“Kujtim Spahivogli”

 • “Dua të rritem”, dëshirat e pazakonta të fëmijëve

  Dhjetori është po aq sa muaji i festave por edhe i reflektimeve. Një e tillë e ka shtyrë Françeska Hysin të shkruajë për dëshirat shpesh herë të pazakonta të fëmijëve, të kushtëzuara nga situatat ku gjenden prindërit. Njëra prej tyre është të rriten para kohe. Në “Krishtlindje të rriturish”,...
 • “Djallëzorët” e censuruar, premierë në Tiranë

  Tetë regjisorë, shtatë italianë dhe shqiptarja Madi Selimi kanë bashkuar gjithë eksperiencën e tyre për të sjellë eksperimentin komunist, që Mikhail Bugakov shkroi midis viteve 1924-1925. Nga tre tregimet e censuruara nga regjimi i asaj kohe në Rusi, ekipi i regjisorëve që identifikohen si “kolektivi 38”, të parin që...
 • Regjisorja Najada Elmazi sjell “Komedi në errësirë”

  Dramaturgu britanik Peter Shaffer pas premierës me “Equus” rikthehet në skenën shqiptare me një tjetër vënie për herë të parë. “Komedi në errësirë” quhet vepra dhe regjisorja Najada Elmazi sjell historinë e piktorit Brindsley Miller dhe të fejuarës së tij, Carol. Për t’i bërë përshtypje vjehrrit kolonel dhe milionerit...
 • “Tramvaji dëshirë”

  Dhe dy pasagjerët më të rëndësishëm që do të rrëfejnë dëshirat e tramvajit janë Stanley Kowalski shqiptar Myzafer Ziflaj dhe Ina Gjonçi si Blanche DuBois. Stanley është një burrë i fortë, i zgjuar dhe me krenari të përdhosur  në një shoqëri që vetëm ndryshon….Blanche është e torturua nga dashuria,...
Emisione