Koreja e veriut

 • Pasi kërcënoi SHBA-në me luftë, Koreja e Veriut goditet nga tërmeti

  Askush nuk e di se çfarë po ndodh brenda shtetit komunist të Koresë së Veriut, pasi kërcënoi SHBA-në me luftë. Sikur të mos mjaftonte situata e tensionuar mes dy shteteve, Koreja e Veriut është goditur nga një tërmet ditën e sotme. Sipas shtypit ndërkombëtar, një tërmet 2.6 ballë i...
 • Tërhiqet Koreja: Nuk do të sulmojmë, do të shohim çfarë do bëni ju

  Koreja e Veriut ka bërë një hap pas në mesin e krizës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Lideri komunist, Kim Jong-un shqyrtoi planin për sulmin në territorin amerikan të ishullit Guam dhe vendosi që Koreja nuk do të godasë. Peniani do të qëndrojë në pritje të veprimeve amerikane dhe më...
 • Gjenerali i lartë i SHBA shkon në gadishullin korean pas kërcënimeve për luftë

  Një gjeneral i lartë amerikan ka mbërritur në gadishullin korean në një kohë kur SHBA dhe Koreja e Veriut kërcënojnë njëra-tjetrën me luftë. Gjenerali Joe Dunfort do të qëndrojë në Korenë e Jugut, shtet aleat i SHBA-së. Duke folur për gazetarët, gjenerali i lartë amerikan tha se prioriteti i...
 • Koreja e Veriut: Kush do të marshonte me Trump në luftë?

  Retorika mes Uashingtonit dhe Phenianit po ashpërsohet gjithnjë e më shumë. Rreziku i luftës po shtohet, gjë që mund të detyrojë shtetet e NATO-s për angazhim brenda aleancës. Skenarët e mundshëm: Bota po mban frymën për shkak të skenarit kërcënues të luftës – Koreja e Veriut synon të sulmojë...
 • Koreja e Veriut: Rrënjët e urrejtjes ndaj SHBA

  Propaganda e Koresë së Veriut i injekton popullit që prej gjashtë dekadash urrejtje ndaj SHBA. Kjo funksionon, sepse kujtimi për luftën e Koresë është ende i gjallë. Mendërisht, vendi ka ngecur në vitet 1950. Në Korenë e Veriut ka shumë gjëra që mungojnë. Por një gjë ky vend e...
 • SHBA harton planin, këta janë avionët që mund të sulmojnë Korenë e Veriut

  Sipas një raporti të fundit, Pentagoni ka nisur planin për të sulmuar Korenë e Veriut, shkruan “Business Insider”. SHBA është duke u përgatitur për sulm të mundshëm nëse Presidenti Donald Trump do të urdhërojë goditjen e shtetit komunist. Sipas planit të Pentagonit, do të përdoren bombardues B-1B të cilët...
 • “Koreja nuk është kërcënim i afërt”

  Pas kërcënimeve të ndërsjellta mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut, Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson ka qetësuar qytetarët amerikanë. Nuk ka kërcënim të afërt nga Koreja e Veriut, pavarësisht se Peniani deklaroi se po konsideronte një sulm të afërt në territorin e Guam, një zonë në paqësor. Vetë...
 • SHBA ngre avionët ushtarakë mbi Kore

  Një ditë pasi Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë ndërkontinentale, Donald Trump reagoi ashpër duke shprehur zemërim ndaj Kinës, të cilën e akuzoi se po rri duarkryq e nuk bën asnjë gjë për të ndaluar kërcënimin e vendit komunist. Jam shumë i zhgënjyer nga Kina. Liderët tanë budallenj...
 • Koreja e Veriut lëshon raketë balistike

  Koreja e Veriut ka ndërmarrë një tjetër test rakete. Lajmi është bërë i ditur nga zyrtarë japonezë dhe koreanojugorë. Raketa, sipas autoriteteve japoneze, dyshohet se ka rënë në ujërat e detit të këtij shteti. Në fillim të Korrikut, Peniani deklaroi se kishte testuar për herë të parë me sukses...
 • Zyrtari ushtarak: Nesër, sulm bërthamor në zemër të Amerikës

  Shefi i ushtrisë koreanoveriore ka kërcënuar për të sulmuar me armë bërthamore Amerikën nesër, për të shënuar 64 – vjetorin e përfundimit të Luftës Koreane. Raportimet në mediat e Koresë së Veriut parashikojnë një tjetër provokim të rëndë nga Kim Jong – un dhe ushtarët e tij besnikë të enjten,...
 • Amerikanët nuk do të mund të shkojnë më në Kore

