James Comey

 • Hetimin për Rusinë do e drejtojë ish-kreu i FBI-së

  Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka emëruar një Prokuror të posaçëm për të drejtuar hetimin lidhur me ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet Amerikane. Pas presionit të madh të demokratëve lidhur me garancitë për një hetim të pandikuar, në krye të hetimit vjen ish – drejtori i FBI – së Robert...
 • Trump shkarkon shefin e FBI-së/Mediat: Shkak influenca ruse në zgjedhjen e Trump

  Presidenti Trump vendosi të largojë nga detyra shefin e FBI James Comey duke rindezur polemikat me kritikët e tij në Washington. Trump veproi pas këshillimit me Prokurorin e Përgjithshëm Jeff Sessions, i cili kritikoi mënyrën se si Comey menaxhoi hetimin e rastit të e-maileve të Hillari Clintonit. Sipas Trump,...
 • Kreu i FBI përgënjeshtron Trump

  FBI deklaron se nuk ka prova që të mbështesin deklaratën e Donald Trump se është përgjuar nga Barack Obama. Drejtori i FBI, James Comey tha këtë të hënë se as Departamenti i Drejtësisë, as agjencia e tij nuk ka të dhëna që mbështesin pretendimet e Presidentit Donald Trump, se zyrat e...
 • Loja e dyfishtë e Trump

  Dy senatorë amerikanë i dërguan letër FBI-së dhe Departamentit të Drejtësisë, duke kërkuar informacione mbi pretendimet e presidentit Donald Trump se paraardhësi i tij, Barack Obama, e ka përgjuar atë gjatë fushatës presidenciale më 2016. Lindsey Graham, republikan, dhe Sheldon Whitehouse, demokrat, i shkruan drejtorit të FBI-së, James Comey,...
 • Përgjimi/ Drejtori i FBI-së hedh poshtë akuzat e Trump

  Drejtori i FBI, James Comey ka hedhur poshtë kërkesën e Donald Trump se paraardhësi i tij, Barack Obama, ka urdhëruar përgjimin e telefonit të tij, para se ai të zgjidhej president i SHBA, thonë mediat amerikane. Mr Comey i ka kërkuar Departamentit të Drejtësisë (DD) për të kundërshtuar publikisht...
 • Shtabi elektoral i Clinton: Humbëm për shkak të James Comey

  Shtabi elektoral i Hillary Clinton e hodhi fajin mbi drejtorin e FBI, James Comey, për humbjen e zgjedhjeve ndaj Donald Trump. Navin Nayak, drejtori kërkimor i fushatës, i dërgoi një email stafit të FBI të enjten në mbrëmje duke thënë se ishin ata arsyeja e humbjes. Emaili i cili u...
 • Zgjedhjet në Amerikë/ Përgatitja për rezultatin përfundimtar

  Emailet e Hillary Clintonit, e kanë kthyer në më të fortë thirrjen e Trump për “ta futur në burg”. Fushatës presidenciale më të paparashikueshme po i vjen fundi. Hillary Clinton, e cila vetëm tre ditë më parë u duk sikur po shkonte në një rrugë historike, tashmë është duke...
 • Demokratët: Njoftimi i drejtorit të FBI-së, me motive politike

  Demokratët po shprehin shqetësim se njoftimi i FBI-së për hetime në disa emaile që mund të kenë lidhje me kandidaten për presidente Hillary Clinton, mund të ketë motivacione politike. Këto shqetësime ngrihen pasi FBI-ja mori autorizimin nga gjykata për të filluar hetimet mbi një numër emailesh që mund të...
 • A po ndikon njoftimi i FBI-së zgjedhjet?

  Kandidatja demokrate Hillary Clinton e quajti kohën e njoftimit të FBI-së se po vlerëson prova të reja lidhur me çështjen për përdorimin e një serveri privat email-i prej saj, si “të paprecedentë” dhe “thellësisht shqetësuese”. Në një tubim të fushatës në Daytona Beach në Florida të shtunën, zonja Clinton...
 • Hetimi i ri nga FBI, Clinton: Populli amerikan meriton të vërtetën

  Kandidatja demokrate për Shtëpinë e Bardhë, Hillary Clinton, i ka kërkuar FBI-së të jap informacion në lidhje me hetimin e ri të hapur për të, sa i përket përdorimit të email-eve. “Populli amerikan meriton të marrë fakte të plota,” tha Clinton. Ish-Sekretarja Amerikane e Shtetit tha se e mësoi...
 • Rinis hetimi për emailet e Hillary Clinton

  Departamenti  i Shtetit Amerikan ka rifilluar hetimet ndaj kandidates demokrate për Presidente, Hillary Clinton, për keqpërdorim të informacionit të klasifikuar në e-mail. FBI ka deklaruar se edhe pse ajo kishte dërguar dhe marrë materiale të “ndjeshme”, rifillimi i hetimit do të zbardhë më shumë detaje. Ish-sekretarja e shtetit do...
 • Clinton e pastër, Drejtori i FBI: Nuk ka asnjë akuzë

  Drejtori i FBI James Comey tha se nuk ekzistojnë arsye për të ngritur akuza penale kundër ish-Sekretares së Shtetit, Hillary Clinton lidhur me përdorimin prej saj të një serveri privat gjatë kohës që ishte në këtë detyrë. Comey tha se hetuesit kanë lexuar të 30 mijë email-et që Clinton...
PublicitetEmisione