ISIS

 • Pas kërcënimeve të ISIS për sulme, autoritetet italiane përforcojnë masat e sigurisë

  Pas kërcënimit të ISIS se Italia është objektivi i radhës i sulmeve terroriste, autoritetet italiane kanë përforcuar masat e sigurisë sidomos në kontrollin e personave që marrin automjete me qira. Pas Spanjës me sulmin në Barcelonë dhe Rusisë me sulmin ë Siberi, Italia do të jetë objektivi i rradhës...
 • ISIS do të hidhte në erë katedralen “Sagrada familia”

  Celula terroriste prej 12 personash që sulmoi Spanjën të enjten, po planifikonte një sulm edhe me dramatik në katedralen e famshme “Sagrada Familia”. Policia Katalanase thotë se sulmi po përgatitej në një shtëpi ku fabrikoheshin bomba. Shtëpia në qytetin Alcanar, në jug të Barcelonës u hodh në erë një...
 • ISIS publikon fotografi të ekzekutimeve

  ISIS ka shpërndarë fotografi ku shfaqen dënimet mesjetare që anëtarët e tyre shkaktojnë tek njerëzit që jetojnë nën kontrollin e tyre, në kryeqytetin sirian të Damaskut. Në një fotografi të veçantë, mund të shihet një person i varur në skajin e një ndërtese të gjatë, përpara se ta hidhnin...
 • Dy të paraburgosur në Kosovë u përpoqën të shkojnë në Siri

  Një gjykatë në Prishtinë u caktoi masën e paraburgimit prej 30 ditësh dy shtetasve të Kosovës, që kishin provuar t’i bashkohen luftës në Siri, dy ditë pasi u ishin dorëzuar autoriteteve të Kosovës nga autoritetet turke. Në një njoftim të gjykatës thuhet se dy shtetasit që u identifikuan vetëm...
 • Xhihadistët nga Ballkani rikthehen të zhgënjyer nga ‘kalifati’ i ISIS

  Hilmiu, një boshnjak etnik, shkoi në Siri duke shpresuar se jeta në Kalifatin e Shtetit Islamik do të ishte një mjedis ideal fetar, por ai arriti të arratisej 16 muaj më vonë, i zhgënjyer me atë që ai kishte gjetur atje. “Atje nuk kishte asgjë. As energji elektrike, as...
 • SHBA konfirmon vrasjen e katër udhëheqësve të tjerë të Shtetit Islamik

  Zyrtarë të ushtrisë amerikane konfirmuan vdekjen e katër këshilltarëve të lartë të Shtetit Islamik gjatë një sulmi ajror të zhvilluar më 11 korrik në Afganistanin verilindor, gjatë të cilit u vra edhe udhëheqësi kryesor i grupit terrorist. Sulmi ajror me dron goditi shtabin e ISIS-it në provincën Kunar, në...
 • Gjermani, rritet numri i femrave që luftojnë për ISIS

  Ministria e jashtme e Gjermanisë ka konfirmuar se i ka identifikuar edhe dy femra të tjera në mesin e grupit të pjesëtareve të dyshuara të grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS), që janë zënë në Irak.  Kjo ministri tha se femrat ishin identifikuar pasi zyrtarët nga Ambasada e Gjermanisë në...
 • Video/ E mbijetuara: Jam përdhunuar çdo ditë për 6 muaj

  Në vitin 2014, luftëtarët e grupit terrorist “Shteti Islamik” vunë në shënjestër yazidët, një grup etnik kurd në veri të Irakut. Ata vranë burrat dhe kapën gratë e fëmijët. Ekhlas në atë kohë ishte 14 vjeç dhe u përpoq të shpëtonte duke kaluar malin Sinjar, por ajo nuk ishte...
 • Të reja dhe radikale

  “Shtetit Islamik” po ndjell gjithnjë e më shumë femra nga Gjermania, në mesin e tyre vajza gjermane të konvertuara në fenë islame Gjithnjë e më tepër muslimanë të radikalizuar nga Gjermania shkojnë në zonat e luftës në Irak dhe Siri, për t’u bashkuar me organizata islamike terroriste si “Shteti...
 • Foto/ Habisin xhihadistët, vishen si femra

  Një militant i ISIS nuk kishte se si t’i shmangej vëmendjes së mediave me këtë transformim në femër, nëpërmjet grimit. Xhihadisti ka pastruar vetullat, duke i ndarë nga njëra-tjetra, përpara se të aplikonte grimin. Ai ka aplikuar fondatinë, ka lyer sytë me ngjyrë të purpurt, ka theksuar vetullat me...
 • FOTO/ Jetimët që la pas ISIS

