James Comey

 • Publikohen bisedat Trump – Comey

  Publikohen shënime të ish-shefit të FBI-së, James Comey, nga bisedat private me presidentit amerikan Donald Trump. Mediat amerikane siguruan 15 faqe të këtyre shënimeve, pak pasi ato kishin kaluar nga Departamenti i Drejtësisë në Kongres. Në këto shënime të ish-kreut të FBI-së, i shkarkuar disa muaj më parë nga...
 • Comey: Trump i papërshtatshëm moralisht për president

  Për ish-shefin e FBI-së, James Comey, Donald Trump është i papërshtatshëm për të qenë president i Shteteve të Bashkuara, siç u shpreh ai në një intervistë për rrjetin televiziv amerikan ABC. “Ai më duket si një person me një inteligjencë mbi mesataren, i cili ndjek me vëmendje bisedat dhe...
 • Ish-drejtori i FBI e krahason Presidentin Trump me një “shef të mafies”

  Ish-drejtori i FBI-së, James Comey në librin e tij më të ri e akuzon presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump se është “joetik” dhe është i pavërtetë, duke e krahasuar atë me një “shef të mafias” që kërkon besnikëri absolute nga vartësit e tij. Në librin i cili...
 • Presidenti Trump: Nuk ka regjistruar ish-drejtorin e FBI James Comey

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump ka thotë se nuk ka bërë asnjë regjistrim të fshehtë ndaj ish-drejtorit të FBI James Comey. Në një status në Twitter, Trump tha: Nuk kam bërë, dhe nuk kam asnjë regjistrim të tillë”. Më herët gjatë këtij muaji, Komisioni i...
 • Trump pranon se është nën hetim

  Donald Trump pranon se është nën hetim për skandalin shkarkimit të shefit të FBI-së James Comey. “Po hetohem për shkarkimin e drejtorit të FBI-së, nga një person që më ka thënë të shkarkoj drejtorin e FBI-së! Gjueti shtrigash”, shkruan Trump në postimin e tij, duke iu referuar prokurorit special,...
 • Putin i ofron azil në Rusi ish-drejtorit të FBI

  Presidenti Vladimir Putin i ka ofruar azil në Rusi ish-drejtorit të FBI-së James Comey në lidhje me debatin në SHBA që hakerat rusë kanë ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale amerikane. Duke komentuar dëshminë e Comey në Kongresin amerikan për këtë çështje, Putin tha se “është një gjë e mirë” që...
 • Dëshmia që tregon se demokracia është në rrezik

  Mënyra sesi Presidenti Donald Trump e zgjidhi çështjen me James Comey, ish – Drejtorin e FBI, përbën një histori e cila kërkon talentin e një prej novelistëve më të shquar amerikanë. Do të hapej me një skenë përtej imagjinatës më të shfrenuar të një shkrimtari: një bisedë mes Drejtorit...
 • Hetimin për Rusinë do e drejtojë ish-kreu i FBI-së

  Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka emëruar një Prokuror të posaçëm për të drejtuar hetimin lidhur me ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet Amerikane. Pas presionit të madh të demokratëve lidhur me garancitë për një hetim të pandikuar, në krye të hetimit vjen ish – drejtori i FBI – së Robert...
 • Trump shkarkon shefin e FBI-së/Mediat: Shkak influenca ruse në zgjedhjen e Trump

  Presidenti Trump vendosi të largojë nga detyra shefin e FBI James Comey duke rindezur polemikat me kritikët e tij në Washington. Trump veproi pas këshillimit me Prokurorin e Përgjithshëm Jeff Sessions, i cili kritikoi mënyrën se si Comey menaxhoi hetimin e rastit të e-maileve të Hillari Clintonit. Sipas Trump,...
 • Kreu i FBI përgënjeshtron Trump

  FBI deklaron se nuk ka prova që të mbështesin deklaratën e Donald Trump se është përgjuar nga Barack Obama. Drejtori i FBI, James Comey tha këtë të hënë se as Departamenti i Drejtësisë, as agjencia e tij nuk ka të dhëna që mbështesin pretendimet e Presidentit Donald Trump, se zyrat e...
 • Loja e dyfishtë e Trump