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës pritet që të ndalojë udhëtimin e amerikanëve drejt Koresë së Veriut. Lajmi është bërë i ditur nga dy agjenci që bëjnë ture në këtë vend. Koryo Tours dhe Young Pioneer Tours, sipas BBC thanë se ky vendim do të bëhet i ditur më 27...
 • Koreja e Jugut propozon dialog ushtarak me Phenianin

  Koreja e Jugut propozoi sot mbajtjen e bisedimeve ushtarake me Korenë e Veriut me synim uljen e tensioneve përgjatë kufirit të dy vendeve. Ministria e mbrojtjes e Koresë së Jugut tha se dëshiron që takimi të zhvillohet të premten në fshatin kufitar Panmunjon, aty ku u nënshkrua dhe marrëveshja...
 • SHBA në rrezik? Koreja e Veriut teston raketën e parë interkontinentale

  Koreja e Veriut thotë se ka testuar me sukses raketën e saj të parë me rreze të gjatë veprimi, të njohur ndryshe edhe si interkontinentale. Pretendimet koreanoveriore janë publikuar si lajm i minutës së fundit nga të gjitha agjencitë dhe organizatat mediatike më të mëdha në botë, përfshirë “AP”,...
 • Misteri i vdekjes së studentit, çfarë ndodh në burgjet e Koresë së Veriut

  Studenti amerikan Otto Warmbier vdiq nga dëmtime të rënda në tru, duke sjellë për botën një vështrim të freskët ndaj tmerreve brutale të Koresë së Veriut. Rrahjet, përdhunimet, uria dhe ekzekutimet publike janë një realitet i përditshëm për mijëra koreano veriorë, sipas dëshmive ndër vite. Vdekja e studentit amerikan ka...
 • Koreja e Veriut lëshon një tjetër raketë

  Koreja e Veriut ka lëshuar një tjetër raketë balistike. Lajmi është bërë i ditur nga ushtria koreanojugore, e cila në një njoftim të sajin tha se ajo u lëshua gjatë pasdites të së dielës, pranë Pukchang, një zonë ku Peniani tentoi të testonte një tjetër raketë muajin e shkuar, por...
 • Trump paralajmëron për një konflikt të madh

  Presidenti Donald Trump ka paralajmëruar se me Korenë e Veriut mund të nisë një konflikt i madh. Gjatë një interviste dhënë për Reuters Trump, tha së, ka një mundësi që të përfundojmë në një konflikt shumë të madh me Korenë e Veriut. Absolutisht”. Gjatë intervistës Trump vlerësoi rolin e...
 • SHBA dhe Kina shtojnë trysninë mbi Korenë e Veriut

  Tensionet po vazhdojnë të rriten në mes të Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut, ndërsa po shtohen shqetësimet se shteti komunist do të kremtojë një festë të rëndësishme kombëtare me një provë bërthamore ose një raketë balistike ndër kontinentale. Në prag të 85 vjetorit të themelimit të Ushtrisë...
 • “Bota, 2.5 min larg katastrofës”/ Harta me shtetet dhe arsenalet e tyre bërthamore

  Në një kohë që retorika luftarake ka arritur kulmin, me Amerikën që paralajmëron Korenë e Veriut kundër vazhdimit të testimeve raketore dhe Phenianit që kërcënon Uashingtonin me goditje bërthamore, ia vlen të shikojmë se cilët shtete kanë armë bërthamore dhe sa të mëdha janë arsenalet e tyre. Teksa Koreja...
 • Koreja e Veriut paralajmëron SHBA-të: Ju godasim me bomba bërthamore!

  Tensioni mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Koresë së Veriut vijon të rritet. Zv-Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut, Han Song-ryol ka paralajmëruar SHBA-të se Pheniani do t’i godasë me armë bërthamore nëse Trump sulmon shtetin komunist. “Armët tona bërthamore na mbrojnë nga rreziku. Ne do të...
 • SHBA-Kore e Veriut: Në prag të luftës?!

  Pak kohë pasi nënpresidenti amerikan, Mike Pence, deklaroi se “koha e durimit strategjik” ndaj Koresë së Veriut “ka marrë fund”, sekretari për media i Shtëpisë së Bardhë tha se duhet pasur tolerancë edhe për pak durim. “Mendoj se do të vazhdojmë të punojmë me Kinën, për të na ndihmuar që...
Publicitet
Emisione