Johannes Hahn

 • Serbia dhe Mali i Zi më pranë anëtarësimit në BE

  Serbia dhe Mali i Zi ka të ngjarë të hyjnë më parë se të vendet e tjara në Bashkimin Evropian, ndoshta para vitit 2025, thotë Johannes Hahn, komisioneri i BE-së për anëtarësimin në një intervistë për agjencinë Reuters. Bashkimi Evropian po nis një përpjekje diplomatike që synon përshpejtimin e...
 • Hahn: The following period, crucial for Albania

  During the visit in Brussels, Albanian Interior Minister Fatmir Xhafaj held a meeting with the Commissioner for Neighborhood and Enlargement Negotiations, Johannes Hahn. Minister Fatmir Xhafaj presented the priorities and the political document of the work of the Ministry of Interior in this governing mandate. He focused in the...
 • Hahn: Normalizimi me Kosovën, parakusht për Serbinë në BE

  Komisioneri për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën është kusht për Serbinë që të anëtarësohet në BE. Ai po ashtu thotë se blloku po e ndihmon Kosovën që të përgatisë terrenin për anëtarësimin e...
 • Hahn në Tiranë: Ballkani si Nikaragua e viteve ’70, rinia po ikën

  Ka qenë i drejtëpërdrejtë dhe më i ashpër se kurrë komisioneri Johanes Hahn ndaj klasës politike që qeverisë vendet e Ballkanit. Ai e ka krahasuar situatën në rajon me atë të Nikaraguas së juntave ushtarake në vitet ’70, duke thënë se qeveritarët nuk duan të ndryshojnë, ndërsa rinia po...
 • President Meta meeting with EU Commissioner Hahn

  President of the Republic, Ilir Meta, received today the Commissioner for Neighborhood Policy and Membership Negotiations, Johannes Hahn. President welcomed the development of the EU-Western Balkans Media Days, which is being held in Tirana, joining Commissioner Hahn’s message that freedom of speech is a fundamental and stimulating force for...
 • Hahn: Shqipëria në rrugën e duhur, presim rezultatet e Vettingut

  Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn tha se Shqipëria është në rrugën e duhur për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian. Ai theksoi se BE pret rezultatet e para të implementimit të vettingut, ndërsa përsëriti rëndësinë e përmbushjes së 5 prioriteteve kyçe. “Një nga rezultatet e para është ai që njihet si...
 • Hahn: Freedom of speech, a non-negotiable condition for EU

  Enlargement Commissioner Johannes Hahn which was present at the EU conference on press freedom in the Balkans, said that the country should move forward along with press freedom. He said that guaranteeing media freedom is a non-negotiable condition for the EU. “I want to emphasize that media freedom will...
 • Rama: Shqipëria meriton hapjen e negociatave, në dhjetor takoj Junkerin

  Kryeministri Edi Rama priti të enjten Kryeministrin e BE-së për zgjerim, Johannes Hahn, në kryeministri. Pas takimit, Rama tha për gazetarët se “pa dyshim, sot jemi në kushtet kur nga njëra anë mund të themi se Shqipëria meriton hapjen e negociatave, nga ana tjetër jemi shumë të inkurajuar edhe...
 • Hahn në Shqipëri më 9-10 Nëntor

  Komisionari i Bashkimit Evropian për Politikat e Zgjerimit dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn, do të vizitojë Shqipërinë këtë javë. Përveç takimit me liderët politikë, Hahn do të marrë pjesë edhe në konferencën e medias që do të mbahet në Tiranë më 9 dhe 10 Nëntor. Sipas zyrës së...
 • BE rikonfirmon mbështetjen për Ballkanin Perëndimor

  Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, dhe komisioneri për zgjerim i bllokut, Johannes Hahn, takuan udhëheqësit e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, në sallat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork. “Rikonfirmuam mbështetjen e qartë të BE-së për perspektivën e zgjerimit...
 • Hahn in Belgrade: Relations with Kosovo first, EU membership after

