Itali

 • Emrat/ Shqiptarët kapen me heroinë në makinë

  Policia italiane ka sekuestruar 11.5 kg heroinë gjatë një operacioni anti-drogë dhe ka arrestuar tre persona, mes të cilëve dy shqiptarë. Sipas mediave italiane, ata janë Elio Jançe 38 vjeç dhe Orge Tusha 40 vjeç. Kurse personi i tretë i arrestuar është italiani Alessandro Bonaventura 38 vjeç. Ata u...
 • Emergjencë zjarresh në Francë, 10 mijë të evakuar

  Vijon të jetë e rëndë situata në jug-lindje të Francës, ku zjarret masive prej tre ditësh kanë shkrumbuar mijëra hektarë tokë. Mbi 10 mijë persona janë evakuuar nga autoritetet në zonën e njohur si Bregu i Kaltër i Francës e deri në Korsikë. Flakët arritën deri në plazhet e...
 • Kushërinjtë shqiptarë arrestohen me kokainë dhe hashash në shtëpi

  Dy kushërinj shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane në Treviglio, pasi në banesën e tyre  gjet kokainë dhe hashash. Mediat italiane raportojnë se dy të arrestuarit janë të moshës 21 vjeç dhe 22 vjeç, ndërsa identiteti i tyre nuk bëhet i ditur. Ata kishin fshehur në banesë 130 gram...
 • Emri/ Kishte shkuar për pushime te motra, kapet shqiptari i shumëkërkuar për prostitucion

  Një 51-vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia italiane, pasi rezultonte i shpallur në kërkim. Ai është dënuar nga gjykata italiane me 10.7 vite burg për shfrytëzim prostitucioni dhe armëmbajtje pa leje. Sipas mediave italiane, bëhet fjalë për Ilir Ashikun. Ai u kap në rajonin e Scandiano, Reggio Emilia. Shqiptari...
 • Nëna shqiptare dhe dy fëmijët e saj i shpëtojnë për mrekulli mbytjes

  Një nënë shqiptarë ka përjetuar panik, pasi dy fëmijët e saj kanë qenë duke u mbytur.  Sikurse raportojnë mediat italiane vajza e vogël, 6 vjeçe hyri në ujë dhe po rrezikonte të mbytej, por vëllai i saj 11  vjeç nxitoi ta ndihmonte, por edhe ka rrezikuar jetën. Nëna e dy...
 • Sekuestrohet gomonia me 1.2 ton marijuanë

  Policia shqiptare në bashkëpunim me Guardia di Finanzan e Puglias ndaluan në orët e para të mëngjesit një gomone me rreth 1.2 ton marijuanë, e cila ishte nisur nga Shqipëria. Në pranga përfunduan dy skafistët shqiptarë,  me inicialet Rr. A., 30 vjeç dhe A. I. 44 vjeç. Policia shqiptare...
 • Shqiptari qëllon me thikë dhe i hedh acid në fytyrë gruas

  Një shqiptar nga Kosova ka sulmuar me thikë dhe i hodhi acid në fytyrë bashkëshortes së tij 37-vjeçare. Ngjarja ka ndodhur në Forli të Itali. Policia thotë se 43-vjeçari nga Kosova pati një zënkë me gruan e tij. Nga hetimet paraprake mendohet se konflikti mes tyre nisi për motive...
 • Policia italiane arreston të gjithë familjen shqiptare

  Një familje shqiptare që jeton në Itali është arrestuar nga policia. Babai, mamaja dhe vajza janë vënë në pranga, pasi dyshohet se janë autorë të disa vjedhjeve në zonën e Brentwood, në Vicenza. Sipas mediave italiane, tre anëtarët e familjes shqiptare vidhnin në bashkëpunim banesa në atë zonë. Ata...
 • Hajdutët shqiptarë vjedhin BMW-në, ndjekje me 200 km/orë

  Një ndjekje si nëpër filma mes hajdutëve shqiptarë dhe policisë italiane në autostradën ‘Agrate Brianza’ në Abbiategrasso. Mediat italiane shkruajnë se një grup shqiptarësh prej 4 persona vodhën një BMW 650, por që u zbuluan menjëherë nga policia. Ata u larguan me shpejtësi, megjithatë forca të shumta policore u...
 • Sërish tërmet në Itali, banorët e kalojnë natën në rrugë

  Dy tërmete brenda pak orëve kanë tronditur Italinë fqinje. Një lëkundje me magnitudë 4.2 është regjistruar në orën 4:13 mes provincave të Aquila, Rieti dhe Teramo. Banorët kanë dalë në rrugë, të mbërthyer nga paniku dhe e kanë kaluar natën jashtë banesave. E përditshmja italiane “La Repubblica” shkruan se...
 • Austria e Hungaria, ultimatum Italisë për emigrantët

