Kosova

 • Delawie: Tema e kufijve të Kosovës ka përfunduar në vitin 2008

  Propozime për ndryshim të kufijve në Kosovë dhe Ballkan mund të ketë, por për Shtetet e Bashkuara të Amerikës kjo çështje ka përfunduar në vitin 2008, atëherë kur e ka njohur shtetin e Kosovës menjëherë pas shpalljes së Pavarësisë.  Kështu ka thënë ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, në...
 • Presidenti i Serbisë, Vuçiç: Të flasim disi për Kosovën

  Presidenti i Serbisë, Vuçiç bën thirrje për dialog për Kosovën dhe për “pajtim historik me shqiptarët”. Për këtë, disa e brohorasin si vizioner. Kritikët dyshojnë për një manovër taktike. Presidenti serb ka në bazë të kushtetutës së Serbisë vetëm funksione përfaqësuese – posti i tij është simbolik, pa kompetenca...
 • Thaçi kërkon marrëveshje historike mes Kosovës dhe Serbisë

  Ka ditë që disa media gjermane janë fokusuar tek debati që është ndezur në Serbi për Kosovën, pas një eseje të presidentit serb, Aleksander Vuçiç, të botuar në Serbi në mes të korrikut. Vuçiç kërkon aty një ndryshim të mendësisë për Kosovën në Serbi. Edhe tezat e ministrit të...
 • Hidhen themelet për ndërtimin e shkollës “Kosova”

  Një prej institucioneve simbol të arsimit në kryeqytet, shkolla “Kosova”, e cila u shkatërrua disa vite më parë, po rindërtohet për t’u rikthyer në vatër dije për fëmijët. Bashkia e Tiranës ka nisur punën për hapjen e themeleve të godinës, e cila do të jetë katër herë më e...
 • Daçiç: Kosova kërkon që të mos debatohet në OKB, por kjo nuk do të ndodhë

  Ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, ka deklaruar se të mërkurën më 16 të këtij muaji, do të mbahet seanca e rregullt tremujore e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për Kosovën, megjithëse për anulimin e këtyre mbledhjeve angazhohen fuqitë e mëdha dhe Prishtina. “Prishtina në mbledhje...
 • Haradinaj: Brenda 10 ditësh do të formohet Qeveria e Kosovës

  Kandidati për kryeministër të Kosovës, Ramush Haradinaj, i nominuar nga koalicioni i Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën, i njohur si koalicioni PAN, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, thotë se Kosova brenda 10 ditëve të ardhshme do të ketë...
 • Gazeta gjermane: Vuçiç thotë të pathënën për Kosovën…

  Në një artikull të gazetës gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” analizohet eseja e presidentit serb, Aleksander Vuçiç për Kosovën, ku ai kritikon heronjtë serbë që nga kafenetë mbrojnë Kosovën. Vuçiç thyen një tabu. Një ese e Vuçiçit e hedhur në kulmin e verës nga gazeta beogradase “Blic” ka bërë të...
 • Më 3 gusht, Kosova me Kuvend të ri apo një hap drejt zgjedhjeve?

  Në prag të mbledhjes konstituive të Kuvendit të Kosovës, mbetet ende mjaft e paqartë se a do të mund të krijohet shumica parlamentare dhe a do të mund të zgjidhet kryetari i ri i Kuvendit, të cilin pritet ta propozojë koalicioni i Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë...
 • Kosovarët kanë 2.8 miliardë euro depozita

  Duket se kosovarëve po u shtohet besimi në banka. Kështu të paktën po thotë raporti i Fondit të Sigurimit të Depozitave të Kosovës. Sipas këtyre, 2.8 miliardë euro ka arritur shuma e depozituar për vitin 2016. Por, vetëm 21% apo 610 milionë janë  siguruar pranë FSDK-së, njofton Klan Kosova....
 • Shqipëria dhe Kosova në garën e robotëve në Uashington

  Këto ditë në kryeqytetin amerikan u zhvillua sfida robotike globale me pjesmarrjen e ekipeve të shkollave të mesme nga mbi 160 vende të botës. Në këtë aktivitet morën pjesë edhe ekipet e Shqipërisë dhe Kosovës të cilët treguan aftësitë e tyre të programimit. Aktiviteti tre ditor që u mbyll mbrëmë...
 • Shqipëria heq barrierat për patatet nga Kosova 

