Johannes Hahn

 • Gruevski në prag të takimit me Johannes Hahn

  Nikola Gruevski nuk tërhiqet nga kërkesat e tij për zgjedhje të parakohshme dhe dënimit që i bën platformës se partive shqiptare të Maqedonisë. Ish kryeministri i Maqedonisë, në një interviste për një televizion vendas, deklaroi se do t’i kërkojë komisionerit Johannes Hahn që të dënojë platfomën shqiptare, gjatë vizitës...
 • Antikushtetueshmeria e bordit të ONM, Hahn i kthen përgjigje ministrit Vasili

  Komisioneri për Zgjerimin Johannes Hahn i është përgjigjur shqetësimit të Ministrit të Drejtësisë, Petrit Vasili  se Bordi i Operacionit Ndërkombëtar të Monitorit është antikushtetues. komisioneri Hahn thotë se funskionimi i i këtij Bordi është në përputhje me kushtetutën duke iu referuar Aneksit B të saj, ku përcaktohet ngritja dhe...
 • Manovrime politike për koalicionin qeveritar

  Partitë politike ende nuk kanë arritur të vendosin lidhur me koalicionin e ardhshëm qeveritar, në veçanti partia shqiptare, Bashkimi Demokratik për Integrim. Nga BDI-ja varet nëse Qeveria do të drejtohet nga Lidhja Social-Demokrate, me të cilën po negocion, apo nga VMRO-ja me të cilën sërish e ka lënë të...
 • Hahn: Të krijohet sa më shpejt qeveria e re në Maqedoni

  Komisioneri për zgjerim i BE-së, Johannes Hahn, tha të enjten në Shkup se ‘politikanëve të Maqedonisë nuk iu ka sjellë një sugjerim konkret për formimin e Qeverisë’. Ai tha se megjithatë “është e domosdoshme që sa më shpejtë të formohet Qeveria e re e vendit dhe drejtuesit e partive...
 • BE vendos për negociatat me Shqipërinë

  Nëpritje te vendimit të Keshillit Europian për fatin e negociatave me Shqipërinë, komisioneri për zgjerimin, Johanes Hahn shprehet optimist për gjetjen e një zgjidhje në interes të qytetarëve shqiptar. Johannes Hahn, komisioner per zgjerimin: Do të gjejmë një mënyrë për të avancuar në interesin e popullit shqiptar. Para takimit...
 • KE rekomandon çeljen e negociatave me Shqipërinë

  Tashme është zyrtare! Komisioni Evropian u rekomandon vendeve anëtare të Bashkimit Evropian që të çelin negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë. Por Shqipëria duhet të zbatojë reformën në drejtësi dhe në mënyrë të veçante ligjin e Vetting-ut. Komisioneri i BE, Johannes Hahn: Shqipëria ka bërë progres vendimtar në axhedën e...
 • Deputeti shqiptar në parlamentin belg letër Hahn: Greqia të ndal kërcënimet!

  Ahmet Gjanaj, deputeti i parë shqiptar në parlamentin belg i ka dërguar një letër proteste Komisionerit të BE-së për Politika të Fqinjësisë Evropiane dhe Negociata të Zgjerimit, Johannes Hahn. Në letër, deputeti shqiptar në parlamentin belg i ka kërkuar zyrtarit të BE-së sqarime në lidhje me kërcënimet e Athinës...
 • PD pranon të votojë Reformën në Drejtësi

  Lulzim Basha u shfaq në një konferencë për shtyp për të njoftuar se Partia Demokratike do të votojë Reformën në Drejtësi, sipas një zgjidhje të ofruar nga Komisioneri për Zgjerimin Jonanes Hahn. Zgjidhja , tha kreu i opozitës u jep ndërkombëtarëve vetëm rol rekomandues dhe aspak vendimarrës në procesin...
 • Meta i telefonon Hahn: Do votojmë reformën mbi propozimin hibrid

  Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta ka zhvilluar një bisedë telefonike komisionerin e Bashkimit Europian, Johannes Hahn. Ka qenë vetë kreu i Kuvendit ai që ka telefonuar zyrtarin evropian për ta njoftuar për zhvillimet e fundit. “Meta e informoi zotin Hahn mbi takimin e djeshëm me Kryeministrin Rama dhe Kryetarin...
 • Hahn: BE në vështirësi, por do zgjerohemi

  Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, ka thënë se dalja e Britanisë nga BE-ja nuk nënkupton ndalimin e zgjerimit të BE-së. Hahn, duke folur gjatë Samitit për Ballkanin Perëndimor në Paris, ka thënë se perspektiva e anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE do të vazhdojë,...
Publicitet


Emisione