  Situata e rëndë e emigrantëve me të cilën po përballet Italia ka sjellë reagimin e vendeve të tjera europiane. Të enjten Austria i dha ultimatum Italisë se nëse nuk mbyll portet dhe vazhdon të presë emigrantë do të mbyllë kufirin në Brenero. Këtë të premte ishte radha e Hungarisë....
 • Si u shkërmoq “Gomorra” shqiptare, bosi i drogës u arrestua në Durrës

  Policia italiane ka shkatërruar një organizatë kriminale të përbërë nga shqiptarë që vepronte në zonën e Padova Trebaseleghe, Camposampiero dhe San Martino di Lupari në Itali. Në total janë arrestuar 12 persona të përshirë në trafikun e kanabisit, heroinës dhe kokainës. Një pjesë e të arrestuarve ndodhen tashmë në...
 • Emrat/ Trafik droge me avion, 45 vite burg për bandën e shqiptarëve

  Gjykata italiane ka dënuar me 45 vite burg bandën e shqiptarëve që trafikuan kanabis me avion në gusht të vitit 2015 nga Shqipëria në Puglia të Italisë. Mediat italiane raportojnë se Elizer Ahmetaj u dënua me 8.4 vite burg, Arshi Ahmetaj me 8 vite burg, Xhesjan Ahmetaj me 7.2...
 • Sebastiani: Memushaj kërkohet nga disa ekipe të Serie A

  Ledian Memushaj është i grumbulluar me ekipin e Pescara, por kërkohet nga disa ekipe brenda dhe jashtë Italisë. Këtë e konfirmoi edhe presidenti i klubit abrucez, Daniele Sebastiani. “Memushaj është një lojtar i rëndësishëm që kërkohet nga ekipe në Serie A dhe jashtë Italisë. Do t’i vlerësojmë ofertat sëbashku...
 • Emri/ “Skifteri” shqiptar kapet në flagrancë gjatë vjedhjes së vilës

  Policia italiane ka arrestuar në flagrancë një shqiptar që do të vidhte një vilë në zonën e Suello së bashku me dy bashkëpunëtorë të tij. Ai është Ermir Bushi 35 vjeç, i cili u kap mbrëmjen e së martës. Sikurse raportojnë mediat italiane, dy hajdutë po përpiqeshin të hynin...
 • Kapet në Lezhë i kërkuari nga Italia për shfrytëzim prostitucioni

  Një 36-vjeçar shqiptar i kërkuar nga autoritetet italiane është kapur nga policia në Lezhë, pasi ndaj tij është leshuar urdhër-arresti ndërkombëtar. Ai është Arben Gjikolaj, 36 vjeç, i kërkuar për veprën penale të shfrytëzimit të prostitucionit. Urdhri i arrestit ndaj tij është lëshuar nga Gjykata e Torinos në 22...
 • Përshkallëzohet tensioni mes Italisë dhe Austrisë

  Reagim i ashpër ndaj hipotezës se Italia mund të japë viza për emigrantët në vend. Brukseli kërkon në mënyrë të qartë që autoritetet italiane të mos japë asnjë dokument udhëtimi për azilkërkuesit në mënyrë që të evitohen lëvizjet sekondare të emigrimit mes vendeve të Bashkimit Europian. Nga ana saj...
 • Shqiptari kërcënon të vrasë gruan me 6 thika

  Një krim në familje është parandaluar mbrëmjen e djeshme nga policia italiane në komunën San Giorgio su Legnano në Itali. “Corriere” raporton se shqiptari me iniciale J.V tentoi të vriste gruan e tij pas një sherri mes tyre. Raportohet se gruaja 35-vjeçare doli me vrap nga banesa dhe shkoi...
 • Vdes 27 – vjeçarja, bie nga 20 metra lartësi

  Një 27 – vjeçare ka vdekur këtë të mërkurë si pasojë e një aksidenti në një Luna Parku në San Benedetto në Itali. Ngjarja ka ndodhur pak para mesnate dhe e reja kishte dalë më të dashurin e saj për tu argëtuar. Ajo kishte hipur në një karusel, por...
 • Harta/ Qytetet që zhyten në ujë nëse nuk ndalon ngrohja globale, goditet edhe Shqipëria

  Dy ditë më parë mediat ndërkombëtare raportuan shkëputjen e një ajsbergu gjigant, me sipërfaqe pak më të madhe se 1/5 e Shqipërisë, nga kontinenti i ngrirë i Antarktidës. Ajsbergu me sipërfaqe 6 mijë kilometër katror peshon rreth 1 trilion ton dhe me shkrirjen e tij do të ketë telashe....
1 2 3 23
PublicitetEmisione