  Gjatë përpjekjeve të ushtarëve irakianë për të gjetur të mbijetuarit e mbetur pas nga sundimi terrorist i Shtetit Islamik (ISIS), u gjetën dy fëmijë që zvarriteshin mes rrënojave në pjesën historike të Mosulit Perëndimor. Njëri prej tyre ishte një djalë, i cili për të mbijetuar kishte ngrënë mbeturina mishi të gjallë, ndërsa fëmija...
 • Pentagoni nuk ka dijeni për fatin e drejtuesit të ISIS

  Komandanti i forcave të koalicionit në Irak thotë se uron që udhëheqësi i Shtetit Islamik, Abu Bakr al-Baghdati të ketë vdekur. Ai thotë se pavarësisht nëse udhëheqësi terrorist është i gjallë apo jo, lufta në Irak për të rimarrë të gjitha territoret nga grupi terrorist është shumë larg fundit....
 • Pentagoni: Nuk mund të konfirmojmë njoftimet për vdekjen e kreut të IS-it

  Zyrtarët e Pentagonit thonë se ata nuk kanë informacion që mund të konfirmojë njoftimet se udhëheqësi i Shtetit Islamik, Abu Bakr al-Baghdadi ka vdekur. Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut me seli në Britani njoftoi të martën se ka informacion që konfirmon vdekjen e udhëheqësit të Shtetit Islamik....
 • Konfirmohet vdekja e Al Baghdadit

  Pas çlirimit historik të Mosulit ka ardhur edhe konfirmimi për vdekjen e kalifit të Shtetit Islamik, Abu Bakr al- Baghdadi. Lajmi u konfirmua nga një burim i afërt i televizionit irakian Al Sumariya. Sipas të njëjtit burim lajmi për vdekjen e kalifit është marrë nga brenda shtetit islamik. Të...
 • Merr fund beteja 9 –mujore e Mosulit, Iraku feston fitoren ndaj ISIS

  Forcat irakiane në bashkëpunim me koalicionin e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara kanë fituar betejën historike të Mosulit ku për 9 muaj luftuan ashpër kundër terroristeve të Shtetit Islamik (ISIS).  Kryeministri irakian Haider al-Abadi udhëtoi drejt Mosulit për të njoftuar çlirimin e plotë të qytetit të dytë më të...
 • Ku fshihet lideri i ISIS, al-Baghdadi?

  Tre vjet më parë në një video u shfaq udhëheqësi i grupit terrorist të quajtur “Shteti Islamik”, Ebu Bakr al-Baghdadi duke predikuar për besnikëri në Xhaminë e Madhe të al-Nurit në Mosul. Qyteti iraken në atë kohë ishte nën drejtimin e terroristëve të ISIS, të cilët shpallën “Kalifatin”. SHBA...
 • Siri, rrethohen terroristët e ISIS në “kryeqytetin e tyre”

  Disa zyrtarë ushtarakë kanë njoftuar se forcat e mbështetura nga SHBA-ja në Siri, kanë rrethuar qytetin Raka, të cilin militantët e Shtetit Islamik e kanë vetëshpallur si kryeqytetin e tyre. Forcat Demokratike të Sirisë, të mbështetura nga SHBA-ja, “ kanë rrethuar nga të gjitha anët militantët e Shtetit Islamik...
 • Kapitullon ISIS në Irak

  “Shteti i rremë Islamik ka rënë dhe çlirimi i Mosulit është prova për këtë”.  Me këtë postim në Twitter, kryeministri irakian, Al-Abadi njofton rimarrjen e vendit të Xhamisë së Madhe al-Nuri, të cilën ISIS e shkatërroi pak ditë më parë. Shkatërrimi i xhamisë bëri xhiron e mediave ndërkombëtare, pasi...
 • “Luftëtarët e huaj” kërcënim për sigurinë në Kosovë

  Luftëtarët e kthyer në Kosovë nga vatrat e luftërave në Siri e Irak, mund të paraqesin sfidë serioze për sigurinë, madje edhe nëse tashmë janë nëpër burgje. Një konstatim të tillë e ka dhënë Komandanti i KFOR-it, Giovanni Fungo, me të cilin pajtohen edhe përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës....
 • ISIS hedh në erë Xhaminë e Madhe të Mosulit

  Grupi terrorist i Shtetit Islamik ka hedhur në erë Xhaminë e Madhe Al-Nuri në Mosul, Irak. Forcat irakene e kanë konfirmuar këtë ngjarje. Pikërisht në këtë vend historik, në vitin 2014 udhëheqësi i grupit terrorist shpalli “Kalifatin”. Beteja për Mosulin mes forcave irakene të sigurisë dhe terroristëve të ISIS...
1 2 3 14
Publicitet

Emisione