  EU Enlargement Commissioner Johannes Hahn in an interview for VOA, called on Serbia to strengthen rule of law, work for a common regional market and continue talks on normalizing relations with Kosovo in order to advance towards EU membership. Commissioner Hahn, who stayed on Friday in Belgrade, welcomed the...
 • Hahn në Beograd: Së pari marrëdhëniet me Kosovën, pastaj anëtarësimi në BE

  Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn i bëri thirrje Serbisë që të forcojë sundimin e ligjit, të punojë për një treg të përbashkët rajonal dhe të vazhdojë bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, në mënyrë që të përparojë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Komisionari Hahn i...
 • Commissioner Hahn congratulary message to PM Rama

  “I congratulate Prime Minister of Albania Edi Rama for the successful formation of the government. Great responsibilities to meet the citizens’ expectations.” European Commisioner adressed this congratulary message to Prime Minister rama through a post in Twitter. Meanwhile, after the meeting with IMO observers in BrusselsCommissioner Hahn through another...
 • Zbardhet axhenda e takimit të Durrësit

  Durrësi mbledh të shtunën në një takim jo zyrtar krerët e 6 qeverive të Ballkanit Perëndimor dhe Komisionerin për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit Johannes Hahn. Në fokus pritet të jetë nxitja e zbatimit të angazhimeve të marra në  Samitin e Triestes  në korrik të këtij...
 • Hahn sot në Shkup, detyrat për Zaevin

  Eurokomisioneri për zgjerim Johannes Hahn sot është për vizitë në Shkup, ku pritet takimi me kryeministrin Zoran Zaev, informon INA. Hahn do të marrë pjesë në seancën e qeverisë kushtuar reformave prioritare në planin e integrimeve euroatlantike. Pas kësaj mbledhje, Hahn dhe Zaev do të kenë konferencë të përbashkët...
 • Eurodeputetët mbështesin deklaratat e Hahn

  Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein dhe Eurodeputeti Eduard Kukan mbështesin letrën e Komisionerit për Zgjerim, Johannes Hahn drejtuar shqiptarëve në lidhje me situatën politike. Eurodeputeti Fleckenstein shkruan në faqen e tij zyrtare në Facebook se është i trishtuar për mosgjetjen e një zgjidhjeje për vendin pas...
 • Rama reagon ndaj letrës së Hahn

  Kryeministri i vendit Edi Rama ka reaguar në lidhje me letrën e Komisionerit për zgjerim Johannes Hahn dedikuar popullit shqiptar në lidhje me krizën politike që ka kapluar vendin. Në letër, Hahn shprehte se zgjedhjet do të mbaheshin edhe nëse opozita do të zgjidhte të mos merrte pjesë dhe...
 • Gruevski në prag të takimit me Johannes Hahn

  Nikola Gruevski nuk tërhiqet nga kërkesat e tij për zgjedhje të parakohshme dhe dënimit që i bën platformës se partive shqiptare të Maqedonisë. Ish kryeministri i Maqedonisë, në një interviste për një televizion vendas, deklaroi se do t’i kërkojë komisionerit Johannes Hahn që të dënojë platfomën shqiptare, gjatë vizitës...
 • Antikushtetueshmeria e bordit të ONM, Hahn i kthen përgjigje ministrit Vasili

  Komisioneri për Zgjerimin Johannes Hahn i është përgjigjur shqetësimit të Ministrit të Drejtësisë, Petrit Vasili  se Bordi i Operacionit Ndërkombëtar të Monitorit është antikushtetues. komisioneri Hahn thotë se funskionimi i i këtij Bordi është në përputhje me kushtetutën duke iu referuar Aneksit B të saj, ku përcaktohet ngritja dhe...
 • Manovrime politike për koalicionin qeveritar

  Partitë politike ende nuk kanë arritur të vendosin lidhur me koalicionin e ardhshëm qeveritar, në veçanti partia shqiptare, Bashkimi Demokratik për Integrim. Nga BDI-ja varet nëse Qeveria do të drejtohet nga Lidhja Social-Demokrate, me të cilën po negocion, apo nga VMRO-ja me të cilën sërish e ka lënë të...


Emisione