  Shqipëria nuk do të zbatojë vendimet e marra ditë më parë për prodhuesit e patates nga Kosova. Këtë e kanë bërë të ditur ministri në detyrë i Bujqësisë, Memli Krasniqi dhe ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi. Krasniqi, i cili tash e disa ditë ka qenë në kontakte...
 • “Pa heronj, pa bujë”, sprova e Ndriçim Ademaj

  “Të gjitha rrugët të çojnë në p… të s’ëmës. Ndoshta nuk duhej ta merrja veten shumë seriozisht. Jeta është një nevojtore  ku ndonjëherë futen edhe do flutura të bukura. E bash këto të marrin në qafë”, shkruan Ndriçim Ademaj, poeti dhe shkrimtari i ri nga Kosova, në sprovën e...
 • Çertifikohen rezultatet e zgjedhjeve të 11 qershorit në Kosovë

  Të shtunën Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, certifikoi rezultatet e votimeve të parakohshme parlamentare të 11 qershorit duke i hapur rrugën procesit të ngritje së institucioneve të reja. Përfundimisht, koalicioni i Partisë Demokratike, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën ka fituar 33.74 për qind të votave, Lëvizja...
 • Rusia: Ushtria e Kosovës në bazë të Rezolutës 1244

  Aleksej Meshkov, zëvendësministër i Punëve të Jashtme të Rusisë, ka thënë që Rusia pret nga liderët shqiptarë që të mos formojnë një ushtri e cila do shkelte Rezolutën 1244, njofton Klan Kosova. “Ne presim që liderët shqiptarë në Kosovë të heqin dorë nga themelimi i ushtrisë në mënyrën e...
 • Veseli: Formojmë qeverinë me kryeministër Ramush Haradinajn

  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit ishin të drejta dhe demokratike. Sipas kreut të PDK-së, rezultatet paraprake kanë nxjerrë fitues koalicionin PDK-AAK-Nisma dhe ky vendim i qytetarëve duhet të respektohet nga të gjithë. Ish-kreu i Kuvendit në një...
 • Kosova pret të pranohet në Interpol gjatë shtatorit

  Republika e Kosovës është afër pranimit në INTERPOL, thuhet në një komunikatë të lëshuar nga Qeveria në largim. “Përmes një letre dërguar ministrit të Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, Sekretari i Përgjithshëm i INTERPOL-it, Jurgen Stock, e ka informuar se Komiteti Ekzekutiv i INTERPOL-it, ka vendosur që aplikimin e...
 • Haradinaj apo Kurti, kryeministër i ardhshëm i Kosovës?

  Rezultatet preliminare të zgjedhjeve të 11 qershorit në Kosovë, krijuan një situatë të vështirë rreth formimit të qeverisë së re. Asnjë koalicion apo parti politike nuk doli fituese bindëse e zgjedhjeve, me çka janë kushtëzuar koalicionet e reja paszgjedhore, për formimin e qeverisë së re. Koalicioni i Partisë Demokratike...
 • 18 vjet që prej hyrjes së NATO-s në Kosovë

  Kosova sot shënon tetëmbëdhjetë vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-s, me çka ju dha fund luftës gati dyvjeçare. Trupat paqeruajtëse të udhëhequra nga NATO-ja, hynë në Kosovë prej nga po largoheshin trupat serbe dhe që atëherë 12 qershori i vitit 1999 cilësohet si dita e lirisë së Kosovës....
 • Zgjedhjet në Kosovë, PDK-AAK-Nisma udhëheq me 35% të votave, ndiqet nga Vetëvendosje

  Në Kosovë vijon numërimi i votave kur kanë mbetur ende 9% pa u numëruar. Koalicioni PDK-AAK-Nisma po kryeson rezultatin me 35% të votave në total. Surpriza e këtyre zgjedhjeve është Lëvizja Vetëvendosja, e cila renditet në vend të dytë me 26.7% të votave. Ndërsa koalicioni LDK-AKR-Alternativa kanë marrë deri...
 • Kosova “kapitullon” para turqve në “Loro Boriçi”

  Kosova ka shënuar humbjen e 5-të radhazi në kualifikueset për kupën e Botës Rusi 2018. Në “Loro Boriçi” të Shkodrës, djemtë e Bunjakut humbën 1 – 4 përballë Turqisë së Fatih Terim. Në minutën e 84-t, Bernard Berisha u dënua me karton të kuq ( dy të verdhë) duke e...
1 2 3 9
Publicitet

Emisione