  Dy senatorë amerikanë i dërguan letër FBI-së dhe Departamentit të Drejtësisë, duke kërkuar informacione mbi pretendimet e presidentit Donald Trump se paraardhësi i tij, Barack Obama, e ka përgjuar atë gjatë fushatës presidenciale më 2016. Lindsey Graham, republikan, dhe Sheldon Whitehouse, demokrat, i shkruan drejtorit të FBI-së, James Comey,...
 • Përgjimi/ Drejtori i FBI-së hedh poshtë akuzat e Trump

  Drejtori i FBI, James Comey ka hedhur poshtë kërkesën e Donald Trump se paraardhësi i tij, Barack Obama, ka urdhëruar përgjimin e telefonit të tij, para se ai të zgjidhej president i SHBA, thonë mediat amerikane. Mr Comey i ka kërkuar Departamentit të Drejtësisë (DD) për të kundërshtuar publikisht...
 • Shtabi elektoral i Clinton: Humbëm për shkak të James Comey

  Shtabi elektoral i Hillary Clinton e hodhi fajin mbi drejtorin e FBI, James Comey, për humbjen e zgjedhjeve ndaj Donald Trump. Navin Nayak, drejtori kërkimor i fushatës, i dërgoi një email stafit të FBI të enjten në mbrëmje duke thënë se ishin ata arsyeja e humbjes. Emaili i cili u...
 • Zgjedhjet në Amerikë/ Përgatitja për rezultatin përfundimtar

  Emailet e Hillary Clintonit, e kanë kthyer në më të fortë thirrjen e Trump për “ta futur në burg”. Fushatës presidenciale më të paparashikueshme po i vjen fundi. Hillary Clinton, e cila vetëm tre ditë më parë u duk sikur po shkonte në një rrugë historike, tashmë është duke...
 • Demokratët: Njoftimi i drejtorit të FBI-së, me motive politike

  Demokratët po shprehin shqetësim se njoftimi i FBI-së për hetime në disa emaile që mund të kenë lidhje me kandidaten për presidente Hillary Clinton, mund të ketë motivacione politike. Këto shqetësime ngrihen pasi FBI-ja mori autorizimin nga gjykata për të filluar hetimet mbi një numër emailesh që mund të...
 • A po ndikon njoftimi i FBI-së zgjedhjet?

  Kandidatja demokrate Hillary Clinton e quajti kohën e njoftimit të FBI-së se po vlerëson prova të reja lidhur me çështjen për përdorimin e një serveri privat email-i prej saj, si “të paprecedentë” dhe “thellësisht shqetësuese”. Në një tubim të fushatës në Daytona Beach në Florida të shtunën, zonja Clinton...
 • Hetimi i ri nga FBI, Clinton: Populli amerikan meriton të vërtetën

  Kandidatja demokrate për Shtëpinë e Bardhë, Hillary Clinton, i ka kërkuar FBI-së të jap informacion në lidhje me hetimin e ri të hapur për të, sa i përket përdorimit të email-eve. “Populli amerikan meriton të marrë fakte të plota,” tha Clinton. Ish-Sekretarja Amerikane e Shtetit tha se e mësoi...
 • Rinis hetimi për emailet e Hillary Clinton

  Departamenti  i Shtetit Amerikan ka rifilluar hetimet ndaj kandidates demokrate për Presidente, Hillary Clinton, për keqpërdorim të informacionit të klasifikuar në e-mail. FBI ka deklaruar se edhe pse ajo kishte dërguar dhe marrë materiale të “ndjeshme”, rifillimi i hetimit do të zbardhë më shumë detaje. Ish-sekretarja e shtetit do...
 • Clinton e pastër, Drejtori i FBI: Nuk ka asnjë akuzë

  Drejtori i FBI James Comey tha se nuk ekzistojnë arsye për të ngritur akuza penale kundër ish-Sekretares së Shtetit, Hillary Clinton lidhur me përdorimin prej saj të një serveri privat gjatë kohës që ishte në këtë detyrë. Comey tha se hetuesit kanë lexuar të 30 mijë email-et që Clinton...
Emisione