Krize

 • Real në krizë të vërtetë

  Real Madrid prek fundin. Tashmë është krizë e vërtetë. Humbi në El Classico, barazoi në kupë me Celtan dhe Numancian dhe humbi në Bernabeu me Villareal që nuk kishte fituar kurrë më parë në këtë stadium. Tashmë madrilenët po i largohen kreut dhe rrezikojnë të humbin edhe zonën Champiopns,...
 • Blushi: Çadra e PD arriti një sukses, futi në krizë PS-LSI

  Kreu i LIBRA-s, Ben Blushi  ka deklaruar nga studio e emisionit “Opinion”, se çadra e Partisë Demokratike ka arritur një sukses të madh dhe ai është futja në krizë e koalicionit mes PS dhe LSI.   Gjithashtu Blushi u shpreh se Rama dhe Meta janë duke bërë lojë, përsa...
 • Maqedoni, vazhdon ngërçi politik

  Në Maqedoni po vazhdon ngërçi politik me bllokimin e procesit të zgjedhjes së kreut të parlamentit dhe formimit të qeverisë. Shumica e re parlamentare, ku bëjnë pjesë Lidhja Social Demokrate me partitë shqiptare, po përpiqen të gjejnë një zgjidhje, ndërsa VMRO-DPMNE kërcënon me trazira, nëse qeverisjen e marrin social-demokratët....
 • Një krizë e re rrezikon Greqinë

  Në kohën që të gjithë menduan se ekonomia greke po shkonte drejt ri-ngritjes, kërcënimi i plasjes së një krize të re në sektorin bankar po shqetëson fqinjin më të afërt me Shqipërinë. Vetëm gjatë muajit shkurt, janë tërhequr 1.1 miliard euro depozita, raporton Financial Times, duke shënuar rënien më...
 • Krizë e demokracisë në Evropën Juglindore

  Një formë e re sundimi po përhapet në Ballkan: qeverisje autoritare, argumentim nacionalist, drejtim neoliberal i ekonomisë. Një korrigjues i rëndësishëm mund të ishte Bashkimi Evropian – që duhet të vazhdojë angazhimin. Shumë simptoma të krizave, të cilat i përjetojnë aktualisht demokracitë evropiane janë zhvilluar, manifestuar dhe kanë zënë...
 • Kriza politike dhe institucionet e brishta, “dëbojnë” të rinjtë nga vendi

  Të rinjtë në Maqedoni thonë se zgjatja e krizës politike për më shumë se dy vjet, si dhe mungesa e institucioneve të mirëfillta demokratike i bën të ndihen skeptikë se do të ndryshojë situata për të mirë dhe se do të mund të ndërtojnë një të ardhme të sigurt...
 • Kriza e refugjatëve gjatë 2016-ës

  Janari shënoi sulmin e parë të madh në veri të Alepos, një qytet i ndarë në zona nën kontrollin e qeverisë siriane dhe të opozitës, që kur Rusia nisi fushatën ajrore në mbështetje të presidentit sirian Bashar al Assad në 30 shtatorin e 2015. Sulmet ajrore detyruan me dhjetra...
 • Krizë në koalicionin mes PS – LSI, Xhafaj: Nuk shoh funksionim normal të koalicionit

  Koalicioni i Partisë Socialiste me Lëvizjen Socialiste për integrim nuk po funksionon normalisht. Fatmir Xhafaj, Kryetar i Komisionit të ligjeve dhe një ndër eksponentët kryesorë të Partisë Socialiste, nuk gjen arsye për ta fshehur më këtë fakt. Ne emisionin Kapital në Vizion Plus, ai bëri këtë deklaratë: “Nuk kam...
 • Reperi Lil Wayne pëson krizë, avioni bën ulje emergjente

  Reperi Lil Wayne ka pësuar një krizë gjatë një udhëtimi me avionin e tij privat, ku është detyruar të bëjë një ulje emergjente në Ohama. Reperi së bashku me shoqëruesit e tij po fluturonin nga a Milwaukee për në Californi në momentin kur ai nuk është ndjerë mirë. Wayne...
 • Maqedonia në prag të krizës politike

  Maqedonia është në prag të krizë së thellë politike. Këshilli ekzekutiv i Lidhjes Socialdemokrate e Maqedonisë ka vendosur të refuzojë mandatet e deputetëve. Opozita nuk pranon 34 mandatet e deputetëve të fituar në zgjedhjet parlamentare të 27 prillit pasi vlerëson se zgjedhjet e dyfishta ishin të manipuluara, me keqpërdorime...
 • Berisha tek "Zonë e lirë": Lëvizje popullore kundër Ramës

  Në analizën që i bëri 100 ditëve të qeverisë Rama në emisionin “Zonë e lirë”, ish-kryeministri Sali Berisha tha se kryeministri Rama do të përballet me protesta masive, pasi po e çon vendin drejt rrënimit dhe krizës me Bashkimin Evropian....
 • Berisha tek “Zonë e lirë”: Lëvizje popullore kundër Ramës

  Në analizën që i bëri 100 ditëve të qeverisë Rama në emisionin “Zonë e lirë”, ish-kryeministri Sali Berisha tha se kryeministri Rama do të përballet me protesta masive, pasi po e çon vendin drejt rrënimit dhe krizës me Bashkimin Evropian....
 • Shtetet anëtare të BE-së, arrijnë një marrveshje për bankat.

  Këshilli i ministrave të Financave dhe Ekonomisë së BE, arriti ditën e enjte një marrëveshje mbi menaxhimin e krizës së bankave. Marrveshja është cilësuar si historike, pas 12 orë bisedimesh dhe tani do të duhet të analizohet dhe aprovohet nga Parlamentit Europian. Ajo bazohet në dy parime thelbësore: Një...
Emisione