënë se kanë nisur negociatat që mund të çojnë në zhbllokimin e Twitter-it atje. Rrjeti social në Republikën Islamike është filtruar shumë, për të parandaluar qasjen në të, por ai nuk ka mundur të injorohet nga disa zyrtarë të lartë. Twitter nuk ka qenë shumë...
 • Irani nis negociatat për zhbllokim të rrjetit Twitter

  Ministri i ri i komunikimit në Iran, Mohamad-Javad Azari Jahromi, ka thënë se po zhvillohen negociata për zhbllokim të rrejtit Twitter, i cili ishte i ndaluar për disa vite, megjithqë shfrytëzohet nga liderët më të lartë të Iranit.  Ky rrjet ishte bllokuar në vitin 2009, pas shpërthimit të protestave...
 • Izraeli: Irani po ndërton fabrikë për prodhimin e raketave në Siri

  Mediat izraelite janë duke raportuar se Irani është duke ndërtuar një fabrikë në veriperëndim të Sirisë për prodhimin e raketave me rreze të gjatë. Në raport shihen fotografi nga sateliti, në të cilat shihet një vend në ndërtim e sipër në veripërendim të Sirisë, i cili mund të përdoret...
 • Arrestohen 65 të rinj, “gjysmë të zhveshur”

  Policia iraniane ka thënë se ka ndaluar dhjetra të rinj, në qendër të qytetit, Isfahan, pasi sipas tyre ata kanë organizuar festë në një pishinë dhe kanë konsumuar alkool. Sipas mediave lokale, forcat provinciale të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit dhe policia lokale kanë arrestuar 65 të rinj, “gjysmë...
Publicitet
Emisione